Follow:

Koronawirus na Sycylii – nowe zasady na wyspie

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

Koronawirus na Sycylii również po przejściu do drugiej fazy zwalnia każdego dnia. Odnotowuje się coraz mniej nowych zakażeń i coraz więcej wyzdrowień. Między innymi dlatego, już od 18 maja br., zdecydowano się na wprowadzenie niektórych mniej restrykcyjnych zasad niż w innych regionach Włoch.

 

 

KONIEC DRUGIEJ FAZY

Koronawirus na Sycylii przechodzi do kolejnej fazy.

Wczoraj, 17 maja 2020 roku, zakończyła się bowiem tzw. druga faza powrotu do normalności, ustalona w dekrecie z 26 kwietnia br.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni mogliśmy po mału zacząć przyzwyczajać się do powrotu do normalnego trybu życia. Największymi zmianami były dla nas:

 • możliwość wyjścia z domu na spacer i uprawiania sportu na świeżym powietrzu
 • pozwolenie na spotkanie z krewnymi
 • otwarcie barów i restauracji ze sprzedażą na wynos i z dostawą do domu
 • otwarcie parków i ogrodów miejskich

Odzyskanie choć częściowej wolności dodało nam wszystkim sił. Możliwość spotkania krewnych i pójścia nad morze była dla Sycylijczyków ogromym zastrzykiem energii. Jak wiecie, rodzina jest tu bardzo ważna. I nie mniej morze.

W ciągu ostatnich dni śmialiśmy się w Trapani, że wielu mieszkańcom potrzebna była pandemia, aby odkryć miejską promenadę nad morzem. Jeszcze chyba nigdy nie było widać aż tylu spacerowiczów w tej części miasta.

 

JOGGING

Wrócili tam też wieloletni biegacze. Dołączyli do nich również nowi miłośnicy tego sportu – w tym ja. W ostatnich dniach byłam tam biegać dwa razy. Pierwszy raz (mój drugi bieg w życiu) zakończył się z ogromnym powodzeniem. Ani się nie obejrzałam, jak przebiegłam 8 km. Było to wieczorem, po godzinie 19, powietrze było przyjemne, a słońce powoli szykowało się do zachodu. Na naszej trasie mijaliśmy sporo amatorów biegania. Wszyscy starali się zachowywać przepisowe odległości.

Drugi bieg, w sobotę, był zdecydowanie gorszy. Poszliśmy biegać o godzinie 16. Był to ogromny błąd! Żar lał się jeszcze z nieba, było 36°C, a do tego wiał silny, gorący jak powietrze z suszarki wiatr scirocco. Przy takich warunkach pogodowych człowiek poci się nawet bez machnięcia palcem. O bieganiu nie wspomnę! Było ciężko oddychać spacerując, a co dopiero w biegu! Na całe szczęście nie musimy podczas uprawiania sportu na powietrzu nosić maseczki!!! Myślę, że bieganie byłoby wtedy praktycznie niemożliwe.

Na trasie nie było prawie nikogo. Podobnie na plaży. Tylko nieliczni są tak odważni 🙂 Ale nic w tym dziwnego!

Po powrocie do domu czułam się jak kotlet. Byłam cała oblepiona czerwonym pyłem. Myślę, że już nigdy nie pójdę biegać o tej godzinie przy tak silnym scirocco!!!

 

 

ROWERZYŚCI

W Trapani jeszcze nigdy nie widziałam aż tylu rowerzystów, co w ostatnich dniach! Nie ma u nas co prawda ścieżek rowerowych, ale nie przeszkadza to ludziom w ponownym odkryciu jazdy na rowerze.

Wszędzie widać to pojedzyńczych rowerzystów, to grupy  – głównie młodzieży.

Fajnie jest widzieć, że miasto stało się bardziej eko. Oby tak zostało na zawsze!!!

