Follow:

TRAPANI, SYCYLIA. NAJPIĘKNIEJSZE PLAŻE W TRAPANI I OKOLICACH

Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach. The best beaches in Sicily

 

Zachodnia część Sycylii obfituje w przepiękne rajskie plaże z krystalicznie czystym morzem. Choć region ten jest mniej znany niż wschodnie wybrzeże wyspy słońca, nie znaczy to, że jest on mniej atrakcyjny. Musicie wiedzieć, że plaże w prowincji Trapani wielokrotnie uznawane były za jedne z najpiękniejszych w całych Włoszech.

 

RANKING NAJPIĘKNIEJSZYCH PLAŻ W OKOLICACH TRAPANI

 

10. TAHITI, ISOLA LUNGA MARSALA

 

 

Jest takie miejsce na Sycylii, które nazywa się jak odległa wyspa w Polinezji Francuskiej na Oceanie Spokojnym – TAHITI.

Jeśli się tam udacie, przekonacie się dlaczego jedna z plaż na wyspie Isola Lunga, u wybrzeży Marsali nosi to imię.

 

Tahiti, najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach

fot. Luciana Valenti

 

Woda jest tu płytka i sięga najwyżej do kolan. Jest ona bardzo zasolona, a białe piaszczyste dno sprawia, że ma ona  aż rażący oczy, niebieściutki kolor. Często zdarza się, iż nie ma różnicy między kolorem nieba i wody. Wszystko zlewa się w jedną całość. Słońce odbija się w lustrze wodnym, tworząc niezapomnianą grę świateł. Jeśli udacie się tam w okresie, gdy dojrzewa sól, będziecie mogli wykąpać się w różowym morzu.

 

Tahiti, różowe morze, najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach

 

Tu nie będziecie musieli wydawać majątku na zabiegi solne lub błotne! Wszystkie składniki są tu w zasięgu ręki! Jedno wielkie SPA pod gołym niebem!

Miejsce to jest dobre na całodzienną wycieczkę. Radzę Wam zabrać ze sobą napoje i prowiant. Na wyspę dochodzi się pieszo. Jeśli zostaniecie tam do wieczora, będziecie mogli podziwiać niezapomniany, zapierający dech w piersiach zachód słońca!

 

9. CALA FARAGLIONI, LEVANZO

 

 

Levanzo jest najmniejszą wyspą Egadzką. Na zachodnio-południowej części wyspy, niedaleko od uroczej, przyklejonej do skał wioski, znajduje się CALA FARAGLIONE.

Już w samym porcie, gdzie dopłyniecie wodolotem lub promem, woda jest turkusowa i krystalicznie czysta. Łódki wydają się tu być zawieszone w powietrzu!

Do zatoczki FARAGLIONE dojdziecie po spacerku, udając się w lewo od portu. Zajmie Wam to zaledwie kilka minut. Widoki są tu nieziemskie! Śródziemnomorska roślinność kontrastuje z turkusową wodą i białymi skałami.

 

Levanzo, najpiękniejsze plaże w TRapani. Wyspy Egady, Sycylia.

Leonardo Fici, Flickr

 

Sama plaża jest niewielka. Rzadko jednak zdarza się, że jest tu dużo ludzi. Zabierzcie ze sobą wszystko, co niezbędne, gdyż przy plaży nie ma sklepów i baru.

Jeśli macie delikatne stopy, przydadzą się Wam tu buty do pływania.

 

8. CASTELAMMARE DEL GOLFO

 

Plaża Castelammare del Golfo. Plaże w Trapani i okolicach, fot. Daniele Pugliesi, Wikipedia

fot. Daniele Pugliesi

 

W Castelammare del Golfo jest kilka plaż. Ta najwieksza – LA PLAYA – przyciąga co roku tysiące turystów. Jest to długa, piaszczysta plaża, która zachęca nie tylko do kąpieli w przeźroczystym, cieplutkim morzu, ale i też do kilometrowych spacerów brzegiem morza.

Tu znajdziemy prywatne plaże – lido, które wypożyczają leżaki i parasole, kioski z jedzeniem i napojami, głośną muzykę.

Część plaży to plaża miejska, na którą można wejść bezpłatnie.

Jest to miejsce idealne dla rodzin z dziećmi.

 

7. MACARI

 

MACARI jest oddalone zaledwie o kilka kilometrów od San Vito lo Capo. Tu przeważa plaża kamienista, z maleńkimi plażami piaszczystymi. Położona w uroczej zatoce jest idealnym miejscem dla osób, które nie lubią tłumów. Jest to jedna z ulubionych plaż tutejszych mieszkańców. Przyciąga krystalicznie czystą, lazurową wodą.

