Follow:

Symbol Sycylii – Trinacria

trinacria, trinacria sycylijska, symbol szczlii, trinacria z ceramiki, znaczenie trinacrii, ynacyenie trinakrii, znacyenie tryznoga, znaczenie symbolu sycylii, meduza sycylia, meduza z ceramiki, ceramiczna meduza, meduza z sycylii, znaczenie meduzy , ceramiczna meduza sycylijska, pamiątki z sycylii, pamiątki sycylia, sycylia pamiątki, pamiątka sycylia, souvenir sycylia, co przywieźć z sycylii, co przywieźć sycylia, co kupić na sycylii, sycylia co kupić, co kupić sycylia, ceramika z sycylii, sycylijska ceramika, meduza na pamiątkę, trinacria na pamiątkę

Chyba każdy turysta odwiedzjący Sycylię wcześniej czy później zastanawia się, co właściwie oznacza ten dziwny, trzynożny symbol, który jest wszechobecny na Wyspie Słońca. Rzuca się on w oczy już na sycylijskiej fladze. Podczas podróży spotkacie go w każdym sklepie z pamiątkami! Jest on najczęściej wykonywany z ceramiki i nierzadko zdobi ściany sycyliskich domów. Można też kupić magnesy, filiżanki, bluzy, koszulki, fartuszki… czy ręczniki kuchenne z tym symbolem Wyspy.

 

TRINACRIA [czyt. trinakria], bo o niej mowa, to jedna z antycznych nazw Sycylii. Słowo to pochodzi z greckiego i składa się z wyrazów treistrzy i àcra przylądek. Ma to zapewne związek z trójkątnym kształtem Sycylii. Na każdym z jej koniuszków znajduje się bowiem jakiś przylądek. Są to CAPO:

  1. PELORO – przy Mesynie, czyli w północno-wschodniej części wyspy
  2. PASSERO – przy Syrakuzach – na południowym wschodzie
  3. LILIBEO (znany również jako CAPO BOEO) – przy Marsali na północno-zachodniej części Sycylii.

Pewnie dlatego z czasem TRINACRIA stała się rozpoznawalnym symbolem wysypy i do dziś zdobi sycylijską flagę.

 

Ale jak się okazuje, nie jest ona jedyna! Co ciekawe, TRINACRIA znajduje się też na fladze i w herbie WYSPY MAN, należącej do archipelagu Wysp Brytyjskich.

 

trinacria, trinacria sycylijska, symbol szczlii, trinacria z ceramiki, znaczenie trinacrii, ynacyenie trinakrii, znacyenie tryznoga, znaczenie symbolu sycylii, meduza sycylia, meduza z ceramiki, ceramiczna meduza, meduza z sycylii, znaczenie meduzy , ceramiczna meduza sycylijska, pamiątki z sycylii, pamiątki sycylia, sycylia pamiątki, pamiątka sycylia, souvenir sycylia, co przywieźć z sycylii, co przywieźć sycylia, co kupić na sycylii, sycylia co kupić, co kupić sycylia, ceramika z sycylii, sycylijska ceramika, meduza na pamiątkę, trinacria na pamiątkę, flaga sycylii, herb sycylii, sycylijska flaga, sycylijski herb, herb sycylijski, flaga sycylijska

 

KRÓTKA HISTORIA TRINACRII

 

Niektóre źródła historyczne wskazują na to, iż symbol TRINACRIA był używany również w Azji Mniejszej, na Krecie, w Macedonii i w Hiszpanii. I tu można to łatwo zrozumieć. Wszystkie te kraje znajdują się bowiem mniej więcej w obrębie basenu Morza Śródziemnego. Tak po sąsiedzku mogła nastąpić mała wymiana. Ale skąd on się wziął na odległych Wyspach Brytyjskich? Okazuje się, iż TRINACRIA została „wyeksportowana” przez Normańczyków do północnej Europy – między innymi na wspomnianą wcześniej Wyspę Man. Zaczęto jej też odtąd używać w herbach szlacheckich rodzin (w tym polskich).

