Follow:

CZEKOLADA Z MODICA IGP

czekolada z modica, czekolada sycylia, sycylijska czekolada, czekolada sycylijska, czekolada z sycylii, cioccolato di modica, cioccolato di modica igp, logo ChNP, logo DOP, uropejski e oznaczenia smaku, certyfikat smaku, muzeum czekolady, muzeum sycylia, muzeum czekolady w modica, modica, co zobaczyć w modika, sycylijskie smakołyki, sycylijskie specjały, co zjeść na sycylii, kuchnia sycylijska, tradycje sycylijskie, modica zwiedzanie, co warto zobaczyć na sycylii, czekolada naturalna, czekolada

Czekolada jest po prostu magiczna! Czy jest ktoś na tym świecie, kto jej nie lubi? Czekolada poprawia humor, czekolada dodaje energii, czekolada uzależnia… Uzależnia i nic w tym dziwnego, bo przecież każdy chce się czuć szczęśliwy. Choćby codziennie przez tą małą chwilkę, kiedy nie istnieje nic poza nami, naszą kawą i kawałkiem ukochanej czekolady!!! Bo taka prawda: w czekoladzie można przebierać od koloru do wyboru i chyba dlatego każdy prędzej czy później znajdzie swoją czekoladę „naj”.

Mówi się, że najlepszą czekoladą na świecie jest czekolada szwajcarska. I tu Sycylijczycy zrobili Szwajcarom niezłego psikusa! Pewnie spytacie dlaczego? Otóż wyobraźcie sobie, iż pierwszą czekoladą, której Unia Europejska przyznała prestiżowe oznaczenie jakości i smaku ChOG nie była czekolada szwajcarska, a CZEKOLADA z małego sycylijskiego miasta MODICA!!!

 

CO TO JEST OZNACZENIE ChOG

 

Jak wiecie, Unia Europejska stara się kontrolować jakość produktów spożywczych. W związku z tym istnieją oznaczenia, które je chronią i wyróżniają spośród wielu innych podobnych produktów. Zapewne słyszeliście już o parmezanie Parmiggiano Reggiano, Szynce Parmeńskiej czy tradycyjnym occie Balsamicznym z Modeny. Bo nie każdy parmezan jest z prowincji Reggio Emilia, a nie każda surowa szynka jest z Parmy. Chodzi właśnie o to, aby produkty stały się wyjątkowe i rozpoznawalne na całym świecie.

Właśnie dlatego w UE istnieją trzy oznaczenia jakości smaku:

 

CHRONIONA NAZWA POCHODZENIA (ChNP)

 

Ten certyfikat jest nabardziej prestiżowy. Dlatego jego znak wyróżniony został spośród innych czerwonym kolorem.

 

czekolada z modica, czekolada sycylia, sycylijska czekolada, czekolada sycylijska, czekolada z sycylii, cioccolato di modica, cioccolato di modica igp, logo ChNP, logo DOP, uropejski e oznaczenia smaku, certyfikat smaku, muzeum czekolady, muzeum sycylia, muzeum czekolady w modica, modica, co zobaczyć w modika, sycylijskie smakołyki, sycylijskie specjały, co zjeść na sycylii, kuchnia sycylijska, tradycje sycylijskie, modica zwiedzanie, co warto zobaczyć na sycylii, czekolada naturalna, czekolada Fot. Logo ChNP (wł. DOP)

 

W Italii rozpoznacie go nie tylko po kolorze, ale także po skrócie DOP, jak np. Parmiggiano Reggiano DOP.

Cechą charakterystyczną tych produktów są dwie zasady:

  • wszystkie sładniki muszą pochodzić z danego regionu
  • sam produkt musi być wytwarzany w 100% w danym regionie

Jakość tych produktów zależy od wyjątkowych czynników związanych z danym miejscem: czynników naturalnych, takich jak specjalny klimat oraz czynników ludzkich, takich jak specjalne techniki produkcyjne przekazywane z pokolenia na pokolenie.

 

CHRONIONE OZNACZENIE GEOGRAFICZNE (ChOG)

 

Jego symbol jest niebieski, a we Włoszech nosi skrót IGP, jak np. bohater tego artykułu – CIOCCOLATO DI MODICA IGP.