 

NOWY DEKRET, NOWE ZASADY

W ubiegłą środę, 13 maja br., przemówił do nas ponownie premier Conte. Kolejny odcinek serialu DEKRET za nami. Z niecierpliwością czekaliśmy na to orędzie, bo, jak już wiecie, od 18 maja zapowiedziano we Włoszech przejście do kolejnej fazy. Wszyscy chcieliśmy wiedzieć, co nas wtedy czeka. Dzień ten zbliżał się nieubłagalnie, a nowych zasad nie było i nie było. Od 13 do 18 maja czasu zostało niewiele, aby przebrnąć przez gąszcz nowych przepisów.

Ale z tego, co widać, w polityce raczej nikogo nie obchodził fakt, iż do otwarcia jakiejkolwiek działalności trzeba się najpierw przygotować. A jeśli nie wiadomo, jakie są obowiązujące zasady, zrobić tego po prostu nie można. I tak czekaliśmy i czekaliśmy, aż do 13 maja. Conte, jak zwykle, ubrał wszystko w piękne słowa. Mówił o pomocy dla włoskich rodzin, np. voucherach na wakacje czy na opiekę nad dziećmi, o wsparciu dla turystyki, budownictwa, o wypłatach zasiłków za ubiegłe miesiące itp, itd. Wszystko to jednak bez podawania szczegółów. Zapowiedział, że zostaną one uwzględione w nowym dekrecie.

A na niego trzeba znów było poczekać. I to wcale nie mało. Premier podpisał go dopiero w nocy z 16 na 17 maja br.

Na Sycylii dekret ten miał zostać, jak zawsze, uzupełniony o regulamin regionalny. Po konferencji z 13 maja zapowiedziano spotkanie online między włoskim rządem a szefami poszczególnych regionów. Mieli oni wspólnie ustalić tryb dalszego postępowania.

Prezydent Sycylii, Nello Musumeci, musiał najpierw poczekać na podpisany dekret państwowy, aby móc wydać nowe rozporządzenia regionalne. Czekaliśmy na to do wieczora 17 maja.

I wtedy dopiero zrobiło się zamieszanie!!!!

Co wolno, a czego nie? Dekret pańswowy mówi tak, regionalny inaczej. W podpisanym dokumencie regionalnym czytamy o jednym, prezydent regionu w wywiadach mówi o drugim. I jak tu postępować? Sycylijczyk powiedziałby po prostu:

Booooh!

 

NOWE ZASADY W CZASACH #KORONAWIRUS NA SYCYLII

Uwierzcie mi, że przebrnięcie przez oba kilkudziesięciostronicowe dekrety (wraz z załącznikami) nie jest wcale łatwe!!!

Niemniej spróbuję przybliżyć Wam nowe zasady obowiązujące na Sycylii od dnia 18 maja:

 

SKLEPY

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, z dniem 18 maja br. mogą być otwarte wszystkie sklepy. Muszą one oczywiście przestrzegać odpowiednich zasad. Klienci i sprzedawcy muszą mieć maseczkę i rękawiczki.

 

USŁUGI RZEMIEŚLNICZE

Podobnie ma się z usługami rzemieślniczymi, fryzjerami, czy kosmetyczkami. Przyjmują oni tylko i wyłącznie po uprzedniej rezerwacji.

SPA, sauny, łaźnie tureckie, termy nadal pozostają zamknięte!

 

BARY I RESTAURACJE

Bary i restauracje mogą wznowić swoją normalną działalność. W regulaminie regionalnym mówi się tu o odległości jednego metra, z wyjątkiem, kiedy to klienci siedzą do siebie plecami. Zabronione są bufety, a konsumpcja przy barze jest możliwa tylko wtedy, jeśli może zostać zachowana odległość 1 metra. Pracownicy mogą nam mierzyć przed wejściem temperaturę! Kelnerzy muszą nosić maseczkę i rękawiczki. Klienci natomiast nie muszą używać maseczki jeśli siedzą przy stole.

Przy jednym stoliku mogą siedzieć ze sobą wyłącznie osoby mieszkające pod tym samym dachem. Oznacza to, że ja nie mogę pójść do restauracji np. z moją teściową czy koleżanką. No chyba że usiądziemy przy innych stolikach.

