Follow:

Koronawirus na Sycylii – Sycylia wreszcie otwarta

Koronawirus na Sycylii zwolnił i to bardzo. Liczby zachorowań spadły. Sycylia jest pod tym względem jednym z najbezpieczniejszych regionów w całych Włoszech. Od 3 czerwca Wyspa Słońca jest znów otwarta. Jakie zasady obowiązują przy wjeździe na Sycylię?

 

Koronawirus na Sycylii namieszał w planach wielu z Was. W ciągu ostatnich miesięcy dostałam od Was mnóstwo wiadomości, w których informowaliście mnie ze smutkiem, że Wasz lot na Wyspę Słońca został odwołany. Teraz, kiedy Sycylia jest znów otwarta i po tym, jak również Polska poinformowała o otwarciu granic, możecie znów planować swoje sycylijskie wakacje.

Od ostatniego wpisu minęło trochę czasu. Czekałam bowiem na jakieś konkretne informacje. Chciałam zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja. W tym poście opiszę Wam między innymi nowe zasady wjazdu na wyspę i po raz ostatni przedstawię statystyki związane z tematem koronawirus na Sycylii.

 

TRAPANI PIERWSZYM MIASTEM #COVIDFREE WE WŁOSZECH

Na początku muszę się z Wami podzielić doskonałą wiadomością. Pod koniec maja Trapani i prowincja Trapani zostały ogłoszone pierwszym miastem i prowincją we Włoszech bez koronowirusa. W prowincji Trapani nie odnotowano wówczas żadnych nowych przypadków przez kolejnych 28 dni, a w mieście Trapani przez przeszło 40 dni.

To naprawdę wspaniałe wieści. Oznacza to, że nasze wysiłki nie poszły na marne.

Po kilku dniach w prasie rozbrzmiały głosy, że w prowincji Trapani odnotowano 4 nowe przypadki. Szybko okazało się jednak, że chodziło tu o 4 osoby, które zaraziły się poza naszą prowincją lub nawet poza Sycylią i po odbyciu kwarantanny wróciły do swoich miejsc zamieszkania. W związku z tym, nie mogły one być zaliczone do “nowych przypadków” na terenie naszej prowincji.

 

ZASADY WJAZDU NA SYCYLIĘ

W poprzednim poście pisałam, że Sycylia miała być zamknięta do 8 czerwca. Prezydent Regionu zdecydował się jednak na wcześniejsze otwarcie granic. Na wyspę można było wjechać już od 3 czerwca. Zniesiono też obowiązującą wcześniej kwarantannę.

Między 3 a 7 czerwca br. nie było wiadomo, co i jak. Nie było żadnych konkretnych zasad wjazdu na Sycylię. Jedna z moich czytelniczek, Iza, napisała mi, że 6 czerwca wyruszyli z Polski autem. Nie przepuszczono ich przez Czechy, więc musieli nadrobić i jechać przez Niemcy. Od tamtej pory, aż do promu na Sycylię wszystko poszło gładko. Nie mieli po drodze ani jednej kontroli. 7 czerwca przeprawiali się promem do Mesyny. Bilety kupowali online. Przy wjeździe na prom nie zmierzono im nawet temperatury.

 

REJESTRACJA ONLINE

W tym dniu było już wiadomo, że od 8 czerwca będą obowiązywać nowe przepisy:

wszystkie osoby, które odwiedzą Sycylię między 8 czerwca a 30 września 2020 roku muszą zarejestrować się na stronie SICILIASICURA.COM

Rejestracja jest OBOWIĄZKOWA!!! Tekst rozporządzenia w języku włoskim znajdziecie TU.

Podczas rejestracji należy podać dane wszystkich podróżujących z nami osób. Jeśli np. wybieracie się całą rodziną, niepełnoletnie dzieci zostają wpisane pod jednego z rodziców.

Rejestracja zajmuje zaledwie kilka minut (strona jest dostępna również w języku angielskim) i powinna się odbyć przed przyjazdem na wyspę. Jeśli tego nie zrobicie, a będziecie nocować np. w hotelu lub b&b, tamtejsi pracownicy chętnie Wam w tym pomogą.

