Follow:

REZERWAT MONTE COFANO, SYCYLIA – TREKKING MIĘDZY MORZEM A GÓRAMI

Rezerwat Monte Cofano, Monte Cofano, Riserva Monte Cofano, Riserva naturale Monte Cofano, Sicilia, Sycylia, Zachodnia Sycylia, szlaki na Sycylii, trekking na Sycylii, wspinaczka na Sycylii, góry na Sycylii, góry Sycylia, trekking Sycylia, wspinaczka sycylia, szlaki sycylia, szlak góry morze, sycylia na szlaku, wycieczka na sycylię, wycieczka w góry na sycylii, rezerwat przyrody sycylia, monte cofano sycylia, custonaci, cornino, san vito lo capo, szlaki rezerwat monte cofano, szlaki monte cofano, roślinność śródziemnomorska, roślinność sycylia, jaskinie sycylia, macari, makari, zatoka macari, castelluzzo, monte monaco, monte cofano, never sleeping wall, zwierzęta sycylia, natura sycylia, zwiedzanie sycylia, trapani, gdzie spać sycylia, co zobaczyć sycylia, co zobaczyc na sycylii, gdzie jechac na sycylii, palma nana, karłatka niska, żmija sycylia, jaszczurki sycylia, grotta del crocefisso, tonnara di cofano, jedziemy na sycylię, lecimy na sycylię, wypad na sycylię, wypad sycylia, weekend sycylia, wakacje sycylia, sycylia planowanie, spacer na sycylii, sycylia spacer, bilety wstępu monte cofano, jak dojechać monte cofano, nocleg monte cofano, gdzie jest monte cofano, gdzie się znajduje monte cofano, gdzie sieę znajduje rezerwat monte cofano, rezerwat monte cofano gdzie, autobus monte cofano

Dla osób, które przyjeżdżają na Sycylię po raz pierwszy, wyspa jest bardzo często ogromną niespodzianką. Wielu ludzi kojarzy ją jedynie z niekończącym się morzem, z plażami i ze słońcem. Sycylia oferuje jednak o wiele więcej. Jest to wyspa kontrastów i w wielu miejscach morze sąsiaduje tu z górami. Są to idealne miejsca na piesze wędrówki.  

 

 

W pobliżu TRAPANI jest takich miejsc bardzo wiele. Myślę, że sami Sycylijczycy często tam nigdy nie byli. Sycylijczycy to bowiem leniwy naród. Nie lubią oni za bardzo chodzić, wolą wszędzie podjechać autem. Kultura trekkingowa jest im raczej obca.

W ostatnim czasie obserwuję jednak jakieś społeczne poruszenie. Miejscowi od kilku lat zaczęli biegać – ale to chyba taka światowa moda, jeździć na rowerze – również wyczynowo i zaczynają się zrzeszać w klubach aktywnego spędzania czasu. Coraz więcej osób zaczyna odkrywać kontakt z naturą. Modne stały się weekendowe wypady na okoliczne szlaki.

Pamiętam, kiedy ja, tuż po moim przyjeździe do Trapani, pytałam tubylców, czy można wejść na pieszo na przykład na Erice, chwytali się oni za głowę:

 

Co??? Pieszo na Erice? Czy ty oszalałaś??? To daleko, wysoko, stromo, niebezpiecznie…

 

A ja się tylko śmiałam.

 

Jak to jest wysoko? To oni chyba jeszcze nigdy gór nie widzieli – myślałam sobie.

 

Minęło kilka lat, do miasta przybyło Ryanair, mieszkańcy otwarli się na turystów i sami zaczęli latać po świecie i podglądać. Myślę, że to wszystko miało i ma wpływ na lekką zmianę kulturową.

Teraz ku mojej radości mam większą możliwość namówienia moich znajomych na wpólną pieszą wycieczkę poza miastem. Wszyscy chcą spróbować chodzenia, bo tak już prawie wypada.