 

czekolada z modica, czekolada sycylia, sycylijska czekolada, czekolada sycylijska, czekolada z sycylii, cioccolato di modica, cioccolato di modica igp, logo ChNP, logo DOP, uropejski e oznaczenia smaku, certyfikat smaku, muzeum czekolady, muzeum sycylia, muzeum czekolady w modica, modica, co zobaczyć w modika, sycylijskie smakołyki, sycylijskie specjały, co zjeść na sycylii, kuchnia sycylijska, tradycje sycylijskie, modica zwiedzanie, co warto zobaczyć na sycylii, czekolada naturalna, czekolada Fot. Logo ChOG (wł. IGP)

 

Jakość produktów z certyfikatem ChOG również zależy od danego położenia geograficznego. Od oznaczenia ChNP różni się tym, iż przynajmniej jedna z faz produkcyjnych musi mieć miejsce w danym regionie. Ich wyjątkowość zależy od regionalnych tradycji wyrobniczych.

Certyfikat chroni więc jakiś typowy dla danego miejsca przepis czy sposób produkcji. Nie chodzi tu o pochodzenie składników. Ich ilość w regionie mogłaby się okazać bowiem niewystarczająca dla produkcji na skalę światową. Podobie jest w przypadku składników, których jakość jest lepsza w innych regionach lub składników, które w danym regionie po prostu nie występują, jak np. ziarna kakao.

Przykładem produktu ChOG, oprócz naszej czekolady z Modica, mogą być też czerwone pomarańcza z Sycylii (Arancie rosse di Sicilia IGP).

 

GWARANTOWANA TRADYCYJNA SPECJALNOŚĆ (GTS)

 

Ten certyfikat rozpoznacie w Italii po skrócie STG.

 

czekolada z modica, czekolada sycylia, sycylijska czekolada, czekolada sycylijska, czekolada z sycylii, cioccolato di modica, cioccolato di modica igp, logo ChNP, logo DOP, uropejski e oznaczenia smaku, certyfikat smaku, muzeum czekolady, muzeum sycylia, muzeum czekolady w modica, modica, co zobaczyć w modika, sycylijskie smakołyki, sycylijskie specjały, co zjeść na sycylii, kuchnia sycylijska, tradycje sycylijskie, modica zwiedzanie, co warto zobaczyć na sycylii, czekolada naturalna, czekolada Fot. Logo GTS (wł. STG)

 

Znak ten zostaje przyznany produktom, które mają „określoną” produkcję lub skład (inny od podobnych produktów) i są „tradycyjne” tzn. istnieją od przynajmniej 30 lat. Produkty GTS nie muszą być produkowane w danym regionie.

Do produktów GTS należą np. mozzarella czy pizza napoletańska.

 

CZEKOLADA Z MODICA PIERWSZĄ CZEKOLADĄ ChOG W UNII EUROPEJSKIEJ

 

Czym różni się czekolada z Modica od innych czekolad? Dlaczego właśnie ona została wyróżniona jako PIERWSZA CZEKOLADA W UNII EUROPEJSKIEJ znakiem ChOG???

Jak już wiecie znak ChOG – Chronione Oznaczenie Geograficzne – opisuje w trzech słowach współzależność między produktem rzemieślniczym i rzemieślnikiem a obszarem, w którym się go produkuje od wieków.

Czekolada z Modica (czyt. /modika/, południowo-wschodnia Sycylia, Prowincja Ragusa) nie jest zwyczajnie wyśmienitą czekoladą. Jest ona częścią historii całego regionu Provincia di Ragusa.

Certyfikat chroni czekoladę z Modica, jej cechy charakterystyczne, składniki i sposób produkcji, którego używa się tylko w nielicznych częściach świata, i który, co ciekawe, nigdy nie uległ zmianie!!! Myślę, że jest to bardzo trudne! Szczególnie w czasach, kiedy wszystko ulega globalizacji i poddaje się obowiązującej modzie.

Czekolada z Modica składa się w 50 – 99% z kakao i w 50 – 1% z cukru trzcinowego. Są to jedyne składniki potrzebne do jej produkcji!!!

Oczywiście w celu uzyskania czekolady smakowej dodaje się do niej np. soli morskiej, pistacji z Bronte, ostrej papryczki chile, ziarenek kawy itp. Czekolada z Modica ma bowiem przeróżne, czasem bardzo interesujące smaki. Nie wiem, czy wpadlibyście na pomysł czekolady z solą! Pewnie nie. A okazuje się, że smakuje ona wyśmienicie! Naprawdę polecam!!!