Po przybyciu do hotelu czy b&b należy podpisać autocertyfikat, że jest się zarejestrowanym na stronie SICILIASICURA.COM , i że w ciągu ostatnich 14 dni nie miało się gorączki czy kaszlu, ani kontaktu z osobami zarażonymi COVID19.

Nie zdziwcie się też, jeśli pracownicy hotelu będą Wam codziennie mierzyć temperaturę, gdyż są do tego upoważnieni.

 


TU ZNAJDZIECIE WSZYSTKIE WCZEŚNIEJSZE ARTYKUŁY DOTYCZĄCE TEMATU KORONAWIRUS NA SYCYLII

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia


 

APLIKACJA

Ze stroną SICILIASICURA.COM połączona jest FAKULTATYWNA aplikacja o tej samej nazwie – SiciliaSiCura. Można ją pobrać w App store lub Play Store.

Aplikacja ma na zadanie ułatwić Wam ewentualny kontakt z tutejszą służbą zdrowia. O tym, czy ją sobie zainstalujecie czy nie, decydujecie Wy. Nie ma w tej kwestii żadnego obowiązku.

 

DOŚWIADCZENIA ANI

10 czerwca moja czytelniczka Ania wjechała na sycylię promem do Mesyny. Jechała ona z Polski autem, również przez Niemcy. Podobnie jak Iza nie spotkała jej po drodze ani jedna kontrola. Z tą różnicą, że Ania musiała już być zarejestrowana na SICILIASICURA.COM i przy wjeździe na prom zmierzono jej temperaturę. Poza tym nikt nic nie dopytywał. Ania również kupowała bilet online.

 

MASECZKI

Często pytacie mnie też, czy jest u nas obowiązek noszenia maseczek.

Otóż: maseczka jest obowiązkowa tylko w miejscach zamkniętych! Oznacza to np. że trzeba ją mieć w sklepach, muzeach, publicznych środkach transportu.

Na świeżym powietrzu maseczka obowiązuje tylko wtedy, jeśli nie jest możliwe zachowanie odległości 1 metra. Oznacza to, że jeśli znajdujecie się np. na zatłoczonych ulicach lub na targu, musicie założyć maseczkę. Obowiązkowe jest posiadanie maseczki, aby móc ja ubrać, gdy zajdzie taka potrzeba.

 

MUZEA I PARKI ARCHEOLOGICZNE

Jeśli podczas Waszej podróży na Sycylię planujecie odwiedzić muzea czy parki archeologiczne powinniście pamiętać o tym, aby poinformować się na stronie internetowej danego obiektu o aktualnych godzinach jego otwarcia. Koniecznie zabierzcie ze sobą maseczki!!!

I tu mam dla Was informacje z pierwszej ręki:

 

WSCHODNIA SYCYLIA

Na wschodniej części wyspy (Taormina, Syrakuzy i in.), jak poinformowała mnie oficjalna przewodniczka Helena Kuczyńska-Grasso, bilety wstępu do muzeów i parków archeologicznych można zakupić TYLKO ONLINE!!! Do odwołania bilety są sprzedawane ne konkretną godzinę. Można to zrobić TU.

Przy wejściu do obiektów należy ubrać maseczkę. Na przestrzeni otwartej można ją zdjąć po przejściu kontroli biletów.

 

POŁUDNIOWA SYCYLIA

Od Heleny wiem również, że na południu wyspy – w AGRYGENCIE (AGRIGENTO) wejście możliwe jest TYLKO po zakupie biletów on-line na stronie : www.coopculture.it lub TU.

Do 14 lipca park archeologiczny VALLE DEI TEMPLI  będzie otwarty w godzinach 8.30 – 13.30 oraz 15.00 – 20.00 (ostatnie wejście na 1 godz. przed zamknięciem!)

Uwaga: na teren parku archeologicznego nie można wnosić żadnych ostrych przedmiotów (scyzoryki, pilniczki metalowe itp.) – jak mówi Helena – są kontrole!