I tak, kilka dni temu, ja – przybyszka z dalekiej Polski, od 11 lat zaadoptowana Sycylijka – zaproponowałam moim znajomym trekking. Nie są oni zbyt rozchodzeni, więc w celu rozbudzenia ich spacerowej ciekawości na pierwszą wspólną wycieczkę wybrałam Rezerwat Monte Cofano (wł. Riserva Naturale Orientata Monte Cofano).

 

 

UWAGA

Zanim przejdziecie do przeczytania tego wpisu, powinniście wiedzieć, że powtał on głównie w oparciu o MOJE OSOBISTE DOŚWIADCZENIA NA SZLAKU!!! Znam rezerwat Monte Cofano jak własną kieszeń. Byłam tam już tyle razy, że nie potrafię ich już zliczyć. Informacje merytoryczne dotyczące historii, flory i fauny rezerwatu zaczęrpnęłam natomiast z włoskiej wersji Wikipedia. Mój artykuł plasuje się na pierwszych miejscach w wyszukiwarkach, dlatego pewnie jest bardzo popularny w świecie blogosfery. “Inspiruje” on internetowe portale, które przejmują moje treści wraz z moimi zdjęciami Z LOGO i praktycznymi poradami wynikającymi z MOICH trekkingowych przeżyć… 

 

REZERWAT MONTE COFANO

 

REZERWAT MONTE COFANO jest przepięknym parkiem krajobrazowym, który oferuje niezwykłe połączenie gór i morza. Jest to miejsce wprost idealne na piesze wędrówki. Zachwyca bogatą, śródziemnomorską roślinnością i wspaniałymi widokami. Istnieje on zaledwie od 1997 roku.

Tu można się poczuć wolnym. Niby jest się na górskim szlaku, ale obracając głowę w bok, otwiera się przed nami ogromna przestrzeń mieniąca się 50 odcienami niebieskiego. To Morze Tyrreńskie stapiające się w jedno z sycylijskim niebem. Dla takich widoków naprawdę warto się trochę pomęczyć i spocić!

 

 

Na terenie rezerwatu znajdują się mokradła, szczyt Monte Cofano oraz kanion Gole di Cipollazzo (między szczytami Monte Cofano i Monte Palatimone), obszary krasowe, jaskinie (m.in. Grotta Mangiapane, tzw. Scurati; Grotta del Crocefisso).

Ciekawostką jest, iż Rezerwat Monte Cofano kryje w sobie istny skarb dla miłośników wspinaczek – odbywają się tu nawet zawody wspinaczkowe wchodzące w skład San Vito Climbing Festival. Tuż przy jaskini Mangiapane wznosi się bowiem jedna z najciekawszych ścian wspinaczkowych w Europie, a według niektórych specjalistów – na świecie: Ściana, która nigdy nie śpi (oficjalnie: Never Sleeping Wall). Zachwyca ona swoimi rażącymi odcieniami pomarańczowego i szarego.

 

Never Sleeping Wall

 

SZLAKI

 

Rezerwat Monte Cofano podzielony jest na 4 szlaki. Trzy z nich są łatwe i może się na nie wybrać praktycznie każdy, kto kocha piesze wycieczki i ma trochę wprawy w chodzeniu po górkach i pagórkach. Czwarty szlak (szlak na szczyt Monte Cofano) jest szlakiem trudnym i nie polecam go osobom bez przygotowania i wytrwałości.

 

 

SZLAK BRZEGIEM MORZA – SENTIERO DEL MARE

 

Szlak ten choć najdłuższy, jest dość łatwy i bardzo atrakcyjny, jeśli chodzi o widoki. Jego długość wynosi 5,4 km. Przebiega on brzegiem morza od Custonaci (wejście do rezerwatu w Cornino) do Zatoki Macari przy Castelluzzo.


Uwaga! Od kilu lat szlak ten jest zamknięty za względu na niebezpieczeństwo obsuwania się skał!


Nie ma na nim zbyt dużych wzniesień. Jedynie jeśli będziecie się chcieli wybrać do jaskini GROTTA DEL CROCEFISSO będziecie musieli się nieco wysilić i wejść kawałek pod górkę.