 

CATERING

Od 8 czerwca mogą wystartować cateringi, możliwe będzie organizowanie bankietów i ceremonii.

 

GODZINY OTWARCIA

Przedłużono godziny otwarcia usług do 23.30. Można też zrezygnować z obowiązkowych dni zamknięcia (pomijając niedziele i święta), co oznacza, że np. fryzjerzy mogą pracować w poniedziałki. W niedziele i święta wszystko pozostanie nadal zamknięte.

 

KOŚCIOŁY

Od 18 maja otwierają też kościoły. Będzie można znowu odprawiać msze z udziałem wiernych, stosując się do odpowiednich zasad.

 

MUZEA, PARKI ARCHEOLOGICZNE, BIBLIOTEKI

Zapowiedziano, że od 25 maja swoją działalność będą mogły wznowić biblioteki, muzea i parki archeologiczne.

 

TEATRY, KINA I PRZEDSTAWIENIA NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Podobnie ma się z teatrami, kinami i przedstawieniami na świeżym powietrzu. Ich otwarcie przewidziano na 8 czerwca. W najbliższych dniach zostaną wydane szczegółowe przepisy dotyczące tych miejsc.

 

DYSKOTEKI

Prezydent Musumeci wspomniał też o możliwym otwarciu dyskotek, choć być może jak na razie tylko na świeżym powietrzu. (Już widzę osoby w dyskotekach przestrzegające dystansu 1 metra!!!) Dokładne wiadomości zostaną podane już wkrótce.

 

SIŁOWNIE I KLUBY SPORTOWE

Mogą one wznowić swoją działalność od 18 maja, również w lokalach zamkniętych, przestrzegając oczywiście wytycznych z najnowszego dekretu.

 

PLAŻE

Jeśli chodzi o plaże: tu znów jest jakaś rozbieżność między dekretem państwowym a regulaminem regionalnym. Na teranie większości regionów prywatne plaże mogą rozpocząć swoją działalność już 18 maja. Na Sycylii nie!

Można pójść co prawda na plażę, ale trzeba przestrzegać odległości przynajmniej jednego metra między plażowiczami.

Jeśli chodzi o parasole i leżaki: parasole muszą mieć do dyspozycji przestrzeń 10m². Jeśli leżaki nie stoją pod parasolem wystarczy między nimi odległość 1,5 metra.

Zakazane są wszelkie gry grupowe na plaży! Czyli nici z siatkówki, grania w jakąkolwiek piłkę, bocce czy paletki w grupie. Można uprawiać sporty indywidualne np. pływanie czy kitesurf.

Korzystanie z plaży miejskiej będzie objęte w każdym mieście oddzielnym regulaminem. Mówi się o tym, że trzeba będzie rezerwować miejsce, nosić maseczkę, aż do momentu dotarcia do swojego miesca na plaży. Nie trzeba jej będzie ubierać na leżaku czy ręczniku oraz w wodzie.

Plaże prywatne mogą na Sycylii ustawiać kabiny i przygotować się do otwarcia. Konkretna data zostanie podana wkrótce. Mówi się tu o początku lub połowie czerwca. Jak na razie muszą one pozostać zamknięte. Wiadomo już, że na plaży prywatnej będzie trzeba zarezerwować miejsce i właściciele będą musieli zachowywać rezerwacje przez 14 dni.

 

 

HOTELE, B&B, APARTAMENTY, AGROTURYSTYKA, KEMPINGI

Mogą one wznowić swoją działalność już od 18 maja przestrzegając zasad wymienionych w dekrecie państwowym.

 

PRZEMIESZCZANIE SIĘ PO SYCYLII

Od 18 maja możemy przemieszczać się z miasta do miasta i z wyspy na wyspę na terenie całego regionu bez autocertyfikacji. Jeśli chodzi jednak o wyspy należące do Sycylii (np. moją ukochaną wyspę Favignana), to o ich otwarciu mogą zadecydować władze komunalne.