 

ZACHODNIA SYCYLIA

Jeśli chodzi o Zachodnią Sycylię, z pomocą pobiegła mi oficjalna przewodniczka Elena Rutkowska Buscemi. Dzięki niej dowiedziałam się, że również po tej części Sycylii należy rezerwować wcześniej bilety na odpowiednią godzinę. Można to zrobić:

 1. Na stronach internetowych poszczególnych obiektów, np. Dolina Świątyń w Agrygencie
 2. Za pomocą kodu QR np: SEGESTA

 

 

3. Lub za pomocą specjalnego linku: TU

 

W tej chwili można się zarejestrować online nawet bezpośrednio przed kasą. Ale teraz nie ma jeszcze zbyt wielu turystów. Dlatego w wysokim sezonie lepiej nie ryzykować.

 

CAŁA SYCYLIA

Istnieje takie jedno miejsce  w internecie, gdzie można zarezerwować bilety do wszystkich najważniejszych muzeów i parków archeologicznych na wyspie. Niestety strona jest dostępna tylko po włosku: KLIK

TU znajdziecie natomiast zasady wstępu i ceny biletów.

 

PLAŻE

Na plaży nie ma obowiązku noszenia maseczki. Należy zachować odpowiednią odległość.

Na plażach miejskich nie ma rezerwacji. Na zachodniej Sycylii wyjątkiem jest San Vito lo Capo, gdzie trzeba zarezerwować miejsce na plaży! W tym celu stworzono nawet specjalną aplikację JustBeach. Można przez nią zarezerwować parasaol i leżak. Pomogą Wam w tym zapewne również pracownicy hotelu czy b&b, w którym będziecie nocować. Na plaży w San Vito lo Capo i w pobliskim Macari – na plaży w Baia Santa Margherita – będą obecni stewardowie nadzorujący przestrzeganie zasad plażowania.

 

PODRÓŻ SAMOCHODEM

Jeśli chodzi o zasady podróży samochodem to, jeśli w aucie podróżuje rodzina, może nim jechać tyle osób, na ile jest ono zarejestrowane. Tzn. że np. w aucie 5-osobowym może podróżować 5-osobowa RODZINA.

Jeśli 4- lub 5-osobowym autem podróżują oboby, które nie są ze sobą spokrewnione, mogą nim jechać kierowca i dwóch pasażerów na tylnym siedzeniu (jedna osoba po prawej, druga po lewej stronie – nie na środku). Jeśli auto jest 7-osobowe, niespokrewnieni ze sobą pasażerowie muszą siedzieć na co drugim siedzeniu. Wszyscy pasażerowie muszą wtedy mieć ubraną maseczkę.

 

PODRÓŻ ŚRODKAMI TRANSPORTU PUBLICZNEGO

Podróżując środkami transportu publicznego należy pamiętać o ubraniu maseczki. Przed wejściem może być mierzona temperatura. W niektórych środkach transportu mogą być wymagane gumowe rękawiczki.

Polecam Wam wcześniejszy zakup biletu w obie strony, gdyż obłożenie autobusów, promów i wodolotów jest ograniczone. Zakup biletów odbywa się na konkretną godzinę.

Jeśli planujecie wycieczkę z Trapani na Wyspy Egadzkie, np. na Favignanę, może się zdarzyć, iż przed wejściem na prom będziecie musieli przejść kontrolę medyczną. Pracownicy mierzą wtedy temperaturę i przeprowadzają czasem mały wywiad. Mogą Was np. spytać o to, czy byliście w oststnim okresie w Chinach, czy chorowaliście, mieliście kaszel lub gorączkę. Zarezerwujcie sobie na to odpowiednio dużo czasu. Polecam Wam w związku z tym pójść do portu godzinę przed planowaną podróżą. I pamiętajcie o zakupie od razu biletu powrotnego!!!

Ja w ten weekend (19-21.06. byłam na wyspie Favignana i płynęłam wodolotem. Nie było żadnej kontroli. Na pokładzie trzeba mieć ubraną maseczkę.)

 

NA LOTNISKU

Również na sycylijskich lotniskach obowiązują nowe zasady.