 

📌 STOPIEŃ TRUDNOŚCI: łatwy

📌 CZAS PRZEJŚCIA: ok. 2 godzin

 

Grotta del Crocefisso

 

SZLAK POŁUDNIOWY U PODNÓŻY MONTE COFANO – SENTIERO SCALETTA

 

Szlak ten jest nieco trudniejszy. Jego długość wynosi 3,5 km. Tu trzeba się trochę bardziej namęczyć. Na szlaku trzeba się wspiąć do wysokości 268 m.n.p.m. – BAGLIO COFANO.

Szlak ten nie jest tak atrakcyjny widokowo, gdyż nie przebiega on nad morzem, lecz po przeciwnej stronie góry Monte Cofano. Rozpoczyna się on w Custonaci – wejście Cornino i kończy w Zatoce Macari przy Castelluzzo.

 

📌 STOPIEŃ TRUDNOŚCI: dość łatwy

📌 CZAS PRZEJŚCIA: ok. 1, 5 godziny

 

SZLAK BAGLIO COFANO – TORRE DELLA TONNARA – SENTIERO BAGLIO

 

Ten szlak jest najkrótszym szlakiem w rezerwacie Monte Cofano – 1,5 km. Łączy on BAGLIO COFANO z wieżą TORRE DELLA TONNARA DI COFANO na szlaku nadmorskim.

Jego przejście zajmie Wam niewiele czasu i nie wymaga wielkiego wysiłku. Są jednak niewielkie wzniesienia. Wchodząc od strony Macari dochodzi się do przełęczy GORGO COFANO (250 m.n.p.m.), na której zimą, kiedy to pada dość często deszcz, tworzy się małe, okresowe jezioro. Zamieszkują je nawet małe skorupiaki. Kwitną też na nim wtedy żółte i białe jaskry (Ranunculus rupestris).

Następnie dochodzi się do BAGLIO COFANO, które leży, jak już wiecie, na wysokości 268 m.n.p.m. 

 

📌 STOPIEŃ TRUDNOŚCI: dość łatwy

📌 CZAS PRZEJŚCIA: ok. 20 minut

 

 

SZLAK NA SZCZYT MONTE COFANO

 

Ten szlak jest przeznaczony wyłącznie dla osób wysportowanych, przygotowanych do wspinaczki na szczyt o wysokości 659 m.n.p.m.

 

Wycieczka (z przygodami) na szczyt Monte Cofano

 

Najlepiej jest się tam udać w towarzystwie osoby, która dobrze zna drogę.

Szlak na Monte Cofano rozpoczyna się na wysokości 268 m.n.p.m. przy BAGLIO COFANO. Dotrzecie tu szlakiem Sentiero del Baglio od strony Castelluzzo lub Sentiero Scaletta od strony Cornino.

W niektórych miejscach na szczyt trzeba się nawet wspinać między skałami po drabince z liny. Nie jest to długi odcinek, wymaga jednak wprawy i ostrożności.

 

Rezerwat Monte Cofano, Monte Cofano, Riserva Monte Cofano, Riserva naturale Monte Cofano, Sicilia, Sycylia, Zachodnia Sycylia, szlaki na Sycylii, trekking na Sycylii, wspinaczka na Sycylii, góry na Sycylii, góry Sycylia, trekking Sycylia, wspinaczka sycylia, szlaki sycylia, szlak góry morze, sycylia na szlaku, wycieczka na sycylię, wycieczka w góry na sycylii, rezerwat przyrody sycylia, monte cofano sycylia, custonaci, cornino, san vito lo capo, szlaki rezerwat monte cofano, szlaki monte cofano, roślinność śródziemnomorska, roślinność sycylia, jaskinie sycylia, macari, makari, zatoka macari, castelluzzo, monte monaco, monte cofano, never sleeping wall, zwierzęta sycylia, natura sycylia, zwiedzanie sycylia, trapani, gdzie spać sycylia, co zobaczyć sycylia, co zobaczyc na sycylii, gdzie jechac na sycylii, palma nana, karłatka niska, żmija sycylia, jaszczurki sycylia, grotta del crocefisso, tonnara di cofano, jedziemy na sycylię, lecimy na sycylię, wypad na sycylię, wypad sycylia, weekend sycylia, wakacje sycylia, sycylia planowanie, spacer na sycylii, sycylia spacer, bilety wstępu monte cofano, jak dojechać monte cofano, nocleg monte cofano, gdzie jest monte cofano, gdzie się znajduje monte cofano, gdzie sieę znajduje rezerwat monte cofano, rezerwat monte cofano gdzie, autobus monte cofano, wycieczka na szczyt monte cofano, szczyt monte cofano, trekking monte cofano, wspinaczka monte cofano, góry trapani, góry sycylia, rower sycylia, rower trapani, rower górski trapani, rower górski sycylia