 

SPOTKANIA Z PRZYJACIÓŁMI

Od 18 maja można na Sycylii spotkać się ze znajomymi i przyjaciółmi zachowując między sobą przepisową odległość 1 metra.

 

KORZYSTANIE Z AUTA

Od 18 maja będą mogły podróżować w tym samym aucie osoby nie mieszkające pod tym samym dachem. Muszą one zachować jednak odpowiednią odległość, co w praktyce oznacza, że w tym samym samochodzie mogą przebywać w tym przypadku tylko 2 osoby: kierowca i pasażer na tylnym siedzeniu po prawej stronie.

 

PRZEPRAWA PRZEZ CIEŚNINĘ MESYŃSKĄ

Nadal obowiązywać tu będą poprzednie zasady: wszystkie osoby wjeżdżające na wyspę (osoby zameldowane lub pracujące na Sycylii) muszą mieć przy sobie autocertyfikację – dotyczy to również osób dojeżdżających codziennie do pracy z regionu do regionu (istnieje dla nich specjalna wiza).

Na ostatnich stronach regulaminu regionalnego (strony 33 – 35) można sprawdzić wszystkie dostępne połączenia morskie z wyspą.

 

MASECZKI

Nowością jest fakt, iż od 18 maja na Sycylii WE WSZYSTKICH MIEJSCACH PUBLICZNYCH TRZEBA UŻYWAĆ MASECZKI!!! Dotyczy to niestety również miejsc na świeżym powietrzu. W regulaminie mówi się o tym, że trzeba jej używać we wszystkich lokalach zamkniętych, ale i też pod gołym niebem, jeśli nie można zachować odległości 1 metra.

Wyjątkiem są dzieci poniżej 6 roku życia i osoby uprawiające sport (po ukończeniu aktywności fizycznej trzeba ubrać maseczkę).

Art. 23
(uso obbligatorio della mascherina)
Ferme le specifiche disposizioni sull’uso di dispositivi di protezione individuale e del
distanziamento, è obbligatorio nei luoghi pubblici e aperti al pubblico l’utilizzo di
mascherina o altro strumento di copertura di naso e bocca. Il dispositivo protettivo deve,
comunque, essere sempre nella disponibilità del cittadino nella eventualità in cui ne sia
necessario l’utilizzo.
Non sono soggetti all’obbligo di utilizzo di mascherina o altro strumento di copertura di
naso e bocca i bambini al di sotto dei sei anni e i soggetti con forme di disabilità che ne
rendano incompatibile l’uso.
Per coloro che svolgono attività motoria non è obbligatorio l’uso di mascherina o
copertura durante l’attività fisica stessa, mantenendo il distanziamento di metri due,
salvo l’obbligo di utilizzo alla fine dell’attività medesima.

 


PRECYZACJA Z OSTATNIEJ CHWILI (21:00)

Właśnie przeczytałam artykuł, w którym przytacza się wyjaśnienia asesora (wł. assesore) ds. zdrowia, Razza, związane z problem z maseczkami na Sycylii

Tak, jak wspomniałam powyżej, dziś był to u nas ogromny problem. Każdy inaczej interpretował postanowienia prezydenta Regionu Sycylia. 

Asesor Razza wyjaśnia, iż maseczkę trzeba mieć zawsze przy sobie, również w miejscach na świezym powietrzu, aby móc jej użyć, kiedy będzie to konieczne. Podkreśla on, że trzeba ją nosić np. na targu, czy na zatłoczonych ulicach, gdzie nie jest możliwe zachowanie przepisowej odległości. Dodaje też, iż jeśli ktoś spaceruje sam, nie musi zakładać maseczki, ale musi ją mieć przy sobie. 

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, Razza wyjaśnia, iż nie jest konieczne użycie maseczki w trakcie uprawiania sportu na świeżym powietrzu, przestrzegając odległości 2 metrów. Konieczne jest jej ubranie po zakończeniu aktywności fizycznej, jeśli będzie to konieczne. 

Na końcu Razza podkreśla, iż nie muszą jej używać dzieci poniżej 6 roku życia oraz osoby niepełnosprawne, u których noszenie maseczki jest niedopuszczalne. 

