Follow:

Sycylia zimą – 13 powodów dlaczego warto odwiedzić Sycylię zimą

Sycylia zimą? Często unikamy podróży na Sycylię w miesiącach zimowych. Moim zdaniem całkiem niesłusznie. Sycylia ma dużo do zaoferowania właśnie w tym okresie. Wielu rzeczy nie zobaczysz podczas wyjazdu na wyspę w innych porach roku. Aby się o tym przekonać,

przeczytaj mój artykuł i najlepiej od razu kup bilet na Sycylię. Tylko się pośpiesz!!! Zima na Sycylii nie trwa wiecznie!!!

 

Sycylia jest piękna o każdej porze roku. Zawsze jest coś, co ją wyróżnia pośród innych miesięcy roku. Sycylia zimą też potrafi być interesująca. Czy masz jakieś pomysły dlaczego? Ja podam Ci 13 moich powodów, dla których warto odwiedzić Sycylię zimą.

 

TEMPERATURA NA SYCYLII ZIMĄ

 

Temperatura powietrza na Sycylii w okresie zimowym jest zdecydowanie wyższa niż ta w krajach Europy Północnej. Często sięga ona 15ºC. Nierzadko zdarza się, że na Boże Narodzenie mamy tu nawet przeszło 20ºC!

Nie ukrywam, że dla Sycylijczyków przyzwyczajonych do ponad 40-stopniowych upałów w lecie, a także dla mnie po prawie 12 latach na Sycylii, są to temperatury dość niskie i jest nam po prostu zimno. Dlatego często widać na ulicach śmieszne sceny typu: Sycylijczyk ubrany w grubą zimową kurtkę z futerkiem a obok turysta w koszulce z krótkim rękawkiem.

 

Dwa lata temu moja sąsiadka leciała na Sycylię w lutym i spytała mnie, jak trzeba się ubrać na Sycylii zimą. Ja odpowiedziałam, że noszę kurtkę zimową. Kiedy już była na wyspie, wysłała mi fotki ze spaceru nad morzem. Nie miała ona na sobie ani kurtki zimowej, ani też kurtki wiosennej. Była w letniej bluzce.

 

Ale to chyba nic dziwnego: po kilku miesiącach jesieni i zimy na północy, w temperaturach poniżej 5ºC, 15-20 stopni wydają się być prawdziwym luksusem.

 

 

SŁOŃCE NA SYCYLII ZIMĄ

 

Na Sycylii zawsze można zatankować trochę słońca. Liczba słonecznych godzin waha się tu od 4 w grudniu i w styczniu do 6 w marcu. Nie na darmo Sycylia nazywana jest WYSPĄ SŁOŃCA. Słonecznych dni jest tu ponad 300 w roku!!!

Szczególnie osoby zamieszkujące północną część Europy, np. Skandynawię, widzą w zimie bardzo mało słońca. Wiąże się to niestety  z wysoką liczbą depresji. Jak wiadomo, słońce jest odpowiedzialne za produkcję hormonów szczęścia. Myślę, że to właśnie dlatego mieszkańcy południowych krajów są szczęśliwsi, częściej się śmieją i mniej cierpią na depresje.

Mogę to potwierdzić na własnym przykładzie. Podczas wieloletniego pobytu w Zagłębiu Ruhry (Niemcy) często czułam się słaba, bez energii. Brakowało mi promieni słonecznych, przygnębiało mnie szare niebo. W takich warunkach zdecydowanie znacznie trudniej czuć się szczęśliwym.

Na Sycylii do dobrego samopoczucia wystarczy mi spojrzeć na niebo: błękitne, czasem pokryte kolorowymi chmurkami, prawie zawsze rozświetlone słonecznymi promieniami.

 

Teraz rozumiem, dlaczego Sycylijczyk nie rozstaje się ze swoimi okularami słonecznymi nawet w zimie.

 

Pamiętam, jak podczas mojego pobytu w Polsce na Święta 2017 roku przez całe dwa tygodnie nie ujrzałam słońca. Jakaż to była radość, kiedy samolot wzbił się w powietrze i po przebiciu grubej warstwy chmur moim oczom ukazało się słońce!!! Dopiero w tym momencie uświadomiłam sobie, jak bardzo w ostatnich latach uzależniłam się od słońca.

 

DŁUŻSZE DNI NA SYCYLII ZIMĄ

 

Ze słońcem związana jest też długość dnia. Na Sycylii dni są zimą dłuższe niż w Polsce. W Palermo np. słońce wschodzi w grudniu około godziny 7, a zachodzi około 17. W marcu wschodzi o 6:30 i zachodzi ok. 18:30. Dla porównania w Warszawie w grudniu dzień rozpoczyna się po 8:30, a kończy przed 16, w marcu już o 18 jest ciemno.