 

Widoki z Monte Cofano wynagrodzą Wam wszelki trud wspinaczki. Poczujecie się tu jak orły – wysoko ponad całą okolicą!!! Wiatr we włosach i promienie słoneczne na twarzy sprawią, iż poczujecie się naprawdę szczęśliwi. Uwaga!!! Nieziemskie widoki na morze i okoliczne góry zapierają dech w piersi!

 

📌 STOPIEŃ TRUDNOŚCI: trudny

📌 CZAS PRZEJŚCIA: ok. 1,5 – 2 godzin

 


TU przeczytasz o mojej wycieczce na szczyt MONTE COFANO z przygodami.


 

Rezerwat Monte Cofano, Monte Cofano, Riserva Monte Cofano, Riserva naturale Monte Cofano, Sicilia, Sycylia, Zachodnia Sycylia, szlaki na Sycylii, trekking na Sycylii, wspinaczka na Sycylii, góry na Sycylii, góry Sycylia, trekking Sycylia, wspinaczka sycylia, szlaki sycylia, szlak góry morze, sycylia na szlaku, wycieczka na sycylię, wycieczka w góry na sycylii, rezerwat przyrody sycylia, monte cofano sycylia, custonaci, cornino, san vito lo capo, szlaki rezerwat monte cofano, szlaki monte cofano, roślinność śródziemnomorska, roślinność sycylia, jaskinie sycylia, macari, makari, zatoka macari, castelluzzo, monte monaco, monte cofano, never sleeping wall, zwierzęta sycylia, natura sycylia, zwiedzanie sycylia, trapani, gdzie spać sycylia, co zobaczyć sycylia, co zobaczyc na sycylii, gdzie jechac na sycylii, palma nana, karłatka niska, żmija sycylia, jaszczurki sycylia, grotta del crocefisso, tonnara di cofano, jedziemy na sycylię, lecimy na sycylię, wypad na sycylię, wypad sycylia, weekend sycylia, wakacje sycylia, sycylia planowanie, spacer na sycylii, sycylia spacer, bilety wstępu monte cofano, jak dojechać monte cofano, nocleg monte cofano, gdzie jest monte cofano, gdzie się znajduje monte cofano, gdzie sieę znajduje rezerwat monte cofano, rezerwat monte cofano gdzie, autobus monte cofano, wycieczka na szczyt monte cofano, szczyt monte cofano, trekking monte cofano, wspinaczka monte cofano, góry trapani, góry sycylia, rower sycylia, rower trapani, rower górski trapani, rower górski sycylia

 

SZLAK DOOKOŁA MONTE COFANO

 

Łącząc między sobą szlaki: Sentiero del Mare (- Sentiero del Baglio) – Sentiero Scaletta można obejść cały Rezerwat Monte Cofano dookoła. Cała trasa wynosi wtedy 9 km i według informacji na mapie trzeba na nią przeznaczyć około 4 godzin. Jeśli do trasy dołożycie wspinaczkę na szczyt Monte Cofano czas wydłuży się o ok. 2 godziny.


Według mojego doświadczenia na trasę potrzeba więcej czasu, szczególnie jeśli lubicie fotografować i jesteście typem osób, które wędrują dla przyjemności, a nie dla zaliczenia szlaku. Ja na Rezerwat Monte Cofano przeznaczyłabym cały dzień.

 


Po drodze jest bowiem wiele miejsc, gdzie warto jest się zatrzymać, odpocząć, a w lecie wykąpać (co odważniejsi kąpią się przez cały rok). Widoki są tak piękne, że chciałoby się tam zostać na zawsze.