 

 

W CZYM TKWI TAJEMNICA CZEKOLADY Z MODICA

 

Jak już wspomniałam tajemnica czekolady z Modica tkwi po części w długowiekowej tradycji i w zaledwie kilku prostych, charakterystycznych składnikach o wyjątkowym smaku.

Zgodnie ze źródłami, pierwsze wyroby z czekolady w mieście Modica powstawały już na początku XVIII wieku. Tradycja ta przywędrowała na Sycylię z Hiszpanii, pod której panowaniem znajdowało się przez wieki Hrabstwo Modica. Hiszpanie sprowadzili natomiast ten „pokarm bogów” z Meksyku.

 

TAJEMNICA AZTEKÓW

 

Nie wiem, czy wiecie, ale czekolada z Modica jest wytwarzana prawie tym samym sposobem, którego używali Aztekowie. Oni jednak robili z kakao napój (bez dodatku cukru) o niepowtarzalnym gorzkim smaku zwany xocoàtl. Konkwistadorom smak ten nie za bardzo przypadł do gustu. Po pewnym czasie ludność kreolska odkryła jednak jego dobroczynne działanie i postanowiła „poprawić” jego nieatrakcyjny gorzki smak, dodając do niego oprócz przypraw – cynamonu, wanilii i chili – cukru trzcinowego.

Z upływem czasu ulepszony czekoladowy napój trafił do Europy i po wielu, wielu latach, dzięki przeróżnym technicznym wynalazkom przeobraził się on w znaną nam dziś tabliczkę czekolady.

 

Fot. Il portale del cioccolato modicano

 

W Modica, zgodnie z tradycją gorzka masa kakaowa w ilości od 50 do 99% zostaje wymieszana z cukrem trzcinowym w ilościach od 1 do 50% i wyrabiana na zimno!!! Czekolada z Modica nie jest konszowana, tzn. poddawana obróbce w wysokiej temperaturze (przeważnie z dodatkiem lecytyny i innych składników), która nadaje czekoladzie delikatnej, aksamitnej konsystencji. Masa czekoladowa mieszana „na zimno” (w 40°C) sprawia, iż czekolada z Modica nabiera charakterystycznej ziarnistej, jakby granulowanej konsystencji.

 

Czekolada z Modica nie rozpuszcza się natychmiast w ustach. Najlepiej jest ją pogryźć, aby usłyszeć to charakterystyczne chrupanie i poczuć w pełni ten wyjątkowy smak, który pozostaje w ustach jeszcze na długo…

 

 

OD SZLACHECKIEGO PRZYWILEJU DO CERTYFIAKTU IGP

 

Pitna czekolada z Ameryki była początkowo produktem niszowym, na który mogła sobie pozwolić jedynie szlachta. To dla niej wymyślano wyrafinowane smaki czekoladowego napoju. Arystokraci rozpoczynali swój dzień od filiżanki czekolady. Pijali ją też na zakończenie dnia podczas wieczornych spotkań towarzyskich.

Z czasem produkcja czekolady w tym regionie wzrosła i rozpowszechniła się do tego stopnia, iż zaczęto ją określać jako CZEKOLADA Z MODICA – CIOCCOLATO DI MODICA. Przepis i sposób produkcji tej wyjątkowej czekolady były przekazywane z pokolenia na pokolenie i tak oto dotrwały do naszych czasów.

Nic więc dziwnego, że z czasem powstało stowarzyszenie chroniące tej długowiekowej tradycji – Consorzio di Tutela del Cioccolato di Modica. To właśnie jej członkowie walczyli o nadanie czekoladzie z Modica prestiżowego oznaczenia IGP.

Dla Unii Europejskiej bardzo ważnym elementem w przyznaniu czekoladzie z Modica certyfikatu ChOG (IGP) był też fakt, iż

 

Produkcja czekolady w tym regionie była od zawsze jednym z głównych źródeł zatrudnienia i do dziś stanowi ona jedną z najważniejszych działalności na rynku lokalnym.

 

Certyfikat IGP, który otrzymałą niedawno czekolada z Modica jest nie lada powodem do dumy, nie tylko w Modica czy na Sycylii, ale też w całej Italii! Włoskie ministerstwo rolnictwa -Ministero delle politiche agricole alimentari, forestali e del turismo – z dumą oznajmiło nowość na swoim koncie Twitter:

 

Kolejne ważne wyróżnienie dla naszych wybornych produktów – skomentował minister Centinaio.