 1. Pierwszą z nich jest obowiązek noszenia maseczki. Należy ją mieć ubraną przez cały czas pobytu na lotnisku i w samolocie.
 2. Przy wejściu na lotnisko jest mierzona temperatura.
 3. Kolejną zasadą jest zachowanie przynajmniej 1-metrowej ogległości.
 4. Na lotnisku należy zwracać uwagę na oznaczenia kierunku i zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa.
 5. Zaleca się częste dezynfekowanie dłoni środkami dostępnymi dla pasażerów w wielu miejscach na całym lotnisku.
 6. Pamiętaj o zakupie napojów i przekąsek przed wejściem na pokład samolotu, gdyż obsługa pokładowa jest ograniczona do minimum.
 7. 16 czerwca 2020 roku ogłoszono we Włoszech, że samoloty mogą podróżować przy pełnym obłożeniu. Od tego samego dnia obowiązuje w Italii zakaz zabierania do kabiny dużego bagażu podręcznego. Oznacza to, że podręczna walizka zostanie umieszczona w luku bagażowym.
 8. Na lotnisko mogą wejść tylko pasażerowie z zakupionym biletem.

 

LOTNISKO W KATANII

W Katanii działa obecnie tylko TERMINAL A. Na lotnisko można wejść jedynie na piętrze PRZYLOTY po zachodniej stronie, a wyjść na tym samym piętrze po stronie wschodniej.

 

PODRÓŻ KAMPEREM

Wspaniałym pomysłem na urlop w czasach #koronawirus jest podróż kamperem na Sycylię. Nie musicie się wtedy martwić o to, że będziecie mieć kontakt z nieznanymi mieszkańcami hotelu. Kempingi na Sycylii są już otwarte! A o tym, jak zogranizować Wasz wyjazd możecie poczytać TU.

 

Podróż kamperem na Sycylię

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 22 CZERWCA 2020 ROKU

Na dzień 22 czerwca 2020 roku, sytuacja zachorowań na koronawirusa na Sycylii miała się następująco (dane i zdjęcia przytaczane w całym wpisie pochodzą z oficjalnej strony Facebook Regionu Sycylii):

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 192.138, z czego tylko 3.072 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 141
 • 26 hospitalizowanych pacjentów, z czego 6 na intensywnej terapii
 • 115 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 2.651 osób wyzdrowiało
 • 280 osób zmarło

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

W dniu 19 czerwca br. udostępniono również kolejne PODSUMOWANIE SYTUACJI KORONAWIRUS NA SYCYLII W POSTACI STATYSTYK. Myślę, że warto jest się im przyjrzeć z bliska. Kompletny zestaw statystyk znajdziecie TU.

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycyliaFot. Statystyki koronawirus na Sycylii

 

ZAPRASZAM DO TRAPANI

Mam nadzieję, że artykuł ten pomoże Wam w przygotowaniu się do tegorocznej podróży na Sycylię i rozwianiu Waszych wątpliwości i obaw. Wpis powstał między innymi na podstawie setek pytań, które dostaję od Was każdego dnia. Oznacza to, iż mimo wszystko planujecie spędzić tegoroczny urlop w sycylijskim raju. A jak już tu będziecie, zapraszam do mojego Trapani!!!

 

Jak już wspomniałam wcześniej, jest to ostatni wpis z serii #koronawirusnasycylii. Przez kilka miesięcy starałam dzielić się z Wami najnowszymi wieściami i zasadami obowiązującymi na Sycylii oraz moimi doświadczeniami związanymi z kwarantanną. Dziękuję Wam za Waszą liczną obecność i za zainteresowanie tematem. Tymczasem zapraszam Was na kolejne, bardziej kolorowe wpisy z Wyspy Słońca.

 

Śledźcie też mój profil Instagram i moje Instastory! Znajdziecie tam mnóstwo aktualnych info, relacji, ciekawych fotek itp!!!

 

Przesyłam wirtualne buziaki i życzę zdrowych podróży po Sycylii!

 

 

 

 

NIEMIECKI NA SYCYLII W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

 

Bądź na bieżąco!!! Zapraszam Cię również do grupy Facebook i na mój fanpage.