 

Podobne wyjaśnienie można od 2 godzin znaleźć na stronie Facebook Regionu Sycylia: 

 

https://www.facebook.com/regionesiciliana/posts/2602216203358916

 

Ufff!!!

Na całe szczęście, bo szczerze mówiąć nie wyobrażam sobie lata na Sycylii z maseczką na twarzy!!! 


 

TURYSTYKA

A teraz przechodzimy do najważniejszego tematu, czyli turystyki. Niestety nie mam tu dla Was dobrych wieści!!!

To prawda, że 15 maja odbyło się spotkanie szefów UE, na którym postanowiono, iż Italia otwiera swoje granice dla obywateli UE od 3 czerwca. Wiadomość tą podałam Wam w story na Instagramie, zaznaczając od razu, że trzeba będzie poczekać na decyzję regionu.

I tak oto regulamin regionalny obowiązujący od 18 do 7 czerwca br. potwierdza, że SYCYLIA NADAL POZOSTAJE ZAMKNIĘTA!!! Oznacza to nie tylko, że my nie możemy opóścić regionu (chyba że z powodów zdrowotnych lub zawodowych), ale i też, że nie mogą na nią wjechać turyści!!!

Po wjeździe na wyspę będzie nadal obowiązywała przynajmniej 14-dniowa kwarantanna.

Przepisy te będą jak na razie ważne do 7 czerwca. Zobaczymy, co nasze władze zdecydują w kolejnych dniach i tygodniach.

 

OBECNA SYTUACJA W PROWINCJI TRAPANI

Według informacji przekazywanych codziennie przez ASP Trapani (Azienda Sanitaria Provinciale), na dzień 17 maja sytuacja #koronawirus w Prowincji Trapani ma się następująco:

 • liczba zakażonych koronawirusem w chwili obecnej: 3 (Castelvetrano 1; Trapani 1 – o 2 mniej niż w zeszłym tygodniu; Valderice 1; Alcamo 0; Buseto Palizzolo 0; Campobello di Mazara 0; Castellammare del Golfo 0; Erice 0; Gibellina 0; Marsala 0; Mazara del Vallo 0; Paceco0; Salemi 0)
 • wykonane testy: 7.402 wymazów i 4.239 testów serologicznych
 • liczba zgonów: 5
 • osoby hositalizowane: 0
 • liczba osób wyzdrowiałych: 117

Jak widzicie jest u nas bardzo mało zachorowań. Mówi się, że Trapani jest w chwili obecnej najbezpieczniejszym miastem we Włoszech, jeśli chodzi o zagrożenie koronawirusem. Od kilku tygodni nie odnotowuje się u nas nowych przypadków zachorowań!!!

To duży sukces! Jesteśmy dumni z tego, iż nasi mieszkańcy potrafili się w ostatnich miesiącach tak dobrze zastosować do zasad i ograniczeń.

Specjaliści mówią, iż ma to też związek z klimatem i położeniem geograficznym naszego miasta.

Tak czy siak, jest to doskonała wiadomość!!!

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 11 MAJA 2020 ROKU

Na dzień 11 maja 2020 roku, sytuacja zachorowań na koronawirusa na Sycylii miała się następująco (dane i zdjęcia przytaczane w całym wpisie pochodzą z oficjalnej strony Facebook Regionu Sycylii):

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 103.134, z czego tylko 3.339 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 2.262
 • 287 hospitalizowanych pacjentów, z czego 16 na intensywnej terapii
 • 1.775 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 1.020 osób wyzdrowiało
 • 257 osób zmarło

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 12 MAJA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 105.017, z czego tylko 3.343 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 1.911
 • 249 hospitalizowanych pacjentów, z czego 15 na intensywnej terapii
 • 1.662 osoby są objęte kwarantanną w domu
 • 1.171 osób wyzdrowiało
 • 261 osób zmarło

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 13 MAJA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 107.991, z czego tylko 3.354 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 1.889
 • 225 hospitalizowanych pacjentów, z czego 13 na intensywnej terapii
 • 1.664 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 1.203 osoby wyzdrowiały
 • 262 osoby zmarły