 

 

RODZAJE CZEKOLADY Z MODICA

 

Tabliczka czekolady z Modica ma charakterystyczny, prosty kształt. Do ich produkcji od lat służą metalowe foremki. Nowoczesne tabliczki o opływowych kształtach są zabronione. Jej brązowy, nierównomierny kolor jest wynikiem produkcji „na zimno”.

 

Fot. Antica dolceria Rizza

 

Zapach czekolady z Modica przepełniony jest cierpkim zapachem tostowanych ziaren kakao.

 


Przepisowa tabliczka czekolady z Modica musi mieć najtępujące wymiary:

♥ długość – 13 cm 

♥ szerokość – 4,5 cm 

♥ grubość – 1,2 cm

  Jej waga powinna wynosić 100 gram.


 

Zgodnie z tradycją, CZEKOLADA Z MODICA ma smak:

  • waniliowy
  • cynamonowy
  • chili

 

Jej smak jest tak czarujący, iż wielu artystów wspominało o niej w swoich dziełach. Znany sycylijski pisarz – Leonardo Sciascia pisał o niej tak:

 

CZEKOLADA Z MODICA… Gorzka czekolada o dwóch smakach – waniliowym i cynamonowym – do zjedzenia lub do rozpuszczenia w filiżance: o tak niedoścignionym smaku, że tym, którzy jej spróbują wydaje się, iż dotarli do archetypu, do absolutu, i że czekolada wyprodukowana gdzie indziej – może być nawet najbardziej sławna – jest podróbką, przestępstwem.

 

Z czasem zaczęto produkować również czekoladę o nowoczesnych smakach:

  • kawowym
  • pomarańczowym
  • cytrynowym
  • cytrusowym
  • anyżowym
  • karobowym
  • orzechowym
  • czystą bez dodatków

Niektóre manufaktury w Modica mają też w swojej ofercie czekoladę z:

i wiele, wiele innych smaków…

 

 


WSPANIAŁA WIADOMOŚĆ DLA ALERGIKÓW

Ze względu na malą ilość składników, czekolada z Modica jest doskonałym rozwiązaniem dla osób z nietolerancją pokarmową na laktozę i białko mleka (produkty mleczne) oraz na gluten!!!


CZEKOLADA ZWANA „LA MPANATIGGHIA”

 

W Modica można spotkać też „czekoladę” o trudnej do wymówienia nazwie MPANATIGGHIA. Co kryje się za tym łamańcem językowym?

Chodzi tu o małe ciasteczka w wyglądzie przypominające ravioli, czy nasze polskie pierogi. Są one nadziewane – uwaga, nie spadnijcie z krzesła – MIĘSEM i CZEKOLADĄ!!!

 


W skład pierożkówMPANATIGGHIA” wchodzą:

mąka – smalec – cukier – jajka – migdały – wołowina – masa kakaowa

 


Dziwna kombinacja, prawda? Zapewniam Was jednak, że smakują one wybornie!!! I pomyśleć, że już tak dawno temu wymyślono to modne ostatnio słodko-słone połączenie. Koniecznie wpiszcie ten wypiek na listę smakołyków, których należy spróbować na Sycylii!!!

 

Fot. Il portale del cioccolato modicano

 

Z pochodzeniem tych wypieków związane są dwie różne historie.

  1. Legenda głosi, iż siostry zakonne z okolicznego klasztoru, chciały się zlitować nad zmęczonymi w okresie Wielkiego Postu kaznodziejami i w celu ich lepszego odżywienia w nadzieniu z migdałów i czekolady – która, co ciekawe, w owych czasach była zaliczana do produktów postnych – przemyciły” mielone mięso!!!
  2. Niektórzy opowiadają natomiast, iż wypiek ten jest wynikiem przypadku, zwykłym eksperymentem kuchennym, który miał na zadanie wykorzystanie resztek dziczyzny. Jak wiadomo, z takich eksperymentów zrodziło się wiele znanych dziś i cenionych na całym świecie potraw.

Wspomniany już przeze mnie, zakochany po uszy w czekoladzie z Modica Leonardo Sciascia napomknął w swojej książce również o tym specjale:

 

… na szczególne wspomnienie zasługują ciastka wykonane z cienkiego, delikatnego ciasta kruchego, pod którym, jak powszechnie wiadomo, kryje się nadzienie składające się głównie z mięsa i czekolady…

 

PRODUCENCI CZEKOLADY Z MODICA IGP

 

Jak już wiecie, w Modica istnieje stowarzyszenie, które zajmuje się rozpowszechnianiem i ochroną lokalnej czekolady. Jego członkami są producenci obecni na regionalnym rynku.