Zimą możemy na Sycylii dłużej nacieszyć się światłem dziennym i mamy „więcej czasu” na zwiedzanie niż np. w Paryżu lub w Pradze.

 

PUSTE SZLAKI TURYSTYCZNE NA SYCYLII ZIMĄ

 

Sycylia zimą spodoba się tym, którzy nie przepadają za tłumami. W zimie można spokojniej zwiedzić wyspę, nie trzeba czekać w długich kolejkach za biletami. Wyjątkiem mogą być atrakcje zimowe typu żywa szopka, śnieg w Erice, itp.

W pierwszy weekend stycznia na całej Sycylii w wielu miejscach spadł w tym roku śnieg. Sycylijczycy nie są do takich widoków przyzwyczajeni. Jest wiele osób, które nigdy w życiu nie widziały śniegu! Było to np. związane z długimi kolejkami do kolejki linowej z Trapani do Erice.

 

Fot. Parco dello Zingaro

 

Poza takimi wyjątkowymi wydarzeniami, może się często zdarzyć, iż w muzeach nie będzie nikogo innego poza Tobą, a przyjazny personel oprowadzi Cię po wystawie, gdyż chce się wygadać i nie jest zmęczony setkami ciekawskich turystów, które w wysokim sezonie odwiedzają muzea.

Łatwiej jest też zrobić ciekawe zdjęcia miejsc, które latem pękają w szwach. To właśnie Sycylia zimą podaruje Ci zdjęcia samych świątyń, czy pustych plaż. Wiele z fotografii, które widzimy w reklamach nadmorskich miejsc, zrobionych jest właśnie zimą.

 

Fot. Erice 5.01.2019, Mario Torrente

 

NIŻSZE CENY NA SYCYLII ZIMĄ

 

Ceny poza sezonem są niższe. Dobrze o tym wiadomo. Można wtedy nieźle zaoszczędzić. Sycylia zimą również kosztuje mniej.

Tańsze są bilety lotnicze, łatwo znaleźć oferty na noclegi. Wiele miejsc na Sycylii można zwiedzać zimą bez opłat. Jest tak np. w niektórych Rezerwatach Przyrody. Dobrym przykładem jest Rezerwat Monte Cofano.

Zimą na Sycylii często nie trzeba płacić za parking. Jest wiele miejsc, w których płaci się tylko w okresie od kwietnia do października. To samo dotyczy często zakazu wjazdu na Starówkę (np. w Trapani).

 

PUSTE HOTELE NA SYCYLII ZIMĄ

 

W sezonie zimowym duuuużo łatwiej jest znaleźć nocleg. Hotele, apartamenty czy B&B są często puste. Robią bardzo atrakcyjne oferty, aby przyciągnąć turystów.

Na stronach typu Booking.com aż roi się od atrakcyjnych cen!!! Sprawdź sam!!!

Podczas zimowej objazdówki po Sycylii nie będziesz mieć problemu, aby spontanicznie zamówić nocleg w miejscu, które niespodziewanie zauroczy Cię podczas podróży.

 

Booking.com

 

SYCYLIA ZIMĄ NA TALERZU SMAKUJE INACZEJ

 

Zimą na Sycylii możesz posmakować wielu produktów, których nie znajdziesz w innym okresie roku. Chodzi tu głównie o sezonowe owoce i warzywa, ale nie tylko.

Na Sycylii jest wiele potraw, które przygotowuje się głównie zimą. To właśnie teraz zjesz tu najlepsze karczochy pod każdą postacią: od pasty z karczochami po grillowane karczochy ze świeżą oliwą. Teraz jest czas na gotowane warzywa, przepyszny zielony kalafior, czy mięsne dania typu stufato, które przypominają nasz gulasz. Palce lizać!!!

Z ryb warto spróbować solonego baccala czyli dorsza, którego znajdziesz na każdym targu w wielkich solonych suszonych płatach.

 

Fot. Karczochy

 

Fot. Zielony kalafior i makaron z kalafiorem

 

Fot. Suszony dorsz i dorsz zapiekany z ziemniakami, oliwkami, pomidorami i origano

 

TE SŁODKOŚCI NAJLEPIEJ SMAKUJĄ ZIMĄ

 

Zimą jest też najlepszy okres na ser ricotta. Smakuje on jak nigdy!!! Zwierzęta żywią się zimą na Sycylii świeżym, zieleniutkim zielskiem i dają dlatego lepsze mleko. To właśnie dlatego Sycylia zimą podaruje Ci wyśmienite słodkości typu crostata z ricottą, cassata siciliana, cassatelle – smażone pierożki z ricottą i kawałkami czekolady, czy cannoli (smażone rurki nadziewane ricottą i często kawałkami czekolady lub skórką pomarańczową). Zimą są one przygotowane ze świeżej ricotty, nie z mrożonej, jak to się często zdarza latem. Spróbuj choć raz tych pyszności w zimie, a przekonasz się dlaczego Sycylijczycy jadają je głównie o tej porze roku! Latem cannoli i cassata siciliana jadają przeważnie tylko turyści. Szanujące się ciastkarnie przyrządzają cassatę wyłącznie zimą.