 

Scopello. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach, fot. Baldo Messina

fot. Baldo Messina

 

Można tu popływać i ponurkować. Przydać się może obuwie do kąpieli.

Zabierzcie ze sobą napoje i prowiant, gdyż nie znajdziecie tu sklepów.

 

6. SAN GIULIANO, ERICE (TRAPANI)

 

Miejska plaża SAN GIULIANO znajduje się w Trapani (a właściwie w Erice), na przeciwko uniwersytetu. Tu znajdziecie długą, piaszczystą plażę, która będzie idealna na wypoczynek, jeśli nie chcecie wyjeżdżać z miasta.

Jakość wody zależy tu od wiatru. W lecie jest ona jednak przeważnie krystalicznie czysta i spokojna. Najpiękniejsze morze jest wtedy, kiedy wieje scirocco lub tramontana. Woda jest wtedy gorąca i mieni się tysiącem odcieni turkusu. Uważać trzeba tylko, aby przy wietrze scirocco nie wypływać zbyt daleko w morze, bo wiatr popycha i łatwo jest się oddalić, ale później pod wiatr jest trudniej wrócić.

 

San Giuliano, Erice, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

 

W sezonie letnim jest to plaża strzeżona. Zbierają się na niej mieszkańcy Trapani i Erice. Szczególnie w weekendy może być tłoczno.

W licznych kioskach nad brzegiem morza możecie wypożyczyć łóżka lub leżaki i parasole przeciwsłoneczne. Można tam też zjeść lunch, lody i wypić kawę.

Pierwszy kawałek plaży jest bezpłatny. Dalej znajdują się prywatne plaże, tzw. lido. Tam wstęp jest odpłatny, ale za to możecie skorzystać w cenie z leżaków, parasoli, przebieralni i prysznica. Moim zdaniem najpiękniejszym lidem jest Sun Club. Tam można się poczuć jak w raju. Jest prawdziwie urlopowo i czysto. Luksus ten jednak kosztuje. Piękne jest też lido Isla Bianca. W obu miejscach zjecie też dobry lunch lub aperitif przy zachodzie słońca. Ciekawie czas spędzić możecie w lido Sporting Club. Oferuje on bardzo atrakcyjny program sportowy.

Niepotrzebne Wam tu będzie obuwie do pływania.

Poza sezonem, plaża przyciąga setki sportowców, gdyż panują tu wtedy optymalne warunki kitesurfingowe.

 

5. SCOPELLO

 

Plaża w SCOPELLO należy do ulubionych miejsc tutejszych mieszkańców. Jest ona dobrą alternatywą dla tych, którzy nie lubią piasku. Zachwyca krystalicznie czystą wodą.

 

Scopello, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

Paolo Mannino, Flickr

 

Plaża jest dość mała. Zachwyca jednak swym położeniem wsród zielonych wzgórz porośniętych roślinnościa śródziemnomorską.

Tu przydać się mogą buty do pływania. Kamienie nie są duże, ale uwierają w stopy i utrudniają poruszanie.

 

Scopello, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

Seng Mah, Flickr

 

Jeśli już będziecie w Scopello, powinniście koniecznie udać się do wioski i w Panificio di Stabile e Anselmo zjeść najpyszniejszy PANE CUNZATO – chleb z sardynkami, pomidorem, oregano i oliwą z oliwek – jaki do tej pory udało mi się skosztować na Sycylii!!!

 

4. SAN VITO LO CAPO

 

Plaża w SAN VITO LO CAPO jest chyba najpopularniejszą plażą w regionie Trapani. Wielokrotnie trafia ona bowiem do światowych rankingów najpiękniejszych plaż we Włoszech i na Sycylii. Nic w tym dziwnego. Miejsce to potrafi naprawdę oczarować! Kiedy udamy się tam poza sezonem, będziemy mieli okazję nacieszyć oczy długą, rajską plażą z białym piaskiem. San Vito przypomina wtedy Karaiby. Obecność palm wzdłuż brzegu morza dopełnia rajski obrazek.

 

San Vito lo Capo, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach, fot. Baldo Messina

fot. Baldo Messina

 

San Vito lo Capo jest małym uroczym, turystycznym miasteczkiem. Niegdyś była to rybacka wioska, która z roku na rok przyciągała coraz to większe rzesze tutystów z całego świata. Dziś plaża nie jest już co prawda tak piękna i pusta jak niegdyś, ciągle zachwyca jednak swoim urokiem.