 

 

Szczególnie zachwycający jest szlak nadmorski i widok ze szczytu Monte Cofano na całą okolicę: od Monte Erice, poprzez wyspy Egadzkie i wybrzeże od Trapani do San Vito lo Capo – do Zatoki Macari u stóp Monte Monaco.

Trekking w Rezerwacie Monte Cofano ładuje baterie na długo. Fajnie jest przycupnąć na jakiejś skałce, poprzyglądać się otoczeniu, poobserwować mewy łowiące ryby, przepływające żaglowce czy kolorowe łódki rybackie, zjeść kawałek chleba (mi na szlaku smakuje najlepiej pane cunzato – czyli kanapka z tutejszego chleba z anchois, oregano, pomidorami, serem pecorino i oliwą z oliwek), wystawić twarz do słońca i pomarzyć… Pobyć na łonie natury, poczuć z nią kontakt i stracić kontakt z resztą świata – choć na jeden dzień przejść na tryb OFFLINE.

 

📌 STOPIEŃ TRUDNOŚCI: od dość łatwego (szlak dookoła rezerwatu) po trudny (wejście na szczyt Monte Cofano)

📌 CZAS PRZEJŚCIA: ok. 4 (bez wejścia na szczyt) – 6 godzin (z wejściem na szczyt)

 

 

WSTĘP DO REZERWATU MONTE COFANO

 

Rezerwat Monte Monaco można zwiedzać przez cały rok.

W okresie letnim – od maja do września – należy wykupić bilet wstępu.

  • Dorośli płacą 2€.
  • Bilet zniżkowy kosztuje 1€ (lista zniżek dostępna jest przy kasie).
  • Dzieci, niepełnosprawni i badacze z odpowiednim pozwoleniem mogą wejść do rezerwatu bezpłatnie.

 

FLORA I FAUNA W REZERWACIE MONTE COFANO

 

W rezerwacie jest mnóstwo roślinności typowej dla śródziemnomorskiej prerii. Prawdziwym skarbem jest palma nana, czyli karłatka niskaPokrywa ona ogromne połacie nadbrzeża. Na wiosnę kwitnie ona na żółto, a późnym latem i jesienią ubiera się w czerwonożółte korale – jej owoce przypominają trochę oliwki, nie są one jednak jadalne.

 

Palma nana – karłatka niska (po lewej kwiaty, po prawej owoce)

 

Wiosną Rezerwat Monte Cofano eksploduje życiem. Myślę, że to właśnie o tej porze roku jest tu najpiękniej. Przyroda może się teraz popisać i pokazać wszystkim, że nawet na Sycylii potrafi ona też być soczyście zielona. Ma na to kilka tygodni, zanim nad wyspą znów zawładną gorące promienie sycylijskiego słońca i przefarbują wszystko na kolor słomkowożółty.

Dookoła góry wszystko kwitnie. Łąki przeobrażają się w kolorowe dywany utkane z kwiatów. Są one głównie żółte, różowe, fioletowe. Gdzieniegdzie wyłaniają się też białe dzwonki i soczyście czerwone maki.

 

 

Na łąkach panuje ruch jak w Palermo!!! Pod nogami śmigają nam jaszczurki wybudzone z zimowego letargu i spragnione letnich promieni słońca. W kwiatach bzyczą pszczoły i ćwierkają ptaki. Dookoła naszych głów tańczą motyle. Na spacery wychodzą też dumne zaskrońce i żmije. Przed tymi ostatnimi lepiej trzymć się z daleka! Są one bowiem jadowite! Ja jedną taką viperę (żmija po wł.) spotkałam na szlaku. Na szczęście dostrzegłam ją w porę!

 

https://www.instagram.com/p/BhpETBJnzCh/?taken-by=niemieckinasycylii

 

Dwie jaszczurki wygrzewające się na słońcu

 

Rezerwat Monte Cofano jest też ojczyzną wielu gatunków dzikich orchidei. Wyłaniają się one wytwornie z otoczenia i prezentują światu swoje kwieciste korony. Ja uwielbiam orchidee i byłam nimi po prostu zachwycona!!!