Zimową porą znajdziesz na Sycylii najlepsze sfinci – smażone w głęboim oleju, obsypane obficie cukrem i cynamonem ciastka przypominające pączki. W okresie Bożego Narodzenia i karnawału są to najczęściej przygotowywane słodkości na Sycylii.

Nie wspomnę o panettone, które jada się zimą w całej Italii. To jednak właśnie na Sycylii będziesz mógł skosztować wyjątkowego panettone obsypanego na wierzchu pistacjami z Bronte i nadziewanego kremem pistacjowym. Ja go uwielbiam!!! Jak lecę do Polski na Święta, pistacjowa baba leci ze mną. Czekam na nią cały rok!!! Mam taką piekarnię pod domem, która robi najlepsze pistacjowe panettone na świecie!!!

 

Fot. Panettone z pistacjami od lokalnego piekarza i własnoręcznie robione cannoli

 

ŚWIEŻE CYTRUSY NA SYCYLII ZIMĄ

 

Między smakołykami celowo nie wspomniałam o cytrusach. Chcę im poświęcić więcej miejsca. Sycylia zimą jest prawdziwym cytrusowym rajem!!!

Mnie mandarynki zawsze kojarzyły się ze świętami Bożego Narodzenia. Nic w tym dziwnego. To właśnie w tym okresie rosną one sobie na drzewkach w całej Italii. Cytrusowe drzewka uginają się w zimie pod ciężarem mandarynek, cytryn i pomarańczy.

To właśnie teraz ujrzysz na własne oczy gaje cytrusowe czy ulice nawet wielkich miast ozdobione dojrzałymi cytrusami.

Na Sycylii między grudniem a marcem przekonasz się, jak pachnie mandarynka świeżo zerwana z drzewa, przekonasz się, że jej skórka nie jest lepiąca od pokrywającego ją wosku.

Zobaczysz, jak wygląda świeża cytryna, pomarszczona, z dołkami, w odcieniach od zielonego przez limonkowy aż po soczyście żółty. Odkryjesz, że nie wszystkie cytryny są okrągłe i świecące jak bombki na świąteczną choinkę.

Odkryjesz też cytrusy, których nie znasz z Polski: bergamotkę, pomelo, ogromne żółte cytryny cedrowe (cytrony), cytrony o ciekawej nazwie: ręka Buddy czy kumkwat.

 

Fot. Sycylijskie czerwone pomarańcza na domowy dżem, pomarańcza na targu w Trapani i świeży sok z mandarynek

 

Zimą wypijesz na Sycylii najlepszy świeżo wyciskany sok z czerwonych pomarańczy sycylijskich czy mandarynek. Smakuje on zarówno o poranku do sycylijskiego śniadania, jak i w środku dnia. Ma on jeszcze lepszy smak, jeśli wypijesz go w okularach słonecznych, przy stoliku na dworze (po poznańsku), z twarzą wystawioną do słońca.

 

ŻYWA SZOPKA NA SYCYLII ZIMĄ

 

Żywe szopki są na Sycylii prawdziwą atrakcją w okresie świąt Bożego Narodzenia. Cieszą się na nią nie tylko turyści. Szopka dla Sycylijczyków ma bardzo szczególne znaczenie. Jest ona najważniejszym elementem dekoracyjnym. Choinka przywędrowała na Sycylię stosunkowo niedawno.

W każdym niemalże sycylijskiem domu robi się szopkę, która składa się z maleńkich figurek, drewnianych domków, płynących rzek, wodospadów, gór, lasów… Szopkom poświęca się sporo czasu. Są one często małymi dziełami sztuki. Małymi, to jednak chyba nie zawsze właściwe słowo. W wielu domach buduje się bowiem szopki na całych stołach, fortepianach, kredensach. Są one przemyślane w najmniejszych szczegółach i cieszą oczy małych i dużych. Często ojcowie czerpią przy budowie szopki więcej radości niż dzieci. Szopki powstają przeważnie pod koniec listopada, a najpóźniej na początku grudnia. Wszystko musi być gotowe na 8 grudnia. To właśnie w tym dniu rozpoczyna się na Sycylii okres świąteczny. Tylko figurka małego Jezuska pojawia się w szopce w Boże Narodzenie.