Uczeni odkryli, iż TRINACRIA zdobiła niegdyś azjatyckie monety. Są na to dowody z odległego VI wieku p.n.e. Jej znaczenie miało wówczas wydźwięk religijny. Symbolizowała bowiem boga słońca w jego potrójnym wcieleniu – wiosny, lata i zimy. Później również Grecy używali jej do oznaczania swoich monet. Dzięki nim trzynożny symbol trafił do południowej Europy. Dopiero w czasach Rzymskich symbol ten stracił swoją religijną konotację. To właśnie wtedy na Sycylii na rzymskich monetach pojawiła się Meduza opleciona złotymi kłosami zboża, o których możecie poczytać dalej.

TRINACRIA pojawia się również w Odysei. Homer używa słowa Trinakie pochodzącego od thrinax – o trzech rogach, opisując kształt największej śródziemnomorskiej wyspy.

 

TRINACRIA I JEJ KSZTAŁT 

 

NOGI TRINACRII

 

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej kształtom TRINACRII. Na pierwszy rzut oka jet ona, czasem mniej, czasem bardziej sympatycznym, trzynożnym potworem. Przyglądając się jej z bliska, zauważymy, iż nogi te wyrastają bezpośrednio z głowy. Są one ugięte, jakby gotowe do biegu. Czyżby miało to związek z burzliwą historią Sycylii, z najazdami wrogów i z ciągłą gotowością do walki czy też ucieczki?

 

Historycy twierdzą, iż noga ugięta w kolanie jest znakiem siły. Spartańscy wojownicy w antycznej Grecji zdobili dlatego symbolem białej ugiętej w kolanie nogi swoje tarcze. Miały im one dodawać siły i odwagi.

 

trinacria, trinacria sycylijska, symbol szczlii, trinacria z ceramiki, znaczenie trinacrii, ynacyenie trinakrii, znacyenie tryznoga, znaczenie symbolu sycylii, meduza sycylia, meduza z ceramiki, ceramiczna meduza, meduza z sycylii, znaczenie meduzy , ceramiczna meduza sycylijska, pamiątki z sycylii, pamiątki sycylia, sycylia pamiątki, pamiątka sycylia, souvenir sycylia, co przywieźć z sycylii, co przywieźć sycylia, co kupić na sycylii, sycylia co kupić, co kupić sycylia, ceramika z sycylii, sycylijska ceramika, meduza na pamiątkę, trinacria na pamiątkę, flaga sycylii, herb sycylii, sycylijska flaga, sycylijski herb, herb sycylijski, flaga sycylijska

 

GŁOWA TRINACRII

 

Głowa TRINACRII interpretowana jest jako jedna z trzech gorgon, czyli groźnych sióstr z mitologii greckiej. Ich wygląd był przerażający – miały one skrzydła, kły i włosy posplatane z jadowitych wężów. Sycylijski symbol ma przedstwiać najsłynniejszą, a zarazem najmłodszą z sióstr, a mianowicię tę o imieniu Meduza (pozostałe dwie miały na imię Steno i Euriale).

Rzymski poeta Owidiusz twierdził, iż Meduza była niegdyś piękną dziewczyną. Pewnego dnia została ona zgwałcona przez Posejdona w świątyni Ateny. Rozwścieczona bogini miała ją za to z zazdrości zamienić w potwora. (Biedna Meduza – nie dość, że została ona zgwałcona, to jeszcze ją za to ukarano… A Posejdon? Dlaczego Atena nie zamieniła w potwora właśnie jego?). Po czasie Meduza zginęła z rąk Perseusza, a jej ściętą głowę Atena umieściła na egidzie, czyli tarczy Zeusa.

 

Tak sobie myślę, że gdyby tak skompletować symbole z tarczy Zeusa i z tarcz Spartańczyków powstałaby z nich właśnie TRINACRIA. Jakie to wszystko ciekawe!!!

 

OCZY TRINACRII

 

Oczy Meduzy, są z reguły przerażające. Jej bazyliszkowy wzrok miał zamieniać ludzi w kamień. Podobno na sam widok Meduzy uciekały całe armie. Nic więc dziwnego, że sprytna Atena ozdobiła jej głową tarczę swojego ojca.