 

Znasz już moje konto Instagram? Zajrzyj!!! Follow me!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

10 komentarzy

 • Odpowiedz Plaże

  Cześć! Za tydzień kolejny wyjazd na Sycylię, tym razem chcemy się także coś poopalać, wcześniej było to tylko zwiedzanie. Mam kilka pytań odnośnie plaż:
  a) w okolicy Palermo
  Na która plaże najlepiej się udać ( Romagnolo, Mondello, Isolla della Feminine czy Capaci?)
  Czy na każdej są odcinki bezpłatne ( nie jestem zwolennikiem leżaków i parasoli )
  b) w okolicy Ragusy
  Czy najlepiej udać się do Mariny Di Ragusy czy może Pozzallo albo Marina Di Modica? I czy jest dostęp do bezpłatnych plaż?
  c) okolice Catanii – te same pytania
  Z góry dzięki za pomoc!

  3 lipca 2020 at 19:40
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   Witam, odpisałam na maila 🙂

   10 lipca 2020 at 10:03
   • Odpowiedz Dawid

    Dziękuję za pomoc! Kolejny, trzeci już wyjazd na Sycylię udany! W zasadzie nie było żadnych restrykcji , obostrzeń (jedynie w sklepach zamkniętych i komunikacji publicznej wymagane maski). Z nowych miejsc zwiedziliśmy Ragusę i Modicę – oba miasteczka SUPER, dla nas o dziwo Modica ładniejsza, bardziej autentyczna. Plażowanie – Marina di Ragusa! Restauracje i życie nocne ( bardziej późnowieczorne) kwitnie w najlepsze, w Palermo, Syrakuzach, Catanii setki ludzi w restauracjach i na głównych uliczkach. Pozdrawiam!

    23 lipca 2020 at 21:35
    • Odpowiedz Ewa Soczewka

     Super! Cieszę się, że wyjazd był udany 🙂 Jak widać, Sycylia uzależnia 🌞 Pozdrawiam z Trapani 🏖️

     24 lipca 2020 at 12:49
 • Odpowiedz MAŁGORZATA ZYZIK

  Cześć, a jak wygląda działalność restauracji?

  9 lipca 2020 at 19:15
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   Restauracje działają normalnie. Są trochę większe odległości, ale poza tym jak zawsze.

   10 lipca 2020 at 10:02
 • Odpowiedz Paulina

  Witam, zastanawiamy się nad wylotem na Sycylię w dniach 09.08 – 16.09. Proszę o odpowiedź czy jest się czego obawiać?

  25 lipca 2020 at 20:35
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   Ciao Paulina,
   w chwili obecnej sytuacja na Sycylii jest naprawdę spokojna. Liczba zakażeń ciągle spada. Gwarancji nie może Ci dać jednak chyba nikt. Wiadomo, że trzeba zachować wszelkie środki ostrożności, nosić maseczkę w pomieszczeniach zamkniętych, odkażać często ręce, unikać tłumów, itp.
   Mogę Ci powiedzieć jedynie, że ja na Sycylii czuję się bezpiecznie.
   Pozdrawiam z Trapani
   Ewa

   25 lipca 2020 at 21:05
 • Odpowiedz Ela

  Witam . Chcemy z dzieciakami przylecieć w styczniu do Palermo. Czy w tym czasie będzie to już w miarę bezpieczne, jeśli chodzi o COVID. Czy rząd planuje jakieś większe ograniczenia. Gdzie poleciłaby pani nam się zatrzymać. Może to być do 2 godzin od Palermo. Dziękuje Ela

  3 grudnia 2020 at 11:22
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   Witam,
   sytuacja zmienia się praktycznie co chwilę. Od 3 grudnia do 15 stycznia obowiązuje nowy dekret. Mówi on o obowiązku przedstawienia przy wjeździe negatywnego testu na koronawirusa i 14-dniowej kwarantannie dla osób wjeżdżających do Włoch z krajów z grupy C – Polska do niej należy. Od 21grudnia do 6 stycznia nie będzie się też można przemieszczać z miasta do miasta. Nie są to dobre informacje.

   Jak na razie jesteśmy w żółtej strefie. Liczba zachorowań podobno spada.
   Trzeba się liczyć z faktem, że muzea itp są obecnie zamknięte.
   Jeśli chodzi o nocleg, to nie wiem. Nie zajmuję się noclegami 🤷‍♀️
   Proszę na bieżąco śledzić sytuację 🙂
   Pozdrawiam
   Ewa

   10 grudnia 2020 at 16:00

  Odpowiedz

  error: Content is protected !!