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 


Jeśli chcecie poczytać o tym, jak wyglądała wcześniej sytuacja koronawirus na Sycylii zajrzyjcie tu:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koronawirus na Sycylii – pierwszy etap nowej rzeczywistości

 


 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUSA NA DZIEŃ 14 MAJA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 111.137, z czego tylko 3.366 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 1.854
 • 215 hospitalizowanych pacjentów, z czego 12 na intensywnej terapii
 • 1.639 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 1.249 osób wyzdrowiało
 • 263 osoby zmarły

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 15 MAJA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 112.929, z czego tylko 3.374 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 1.760
 • 209 hospitalizowanych pacjentów, z czego 11 na intensywnej terapii
 • 1.551 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 1.351 osób wyzdrowiało
 • 263 osoby zmarły

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 16 MAJA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 114.963, z czego tylko 3.382 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 1.659
 • 171 hospitalizowanych pacjentów, z czego 12 na intensywnej terapii
 • 1.488 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 1.458 osób wyzdrowiało
 • 265 osób zmarło

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 17 MAJA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 117.426, z czego tylko 3.388 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 1.555
 • 158 hospitalizowanych pacjentów, z czego 13 na intensywnej terapii
 • 1.397 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 1.566 osób wyzdrowiało
 • 267 osób zmarło

 

 

STATYSTYKI ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 17 MAJA 2020 ROKU

 

W dniu dzisiejszym udostępniono również kolejne PODSUMOWANIE SYTUACJI #KORONAWIRUSNASYCYLII W POSTACI STATYSTYK. Myślę, że warto jest się im przyjrzeć z bliska. Kompletny zestaw statystyk znajdziecie TU.

 

 

Jak sami widzicie, sytuacja związana z koronawirusem na Sycylii zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Podobnie jak w innych częściach świata. Jeśli chcecie być na bieżąco, zaglądajcie do mnie po świeże wieści! Jeśli coś się zmieni w przepisach – w poniedziałek, 25 maja, jeśli nie, 1 czerwca o godzinie 18.00 (lub wcześniej, jeśli dam radę), podzielę się z Wami kolejnymi wpisami z mojego dziennika. Zdam Wam sprawozdanie z kolejnych nowości!

Śledźcie też mój profil Instagram i moje Instastory! Znajdziecie tam mnóstwo aktualnych info, ciekawych fotek itp!!!

 

Przesyłam wirtualne buziaki i życzę zdrowia!

 

 

 

 

NIEMIECKI NA SYCYLII W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

 

Bądź na bieżąco!!! Zapraszam Cię również do grupy Facebook i na mój fanpage.

 

Znasz już moje konto Instagram? Zajrzyj!!! Follow me!!!

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

2 komentarze

 • Odpowiedz ewaarn

  Witaj Ewa, ciesze się, ze jesteś zdrowa i możemy czytać Twoje wpisy. W Polsce podobnie podejmowane są decyzje o zmniejszaniu obostrzeń, ale granice nadal zamknięte. Po ubiegłorocznych wakacjach na Sycylii był plan,że w tym roku również spędzimy kilka dni na tej cudownej wyspie i to na dłużej w okolicach Trapani. Niestety zmiana planów niezależnie od nas.
  Pozdrawiamy Cię bardzo serdecznie życzymy wszystkiego dobrego
  Ewa i Romek.

  18 maja 2020 at 18:49
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   Cześć Ewo!
   Oj, ale by było fajnie spotkać się z Wami ponownie!!! Ale jeszcze nadejdzie taki dzień! Bardzo za Wami wszystkimi tęsknię! Tęsknię za rozmowami z Wami na żywo, za wspólną kawą, pizzą czy aperitiwem.
   Już się nie mogę doczekać, kiedy wszystko wróci do normy!
   Pozdrawiam i przesyłam buziaki z Trapani
   Ewa

   18 maja 2020 at 18:57

  Odpowiedz

  error: Content is protected !!