 

 

GDZIE ZNAJDUJE SIĘ REZERWAT MONTE COFANO

 

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

 

Rezerwat Monte Cofano znajduje się w gminie CUSTONACI. Park o powierzchni 537,5 hektarów rozpościera się od miasteczka Cornino aż po Zatokę Macari w gminie San Vito lo Capo.

Odległości do CORNINO (Custonaci):

  • z Trapani ok. 18 km
  • z Palermo ok. 100 km
  • z Castelammare del Golfo ok. 30 km
  • z San Vito lo Capo ok. 20 km

 

JAK DOJECHAĆ DO REZERWATU MONTE COFANO

 

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

 

SAMOCHODEM

 

Najwygodniejszą opcją dojazdu do CORNINO będzie auto.

  • Jeśli wyjeżdżacie z Trapani, musicie przejechać całą drogę nad morzem – Lungomare Dante Alighieri aż do początku drogi SP20 w Casa Santa (ok. 3,5 km), następnie drogą SP20 do Via B. M. Belle/ SP18 w CUSTONACI (ok. 12 km), a dalej ulicą Via B. M. Belle SP18 aż do Via Lungomare Leonardo da Vinci (ok. 2 km) w Cornino.

 

  • Jeśli jedziecie z Palermo najlepiej jest dojechać autostradą A29 (E90) do zjazdu na Castelammare del Golfo, dalej kierować się na Castelammare del Golfo i dojechac do drogi SS187 aż do skrzyżowania z drogą SP16 kierunek Custonaci, która zaprowadzi Was do Cornino.

 

  • W Cornino musicie zaparkować auto (w okresie letnim odpłatność za parking wzdłuż wybrzeża wynosi 1€/dzień) i dojść do końca ulicy, gdzie po prawej stronie znajduje sie wejście do Rezerwatu.

 

AUTOBUSEM

 

Jeśli nie macie samochodu, nie martwcie się. Do CUSTONACI dojedziecie też spokojnie autobusem.

Z Trapani jest kilka połączeń dziennie.

Autobusy odjeżdżają z przystanku w porcie lub z dworca autobusowego przy Piazza G. C. Montalto.

 


Musicie uważać, bo niektóre z autobusów jadą do Custonaci przez Valderice. Jest to dłuższa trasa i autobus zatrzymuje się w centrum Custonaci koło katedry.

Lepiej jest wybrać linię, która zatrzymuje się na przystanku Scurati lub Scurati Biv. Rezerwat Monte Cofano znajduje się niedaleko od przystanku.


 

Wszystkie połączenia z Trapani do Custonaci*:

 

Odjazd z dworca autobusowego w TRAPANI | Przyjazd: CUSTONACI

06:20 | 06:50 | 08:35 | 12:30 | 13:05 | 13:50| 14:00 | 14:15 | 14:15 | 16:00 | 18:05

Odjazd z przystanku w porcie TRAPANI-PORTO | Przyjazd: CUSTONACI

06:45 | 08:30 | 13:00 | 13:45 | 14:25 | 18:00

 

Połączenia, które zatrzymują się na przystanku Scurati lub Scurati Biv*:

 

Odjazd z dworca autobusowego w TRAPANI | Przyjazd: SCURATI-BIV.

12:30 | 13:05 | 13:50 | 14:15

Odjazd z dworca autobusowego w TRAPANI | Przyjazd: SCURATI

06:20 | 14:00 | 14:15 | 16:00 | 18:05

Odjazd z przystanku w porcie TRAPANI-PORTO | Przyjazd: SCURATI-BIV.

