Trapani leży na zachodniej części Sycylii, a jego malownicze położenie zapiera dech w piersi – to tu dwa morza – Morze Śródziemne i Morze Tyrreńskie – stykają się z górami.
/fot. Baldo Messina/
JAKIE JEST TRAPANI
Trapani zamieszkuje obecnie ok. 68 tys. mieszkańców. Nie jest ono więc ani zbyt małe, ani zbyt duże. Jest doskonałym miejscem na połączenie nauki z wypoczynkiem. Dzięki temu, iż nie jest ono metropolią jest idealne, aby poruszać się w nim pieszo – szczególnie w samym centrum miasta – lub rowerem.
Trapani jest miejscem autentycznym, gdzie natura przeplata się z kulturą i historią. Turystyka zaczyna tutaj dopiero raczkować. Pobyt w Trapani będzie zatem nieodzownie połączony z kontaktem z tubylcami. Ludzie są tu otwarci i chętnie pomagają turystom. Nie sa nimi jeszcze zmęczeni jak w innych częściach Włoch, czy też we Wschodniej części wyspy.
Do Trapani najlepiej przyjechac jest późną wiosną lub wczesną jesienią. Nie ma tu wtedy wielkich upałów, a temperatura wody jest bardzo przyjemna.
CO MOŻNA ROBIĆ W TRAPANI
Nie znaczy to jednak, że nie należy tu przylatywać poza sezonem! W rejonie Trapani jest sporo do zobaczenia! Letnie upały raczej nie sprzyjają zwiedzaniu. Wiosną, jesienią czy zimą można urządzać długie wędrówki w pobliskich parkach archeologicznych, w zapierajacym dech w piersiach rezerwacie Parco dello Zingaro, czy też na Wyspach Egadzkich. Jest to też doskonały czas na wycieczki rowerowe.
Osoby aktywne nigdy nie będą się tutaj nudzić! Miłośnicy rowerów mogą pozwiedzać nim Trapani i okolice. Znajdzie się tu też coś dla miłośników rowerów górskich. Panoramiczną trasę z Erice do Trapani zapamiętacie na długo!
/fot. Baldo Messina/
Położenie Trapani jest oczywiście ściśle powiązane ze sportami wodnymi. Trapani jest miastem żagli. Królujące tu wiatry zmieniają się bardzo szybko i sprzyjają żeglarstwu, czy kit-surfingowi.
NATURA
Krystalicznie czyste morze zaprasza też do nurkowania. Można tu podziwiać setki gatunków ryb, a przy odrobinie szczęścia delfiny, żółwie morskie czy foki.
Trapani jest też miejscem idealnym dla miłośników natury. Kilometrowe piaszczyste plaże, niedaleko polożony Rezerwat dello Stagnone, Wyspy Egadzkie, Rezerwat dello Zingaro czy Rezerwat Monte Cofano przyciągają turystów przez cały rok. Rano możesz pochodzić tu po górach, a wieczorem pospacerować po plaży i popodziwiać zachod słońca. W Trapani nie musisz wybierać między morzem a górami!
Jeśli lubisz fotografować praktycznie nigdy nie wypuścisz aparatu z ręki! Godne fotografowania jest tutaj wszystko: okolice niczym z pocztówki, architektura, ludzie, szybujące mewy, targ rybny, zachody słońca, przepyszne dania na talerzu…
KUCHNIA
Dla smakoszy kuchni sródziemnomorskiej Trapani jest prawdziwym rajem. Sycylijska kuchnia pełna jest smaków i zapachów, które na długo pozostają w pamięci. Owoce morza, świeża oliwa z oliwek, oliwki, ręcznie robione makarony, słodkości, cytrusy… długo by tu można wymieniać…
A jeśli jesteś smakoszem pizzy, koniecznie przeczytaj mój PRZEWODNIK PO NAJLEPSZYCH PIZZERIACH W TRAPANI!!!

HISTORIA
Osoby, które pasjonują się historią mogą nią tu dosłownie oddychać i oglądać ją gołym okiem. Trapani znajdowało się w rękach różnych najeźdźców, dlatego przeplatają się w nim tradycje, architektura i historia z przeróżnych zakątków świata: od hiszpańskiej, przez arabską do tureckiej. Odbiło się to też na dialekcie sycylijskim, czy na kuchni.
W czasie wolnym każdy znajdzie tu więc coś dla siebie. Najlepiej przyjedźcie i sprawdźcie sami!!!
Jeśli chcecie poczytać więcej o Trapani, zajrzyjcie do mojego przewodnika.
Zdjęcie tytułowe: Baldo Messina