 

A tak na marginesie, podobno sama Atena pomagała Perseuszowi w zabiciu Meduzy! Miała mu ona przytrzymywać tarczę, która służyła bohaterowi za lustro. W ten sposób mogł się on zbliżyć do dziewczyny bez konieczności spoglądania na nią, aby uniknąć przemienienia w kamień. Pewnie już wtedy Atenie spodobał się wygląd tarczy ozdobionej odbiciem Meduzy…

 

Meduza bardzo często jest przedstawiana z otwartymi, jakby przerażonymi, lub może raczej przerażającymi, ustami, a czasem nawet z wysuniętym językiem.

Trinacria natomiast ma często szeroki uśmiech lub pełne, powabne usta i piękne, duże oczy.

 

TRINACRIA I JEJ RÓŻNE INTERPRETACJE 

 

Z czasem zebrała się niezliczona liczba artystycznych interpretacji Meduzy, a co za tym idzie TRINACRII. Interesowali się nią najwięksi artyści, w tym: Caravaggio, Rubens, Carlos Schwabe, Benvenuto Celini.

 

trinacria, trinacria sycylijska, symbol szczlii, trinacria z ceramiki, znaczenie trinacrii, ynacyenie trinakrii, znacyenie tryznoga, znaczenie symbolu sycylii, meduza sycylia, meduza z ceramiki, ceramiczna meduza, meduza z sycylii, znaczenie meduzy , ceramiczna meduza sycylijska, pamiątki z sycylii, pamiątki sycylia, sycylia pamiątki, pamiątka sycylia, souvenir sycylia, co przywieźć z sycylii, co przywieźć sycylia, co kupić na sycylii, sycylia co kupić, co kupić sycylia, ceramika z sycylii, sycylijska ceramika, meduza na pamiątkę, trinacria na pamiątkę, flaga sycylii, herb sycylii, sycylijska flaga, sycylijski herb, herb sycylijski, flaga sycylijskaFot. 1

 

trinacria, trinacria sycylijska, symbol szczlii, trinacria z ceramiki, znaczenie trinacrii, ynacyenie trinakrii, znacyenie tryznoga, znaczenie symbolu sycylii, meduza sycylia, meduza z ceramiki, ceramiczna meduza, meduza z sycylii, znaczenie meduzy , ceramiczna meduza sycylijska, pamiątki z sycylii, pamiątki sycylia, sycylia pamiątki, pamiątka sycylia, souvenir sycylia, co przywieźć z sycylii, co przywieźć sycylia, co kupić na sycylii, sycylia co kupić, co kupić sycylia, ceramika z sycylii, sycylijska ceramika, meduza na pamiątkę, trinacria na pamiątkę, flaga sycylii, herb sycylii, sycylijska flaga, sycylijski herb, herb sycylijski, flaga sycylijskaFot. 2

 

TRINACRIA przedstawiona na fladze Sycylii przedstawia jej łagodną i przyjazną wersję. Uskrzydlona Meduza jest uśmiechnięta, a jej głowa zdaje się być raczej ozdobiona wyżej wspomnianym wiankiem splecionym z kłosów złotego zboża, niż ze złowrogich wężów. Ma to związek z odległą historią wyspy. Podobno Sycylia była niegdyś spichlerzem Rzymian. Na jej urodzajnych ziemiach rosło bujnie zboże, które następnie eksportowano na północ kraju.

Każdy z symboli na fladze Wyspy Słońca ma zatem swoje znaczenie. Na flagach nic nie jest bowiem umieszczane przez przypadek.

  1. Zboże jest symbolem płodności
  2. Trzy nogi symbolizują trzy wyżej wymienione krańce wyspy
  3. Węże (których ja osobiście na fladze nie widzę…) wplecione w kłosy zboża mają symbolizować mądrość
  4. Skrzydła natomiast są symbolem przemijającego czasu.

Flaga Sycylii z Trinacrią była użyta po raz pierwszy już w XIII wieku. Później wielokrotnie ulegała ona zmianom. Od 1848 roku jest ona oficjalnym symbolem sycylijskiego regionu. W 1990 roku zatwierdzono godło Sycylii z Trinacrią, a dopiero całkiem niedawno – w 2000 roku – aktualną flagę.

Mało kto wie, iż TRINACRIA jest również znana pod nazwą TRISCELE.