13:00 | 13:45 | 14:25

Odjazd z przystanku w porcie TRAPANI-PORTO | Przyjazd: SCURATI

18:00

 

Połączenia z Custonaci do Trapani*:

 

Odjazd: CUSTONACI | Przyjazd: TRAPANI

07:05 | 09:00 | 13:00 | 13:25 | 14:55 | 15:05 | 16:45 | 16:50 | 20:05

Odjazd: CUSTONACI |Przyjazd: TRAPANI-PORTO

07:20 | 09:00 | 13:00 | 15:05 | 16:45 | 20:05

 

Połączenia z przystanku Scurati do Trapani*:

 

Odjazd: SCURATI-BIV. | Przyjazd: TRAPANI

13:30 | 20:10

Odjazd: SCURATI-BIV. | Przyjazd: TRAPANI-PORTO

20:10

Odjazd: SCURATI | Przyjazd: TRAPANI

07:00 | 07:25 | 15:00 | 16:55

*Zawsze aktualny rozkład jazdy znajdziecie TU.

 

💡 UWAGA!!! Autobusy kursują od poniedziałku do soboty. W niedzielę jeździ przeważnie tylko jeden autobus o godz. 16:00.

CZAS PRZEJAZDU: od 45 min do 75 min w zależności od połączenia.

 

CENA BILETU

 

  • Połączenie Trapani-Custonaci kosztuje obecnie (30.04.2018r.) w jedną stronę 2,90 €, w obie strony 4,80 €
  • Połączenie Trapani-Scurati kosztuje obecnie (30.04.2018r.) w jedną stronę 2,70 €, w obie strony 4,20 €

 

GDZIE NOCOWAĆ

 

Jeśli chcecie zatrzymać się w miejscu, które jest bardzo spokojne polecam Wam NOCLEG W CUSTONACI lub w okolicach. Tu u stóp góry Monte Cofano będziecie mogli wybrać się na spacer brzegiem morza, na pyszne lody z widokiem na morze w lodziarni Freezer, na ryby (mam na myśli wędkowanie) czy na plażę. Fajnie jest tu też pojeździć na rowerze. Plusem będzie też „żabi skok” do samego rezerwatu.

 

Widok ze szlaku na Custonaci

 

Do parku można też dojechać z SAN VITO LO CAPO z BOGATĄ OFERTĄ NOCLEGOWĄ. Tu atutem jest pobyt w miejscu turystycznym, gdzie wieczorem zawsze coś się dzieje, gdzie można poleżeć na jednej z najpiękniejszych piaszczystych plaż we Włoszech i wykąpać się w krystalicznie czystym morzu (w sierpniu raczej nie), zjeść najpyszniejsze lody CALDO-FREDDO w okolicy, uczestniczyć w ciekawych koncertach, w festiwalu latawców, czy w Festiwalu Cous Cous.

 

Festiwal latawców w San Vito lo Capo, fot. Baldo Messina

 

Dobrą opcją będzie też nocleg u podnóży Monte Monaco przy Zatoce Macari. NOCLEG W CASTELLUZZO jest dobrą opcją dla osób, które chcą spędzić czas w bajecznie położonym miejscu: Zatoka Macari otoczona jest z trzech stron górami. Jej krystalicznie czyste morze zaprasza do kąpieli, nurkowania i snorkelingu. W nocy fajnie jest tu poobserwować rozgwieżdżone niebo, gdyż jest tu niewiele światła i gwiazdy są dobrze widoczne. Takie widoki, jak w Macari zdarzają się rzadko!!!

 

Macari, fot. Baldo Messina

 

Jeśli chcecie się wybrać do Rezerwatu Monte Cofano na jeden dzień, ale wolicie mieszkać w mieście, polecam Wam NOCLEG W TRAPANI. To doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki po całej Zachodniej Sycylii.

 

PRAKTYCZNE PORADY

 

🆘 Zacznijmy od wygodnego obuwia. Najlepsze będzie obuwie wiązane. Nie zapominajcie, iż wybieracie się na szlak górski!!! Ścieżki są kamieniste, wyboiste i łatwo tu o poślizgnięcie i zwichnięcie np. kostki. Jeśli macie zamiar wchodzić na szczyt Monte Cofano przydadzą sie buty trekkingowe.

 

 

🆘 Zawsze przyda się Wam krem przeciwsłoneczny z filtrem. Ja byłam w rezerwacie w kwietniu i słońce już mocno świeciło. Większość z moich znajomych (Sycylijczyków) spaliła sobie nos i ramiona.