Liczne manufaktury ma wielkowiekowe tradycje. W Modica kupicie czekoladę między innymi od:

  • Antica Dolceria Rizza
  • Artigiana
  • Cappello
  • Casalindolci
  • Ciokkarua
  • Dolce Arte
  • Dolcemillennio
  • Fico
  • Pagef
  • Prodotti Tipici Iblei

 

 

MUZEUM CZEKOLADY W MODICA

 

Podczas wizyty w Modica nie może zabraknąć muzeum czekolady!!! Dowiecie się w nim sporo o pochodzeniu tego przepysznego „pokarmu bogów”, o tym jak trafił on na Sycylię, o uprawie kakao oraz o procesie wytwarzania tej wyjątkowej czekolady. Muzeum jest dość małe, więc zwiedzanie nie zajmnie sporo czasu.

Jeśli ktoś jest na diecie, będzie ciężko! Już przy wejściu otrzymuje się kawałek czekolady na powitanie. Czekoladowy zapach wypełnia też całe muzeum! Trzeba być prawdziwym twardzielem, aby nie skusić się na kolejny i kolejny kawałek. Tym bardziej, że czekoladowe eksponaty znajdują się na każdym kroku (one raczej nie są do zjedzenia)!

W jednej z sal znajduje się ogromna, siedmiometrowa mapa Italii zrobiona oczywiście w całości z CZEKOLADY Z MODICA!!! Są na niej nawet czekoladowe figurki przedstawiające charakterystyczne dla danego regionu budowle.

 

Fot. Museo del cioccolato Modica

 

Niekiedy w muzealnej manufakturze czekolady zobaczyć można, jak powstawała i powstaje do dziś CZEKOLADA Z MODICA IGP. Producenci z Modica wymieniają się na zmianę i z ogromną pasją prezentują turystom, jak wyrabia się uzależniającą czekoladę z Modica. Jeśli nie uda się Wam tego zobaczyć w muzeum, z pewnością znajdziecie jakieś miejscowe laboratorium, gdzie można podglądać rzemieślników podczas pracy.

Najpóźniej w tym momencie przychodzi ochota na spałaszowanie kolejnego kawałka czekolady! Aromat tostowanych ziaren kakao, wanilii i cynamonu są tak intensywne, że na długo pozostają nie tylko w nosie, ale i też w myślach.

Po wyjjściu z muzeum trzeba się koniecznie zaopatrzyć do woli w tą wyjątkową czekoladę. W miejscowych sklepikach można przebierać między niezliczonymi smakami! Za jedną przepisową, 100-gramową tabliczkę trzeba zapłacić około 2,oo – 3,00€.

 

PRAKTYCZNE INFORMACJE O MUZEUM CZEKOLADY W MODICA

 

GODZINY OTWARCIA

Pon: Zamknięte
Wt: 10:00–14:00, 16:00–20:00
Śr: 10:00–14:00, 16:00–20:00
Czw: 10:00–14:00, 16:00–20:00
Pt: 10:00–14:00, 16:00–20:00
Sob: 10:00–14:00, 16:00–20:00
Niedz: 10:00–13:00, 16:00–20:00

 

ADRES

Corso Umberto I, 149
97015 Modica RG
Italia

 

Życzę Wam pysznej wycieczki do Modica!!! A jeśli nie macie w planie tego miasteczka, nie martwcie się. Czekoladę z Modica można kupić już prawie na całej Sycylii. A jeśli najdzie Was na nią ochota w Polsce, zawsze możecie ją zamówić online, np. tu. Koniecznie spróbujcie!!!

 

Pozdrawiam serdecznie

Ewa

 

P.S. Jeśli chcesz być poinformowany na bieżąco co, gdzie, kiedy dzieje się na Sycylii, dołącz do nas na Facebooku!!!

 

[efb_likebox fanpage_url=”NiemieckiNaSycylii” box_width=”270″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”0″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]

 

Zapraszam też do naszej grupy Facebook: Trapani po polsku – Niemiecki na Sycylii i oczywiście na nasz Instagram. Tam możecie obejrzeć fotki, które nie są publikowane nigdzie indziej. Follow me!!!

 

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

Brak Komentarzy

Odpowiedz

error: Content is protected !!