Czasem zdarza się, że biały piasek nabiera różowego koloru. Dzieje się tak poprzez obecność korali w wodzie.

 

San Vito lo Capo, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach. Fot. Baldo Messina

fot. Baldo Messina

 

Do San Vito można się udać z całą rodziną. To dobre miejsce dla dzieci. Woda jest du długo płytka, a miałki piasek zachęca do budowania zamków. Tu można naprawdę wypocząć. Znam ludzi, którzy to właśnie tu spędzają co roku swój urlop. Życie toczy się tu wolniej, można się poczuć jak na prawdziwych wakacjach.

Zachwyci tych, którzy kochają małe, turystyczne miasteczka, w których wszędzie dojdzie się na piechotę, a jedynym ubiorem może być strój kąpielowy i klapki.

 

San Vito lo Capo. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

 

Plaży w San Vito lo Capo unikałabym w sierpniu. Przybywają tam wtedy nie tylko zagraniczni turyści, ale i też Włosi z całego Półwyspu i z okolicy. Można się wtedy rozczarować. Ciężko jest bowiem znaleźć wolne miejsce, a woda może być brudna. Położenie plaży ma bowiem swoje plusy i minusy: jako, iż znajduje się ona w zatoce, woda jest piękna spokojna i krystalicznie czysta. Kiedy odwiedzają ją jednak miliony osób dziennie, jest to dość niekorzystne. Woda po prostu stoi i nie nadąża się wymieniać.

 

W San Vito lo Capo zjecie najpyszniejsze lody CALDO FREDDO pod słońcem!!!

 

 

3. CALA AZZURRA, FAVIGNANA

 

 

CALA AZZURRA znajduje się na południowym-wschodzie Wyspy Favignana. Najlepiej jest się tam dostać drogą lądową (oczywiście jeśli już znajdujecie się na wyspie). Wtedy od razu można nacieszyć się przepiękną, bielusieńką plażą piaszczystą. Jest tu jak w raju! Szczególnie poza sezonem.

CALA AZZURRA naprawdę zasługuje na swoją nazwę. Woda ma tu kolor lazurowy i przepięknie kontrastuje z bielą miałkiego piasku i zieloną roślinnością, która otacza zatokę.

 

Cala Azzurra, Favignana, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

Giancarlo Pompei, Flickr

 

Plaża ta dobra będzie dla całej rodziny. Spokojnie można się tu wybrać z dziećmi. Woda jest długo płytka, a drobny, biały piasek nie rani stóp. W wodzie nie potrzebne Wam tu będzie obuwie do kąpieli. Może się ono jedynie przydać, aby dojść do brzegu, jeśli będziecie plażować na skałach.

 

Cala Azzurra, Favignana, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

Marcello_1979, Flickr

 

CALA AZZURRA jest doskonałą alternatywą, kiedy morze w zatoce CALA ROSSA jest wzburzone.

Weźcie pod uwagę fakt, iż w sezonie plaża ta jest bardzo oblegana przez turystów. Ze względu na to, że jest ona dość mała, aby znaleźć dobre miejsce do plażowania powinniście się tam udać już z rana.

 

2. PLAŻE W REZERWACIE PARCO DELLO ZINGARO

 

 

Rezerwat PARCO DELLO ZINGARO znajduje się niedaleko od Trapani. Można się tam dostać od strony San Vito lo Capo, bądź od strony Scopello. Do Parco dello Zingaro najlepiej dojedziecie samochodem. Można też  wykupić jedną z licznych wycieczek jachtem z San Vito lo Capo.

 

Wstęp do parku na dzień dzisiejszy wynosi 5€.

Latem warto odwiedzić stronę internetową parku i sprawdzić, czy jest on w danym dniu czynny. Czasem zdarza się bowiem, że jest zamknięty ze względu na zagrożenie pożarem.

 

Jeśli planujecie trekking po całym wybrzeżu i odwiedzenie wszystkich zatoczek, powinniście liczyć się z tym, że będziecie musieli jeszcze wrócić do samochodu. Dobrym pomysłem jest udanie się, w miarę możliwości, dwoma samochodami: Jeden z nich zostawić od strony Scopello, drugi od San Vito lo Capo.

 

Szlak nadmorski, prowadzący do wszystkich zatoczek liczy 7 km i do jego przejścia potrzebne Wam będą około dwie godziny. Do czasu nie liczę oczywiście przystanków na kąpiele, odpoczynek, zwiedzanie jaskini czy sesje zdjęciowe.