 

🆘 Może się przydać apaszka lub szal, szczególnie jeśli będzie wietrzny dzień.

 

🆘 Latem polecam nakrycie głowy i okulary słoneczne!!!

 

Rezerwat Monte Cofano, Monte Cofano, Riserva Monte Cofano, Riserva naturale Monte Cofano, Sicilia, Sycylia, Zachodnia Sycylia, szlaki na Sycylii, trekking na Sycylii, wspinaczka na Sycylii, góry na Sycylii, góry Sycylia, trekking Sycylia, wspinaczka sycylia, szlaki sycylia, szlak góry morze, sycylia na szlaku, wycieczka na sycylię, wycieczka w góry na sycylii, rezerwat przyrody sycylia, monte cofano sycylia, custonaci, cornino, san vito lo capo, szlaki rezerwat monte cofano, szlaki monte cofano, roślinność śródziemnomorska, roślinność sycylia, jaskinie sycylia, macari, makari, zatoka macari, castelluzzo, monte monaco, monte cofano, never sleeping wall, zwierzęta sycylia, natura sycylia, zwiedzanie sycylia, trapani, gdzie spać sycylia, co zobaczyć sycylia, co zobaczyc na sycylii, gdzie jechac na sycylii, palma nana, karłatka niska, żmija sycylia, jaszczurki sycylia, grotta del crocefisso, tonnara di cofano, jedziemy na sycylię, lecimy na sycylię, wypad na sycylię, wypad sycylia, weekend sycylia, wakacje sycylia, sycylia planowanie, spacer na sycylii, sycylia spacer, bilety wstępu monte cofano, jak dojechać monte cofano, nocleg monte cofano, gdzie jest monte cofano, gdzie się znajduje monte cofano, gdzie sieę znajduje rezerwat monte cofano, rezerwat monte cofano gdzie, autobus monte cofano

 

🆘 Na Monte Cofano lepiej nie wchodzić przy silnym wietrze!!!

 

🆘 Zabierzcie ze sobą na szlak odpowiednie zapasy napojów, najlepiej wody i prowiant. W rezerwacie nie ma sklepów.

 

🆘 Jeśli chcecie udać się na szlak w zimie, pamiętajcie, aby sprawdzić, kiedy zachodzi słońce. Rezerwat Monte Cofano nie jest oświetlony.

 

🆘 Latem polecam wybrać się do rezerwatu z samego rana. Im później, tym jest cieplej. Szczególnie, jeśli planujecie wejście na szczyt, powinniście zaplanować wyjście ok godz. 8 – 8:30. W samo południe może być ciężko.

 

🆘 Jeśli planujecie popływać w morzu, zabierzcie ze sobą specjalne buty do kąpieli. Wybrzeże i dno są kamieniste. W niektórych miejscach brzeg morza jest raczej niedostępny, gdyż skały są zbyt ostre.

 

 

🆘 UWAGA!!! W rezerwacie można spotkać żmiję żebrowaną (Vipera aspis)! Jest ona jadowita! Nie należy jej jednak mylić z niejadowitym zaskrońcem (wł. biscia) również występującym w parku.


 

A TERAZ KOLEJ NA WAS

 

Jeśli macie pytania lub potrzebujecie pomocy, pytajcie śmiało!!! Możecie to zrobić w komentarzu lub na mojej stronie Facebook.

 

Pozdrawiam serdecznie i być może do zobaczenia na szlaku!!!

 

Ewa

 

P.S. Niektóre informacje pochodzą z włoskiej wersji Wikipedia.

 

Jeśli chcesz być poinformowany na bieżąco co, gdzie, kiedy dzieje się na Sycylii dołącz do mnie na Facebooku!!!

 

Zapraszam też:

 

https://www.instagram.com/p/BheTuoEHXe2/?taken-by=niemieckinasycylii

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

1 Komentarz

  • Odpowiedz Iwona

    Serdecznie dziekuje za poradnik, zwlaszcza szczegolowe informajce dotyczace dojazdu autobsami. Na wage zlota!

    12 marca 2023 at 18:11
  • Odpowiedz

    error: Content is protected !!