 

Jak więc widzimy oficjalna interpretacja obecności TRINACRII na fladze Sycylii jest mało romantyczna. A co, jeśli umieszczono ją tam w tych samych celach, co Atena głowę Meduzy na tarczy Zeusa? Być może zamysłem autora miało być właśnie odstraszanie wrogów i kolejnych najeźdźców śródziemnomorskiej wyspy? Czyżby to właśnie ona była tajemnicą tych wszystkich zwycięstw? Być może właśnie dzięki niej do dziś istnieją Sycylijczycy i ich ukochana Sycylia…

 

TRINACRIA NA PAMIĄTKĘ

 

Znak Trinacrii jest używany w dzisiejszych czasach do odstraszania zła. Wiesza się go na domach czy w mieszkaniach w celu oddalenia negatywnej energii. Trinacria wyłapuje zło i… zamienia je w kamień!

 

Ale tak to już jest!!! Co kraj, to obyczaj! Sycylijczycy chronią się przed złem TRINACRAMI, podobnie jak Kalabryjczycy swoimi papryczkami. Dla prawdziwego Sycylijczyka TRINACRIA jest talizmanem przynoszącym szczęście!

 

Dlatego myślę, że warto zaopatrzyć się na Sycylii w ten piękny symbol o tak głębokim znaczeniu i tak długiej historii… A wybierać jest w czym!!! W sklepach znajdziecie proste TRINACRIE z wypalanej gliny, czy też te kolorowe, wykonane ręcznie z sycylijskiej ceramiki. Są one często ozdobione cytrynami, pomarańczami i innymi śródziemnomorskimi owocami. Dla osób pragnących mieć TRINACRIĘ zawsze przy sobie też się coś znajdzie! Polecam Wam breloczki do kluczy czy biżuterię wykonaną przez tutejszych artystów. A co odważniejsi mogą ją sobie nawet… wytatuować w wybranym przez siebie miejscu…

 

trinacria, trinacria sycylijska, symbol szczlii, trinacria z ceramiki, znaczenie trinacrii, ynacyenie trinakrii, znacyenie tryznoga, znaczenie symbolu sycylii, meduza sycylia, meduza z ceramiki, ceramiczna meduza, meduza z sycylii, znaczenie meduzy , ceramiczna meduza sycylijska, pamiątki z sycylii, pamiątki sycylia, sycylia pamiątki, pamiątka sycylia, souvenir sycylia, co przywieźć z sycylii, co przywieźć sycylia, co kupić na sycylii, sycylia co kupić, co kupić sycylia, ceramika z sycylii, sycylijska ceramika, meduza na pamiątkę, trinacria na pamiątkę, flaga sycylii, herb sycylii, sycylijska flaga, sycylijski herb, herb sycylijski, flaga sycylijska

 

Czy Wy też kupiliście TRINACRIĘ podczas Waszej podróży po Sycylii? Co wybraliście? Tradycyjny magnez czy raczej jakiś bardziej unikalny gadżet?

 

Czekam na Wasze komentarze 🙂

A jeśli spodobał się Wam wpis, to będzie mi bardzo miło, jeśli podzieliście się nim i udostępnicie go tak, aby dotarł do szerszego grona czytelników.

 

Pozdrawiam serdecznie

 

 

 

 

NIEMIECKI NA SYCYLII W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

 

Bądź na bieżąco!!! Zapraszam Cię również do grupy Facebook i na fanpage.

 

[efb_likebox fanpage_url=”NiemieckiNaSycylii” box_width=”270″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”0″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]

 


 

Znasz już moje konto Instagram? Zajrzyj!!! Follow me!!!

 

 

 

P.S.

Foto 1: po lewej stronie Meduza Caravaggio, po prawej Meduza Carlosa Schwabe

Foto 2: górny lewy róg: Głowa Meduzy Rubensa, górny prawy róg:, dolny lewy róg: Perseusz z głową Meduzy, Benvenuto Cellini, dolny prawy róg: Perseusz ucinający głowę Meduzie, Regionalne Muzeum Archeologiczne w Palermo

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

Brak Komentarzy

Odpowiedz

error: Content is protected !!