Wizyta w PARCO DELLO ZINGARO opłaca się nie tylko latem. Jeśli wybierzecie się tam poza sezonem, będziecie królami plaż. W miesiącach letnich, szczególnie w lipcu i w sierpniu, musicie się liczyć z dużą liczbą turystów. Najlepiej jest się tam udać wcześnie rano. Wtedy zapewnicie sobie najlepsze miejsca na plaży.

 

Parco dello Zingaro, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

 

Warto pamiętać, że w rezerwacie nie ma sklepów. Zaopatrzcie się więc w napoje i prowiant. Podobnie, jak w Cala Rossa na Favignanie, i tu przydadzą się Wam buty do pływania. Tu nie znajdziecie plaży piaskowej.

 

Parco dello Zingaro, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

 

Woda w zatokach PARCO DELLO ZINGARO jest krystalicznie czysta, a jej tysiące odcieni błękitu cieszą oczy i zapraszają do kąpieli. Na dnie zatok znajdują się drobne białe kamienie, które sprawiają, iż woda ma przecudny, niezmącony kolor.

 

Parco dello Zingaro, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

 

1.CALA ROSSA, FAVIGNANA

 

 

CALA ROSSA znajduje się na północno-wschodniej części wyspy Favignana – jednej z trzech Wysp Egadzkich, które leżą u wybrzeży Trapani.

To zdecydowanie moja ulubiona plaża w okolicach Trapani!!!

 

Na Favignanę najszybciej dostaniemy się wodolotem z Trapani lub z Marsali. W sezonie letnim najlepiej jest zarezerwować bilety przynajmniej na dzień przed planowaną wycieczką. Może się bowiem zdarzyć, że zabraknie miejsc.

Od zawsze zasanawiałam się, dlaczego zatoka ta nazywa się Cala ROSSA. Przecież woda tu jest turkusowa, błękitna, lazurowa, niebieska, pistacjowa, ale na pewno nie czerwona! Podczas ostatniej wizyty na wyspie, jeden z mieszkańców wyjaśnił mi, iż

 

Nazwa zatoki pochodzi od koloru krwi, która została wylana podczas odległych wojen punickich (241 r p.n.e.). Zginęło tam ponoć tak wiele osób, że woda zabarwiła się wtedy na czerwono…

 

Na przecudną plażę CALA ROSSA można się dostać łódką od strony morza lub drogą lądową. Oba przeżycia będą niezapomniane! Jeśli popłyniecie tam łódką, będziecie mieli okazję poczuć się jak w filmie! Błękitne morze, białe, wysokie skały otaczające zatokę i turkusowe niebo zapierają dech w piersi. Widok jest naprawdę nieziemski! Głęboka woda jest tak krystalicznie czysta, że można bez problemu zobaczyć bielutkie, piaszczyste dno. Od razu chce się wskoczyć! Pływanie i nurkowanie tu to czysta przyjemność!

 

Cala Rossa, Favignana, Wyspy Egady, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

 

Niemniej atrakcyjny jest widok na zatokę CALA ROSSA od strony lądu. Przed waszymi oczami ukaże się przepiękna biała plaża, otoczona spadzistymi skałami, które przypominają wysokie wieże. Znajdowały się tu niegdyś kopalnie tufu. Kolor morza, który ukaże się Waszym oczom od razu zaprosi Was do kąpieli!

 

Cala Rossa, Favignana, Wyspy Egady, Sycylia. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

 

Plaża jest kamienista, nie zapomnijcie więc o butach do kąpieli!!! Przyda się też maska lub okularki do nurkowania. Koniecznie zabierzcie ze sobą wszystko, co niezbędne (wodę, prowiant, kremy), gdyż nie ma tu sklepów. Czasem możecie trafić na mobilny bar w kształcie cytryny, gdzie kupicie świeże napoje. Weźcie pod uwagę fakt, że w zatoce dość często pojawiają się meduzy. Zaopatrzcie się więc lepiej w produkt po ich oparzeniu.

 

 

PODSUMOWANIE

 

Jak widzicie, w okolicach Trapani jest naprawdę wiele przepięknych, rajskich plaż. Są one może bardziej dzikie niż te we wschodniej części Sycylii, czasem fakt ten dodaje im jednak uroku. Przy plażach tych nie znajdziecie mega hoteli, wieżowców z basenami, parków wodnych itp. (jedynie w San Vito lub w Castelammare del Golfo czuć klimat turystycznego miasteczka). Rzadko znajdziecie też sklepy, restauracje lub prysznice. To, co znajdziecie to piękna, sycylijska natura i krystalicznie czysta woda, jak na zdjęciach.

 

Rejs jachtem. Wyspy Egady. Trapani, Sycylia. Wycieczka, rejs. Najpiękniejsze plaże w Trapani i okolicach.

Osobom, które w jednym dniu chciałyby zobaczyć aż trzy z wybranych przeze mnie plaż (nr 1, 3 i 9), polecam wykupienie jednodniowej wycieczki jachtem na Levanzo i Favignanę.

Jeśli udacie się do Aleksandry, która w samym sercu Trapani prowadzi punkt informacyjny, na pewno pomoże Wam ona w zorganizowaniu niezapomnianej wycieczki po najpiękniejszych zatokach Wysp Egadzkich z lunchem na pokładzie!!!

 

Życzę Wam więc miłej kąpieli!!! 

 

I co? Poznaliście już osobiście plaże w Trapani? Którą z nich lubicie najbardziej? Zapraszam Was do opisania Waszych wrażeń na naszej stronie Facebook!

 

Pozdrawiam serdecznie,

Ewa

 

P.S. Jeśli chcesz być poinformowany na bieżąco co, gdzie, kiedy dzieje się na Sycylii dołącz do nas na Facebooku!!!

 

 

Zapraszam też do naszej grupy Facebook: Trapani po polsku – Niemiecki na Sycylii i na nasz Instagram.

 

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Dowiedz się więcej

10 komentarzy

 • Odpowiedz Monika

  Witam, jak się dostać z marsala na isola lunga?

  15 października 2017 at 21:25
 • Odpowiedz Monika

  Dziękuję, mam jeszcze jedno pytanie. Odwiedziłam w tym roku Favigniane i miałam zamiar dostać się na cala rossa. Jednak osoba z info point zniechęcila mnie twierdząc że nie da się tam dostać z lądu, że okolica jest bardzo skalista. Ostatecznie kąpalismy się w cala azzura. Czy to faktycznie nie było możliwe?

  18 października 2017 at 22:29
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   Jak najbardziej jest to możliwe!!! Trzeba po prostu zejść w dół w stronę plaży. Plaża jest skalista, to prawda. Konieczne jest obuwie do kąpieli, aby łatwiej było wejść do wody. W samej wodzie jest później piasek, ale najgorsze jest wejście. Może się zdarzyć, że przy dużych falach wejście do wody jest niemożliwe. Latem zdarza się to jednak bardzo rzadko. Następnym razem musicie tam koniecznie pójść!!! Pozdrawiam!

   19 października 2017 at 06:48
 • Odpowiedz Dominika

  Hej, czy warto wybrac sie na Favignanę w kwietniu (zakładając temperaturę około 20 stopni i słońce) ? 🙂

  26 marca 2018 at 14:36
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   Cześć Dominika, tak! Jak najbardziej! Jeśli tylko będzie słońce, wybierz się koniecznie! Nie będziesz mogła raczej się pokąpać, bo woda będzie lodowata, ale naprawdę warto wypożyczyć skuter lub rower i pojeździć z wiatrem we włosach po wyspie. Widoki są niesamowite! Dodają energii na długo! Nie zapominaj, iż 25 kwietnia jest tu święto i sporo osób tutejszych pojedzie na Favignanę. Warto wtedy kupić bilet na wodolot już wcześniej. I koniecznie sprawdź przed wyjazdem pogodę, aby nie zostać uwięzioną na wyspie (podczas dużych sztormów nic nie pływa). Chociaż to też ma swój urok 😉 Pozdrawiam serdecznie i czekam na wrażenia!!!!

   27 marca 2018 at 07:31
 • Odpowiedz Domi

  Według mnie San Vito Lo Capo cudowne, ale faktycznie ogrom turystów, którzy skutecznie zniechęcają do przebywają na tej plaży dłużej… Można jednak przemierzając tę wyspę np. samochodem zatrzymać się przy mniej znanych, my w tej sposób dotarliśmy do cudownej plaży Scaccia.

  6 listopada 2018 at 23:24
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   San Vito jest najpiękniejsze poza sezonem: w maju i w czerwcu oraz we wrześniu – po CousCous Fest – i w październiku i listopadzie. Wtedy plaża wygląda naprawdę jak z pocztówki, jest miejsce, aby rozłożyć ręcznik lub leżak i nie ma tego hałasu. Dookoła wyspy jest mnóstwo małych mniej znanych, niemniej jednak pięknych plaż. Wszystko się zgadza 🙂 A plażę w Sciacca też bardzo lubię 🙂 Nie ma jej w spisie, bo od Trapani to już kawałek drogi 🙂 Pozdrawiam serdecznie z Trapani!

   7 listopada 2018 at 12:26

  Odpowiedz