 

 

Żywe szopki są wspaniałą tradycją, która przekazuje często nowym pokoleniom, jak żyło się kiedyś na Sycylii. W szopkach odgrywa się prawdziwe, często wymarłe już zawody. W żywej szopce w Custonaci koło Trapani można np. zobaczyć, jak wyglądała praca kowala, jak wyplatano kosze i meble z palmy, jak robiono niegdyś buty itp. Wszystko to odbywa się w skansenie, który stworzono w jaskini Mangiapane. Była ona zamieszkana jeszcze po drugiej wojnie światowej! Dziś można to miejsce zwiedzać przez cały rok, a od drugiego Święta do Trzech Króli podziwiać żywą szopkę – il presepe vivente.

 

Fot. presepecustonaci.it

 

ŚWIĄTECZNA ATMOSFERA NA SYCYLII ZIMĄ

 

Świąteczna atmosfera kojarzy się Polakom ze śniegiem i mrozem. Być może najmłodsze pokolenia nie będą już znały takiej magicznej atmosfery. Śniegu jest coraz mniej, a i mrozi coraz rzadziej. Jak na przekór, na Sycylii dzieci od kilku lat mogą przekonać się na własnej skórze, co to jest śnieg.

W lokalnej prasie przeczytałam, iż 4 stycznia 2019 roku dwójka chłopców postanowiła nawet wybrać się samemu z Trapani do średniowiecznego miasta Erice, położonego na szczycie góry wyrastającej z Morza Tyrreńskiego, właśnie po to, aby zobaczyć po raz pierwszy w swoim życiu śnieg. Kolejką można jeździć oficjalnie od 8 roku życia, więc sprzedano im normalnie bilety. Po wjechaniu na górę zgubili się oni w labiryncie wąskich uliczek. Kiedy odnaleziono ich przypadkiem po kilku godzinach, byli oni kompletnie przemarznięci. Odwieziono ich do domu i oddano w ręce zaskoczonych rodziców.

Do świątecznej atmosfery na Sycylii należą szopki, oświetlone ulice, ozdobione choinki. Wszystko jak w Polsce – myślisz. – Nic specjalnego. Po co tu jechać, przecież lepiej niż na północy Europy być nie może. – I tu się mylisz!!!

 

Bo gdzie zobaczysz palmy ubrane w świąteczne lampki, drzewka mandarynkowe przycięte w formie choinki ozdobione żywymi bombkami? Gdzie będziesz mógł podziwiać choinkę z kaktusa? Na Sycylii wszystko to jest możliwe!!!

 

ŚNIEG I NARTY NA ETNIE NA SYCYLII ZIMĄ

 

W tym roku śniegu na Sycylii jest naprawdę dużo. Na Etnie i w górach Madonie na północy wyspy można w tym roku pojeździć na nartach!!! Działają nawet wyciągi narciarskie.

 

Sycylia zimą – Fot. Patrz przypis*

 

Lubisz jeździć na nartach? Dlaczego nie zamienisz w tym roku stoku alpejskiego na stok wulkaniczny? No bo przyznaj: gdzie będziesz mógł przeżyć tyle wyjątkowych rzeczy naraz??? A tu masz pakiet atrakcji zagwarantowany:

 • białe szaleństwo
 • ośniezony stok na wulkanie z widokiem na morze
 • wizyta na najwyższym wulkanie Europy i spacery na nartach biegowych
 • słońce
 • widok na pobliskie sady cytrusowe
 • zdrowa porcja witamin – świeże soki z sycylijskich cytrusów od śniadania do kolacji
 • przepyszne jedzenie
 • tanie noclegi

Mam wymieniać dalej??? Czy już Cię przekonałam???

 

KARNAWAŁ NA SYCYLII ZIMĄ

 

Zima na Sycylii podaruje Ci też okazję do dobrej zabawy. Jeśli lubisz karnawał, a byłeś już na karnewale w Wenecji czy w Kolonii, powinieneś choć raz przeżyć karnawał na największej wyspie Morza Śródziemnego.

Najpiękniejsze i najbardziej znane korowody karnawałowe mają miejsce w Sciacca (południowa Sycylia, Provincia di Agrigento) i w Acireale (wschodnia Sycylia, Provinci di Catania).

Karnawał w Acireale koło Katanii określa się mianem najpiękniejszego na Sycylii. W skali Włoch plasuje się on na 3 miejscu.

 

Fot. Carnevale di Acireale

 

Fot. Carnevale di Sciacca

 

ZIELONE ŁĄKI I DRZEWA NA SYCYLII ZIMĄ

 

Na Sycylii będziesz miał okazję zobaczyć zielone łąki w środku zimy. Sycylia zimą jest bowiem głównie zielona. Zimowa zieleń na Sycylii jest soczysta. Gra światła w grudniu i w styczniu sprawia, iż pagórki porośnięte świeżą trawą, zbożem i zielonymi drzewami wydają się być zrobione z aksamitu. Ma się wrażenie, że są one mięciutkie i przytulne, niczym ciepła kołderka. Aż chciałoby się często przystanąć na środku autostrady, aby to wszystko sfotografować.

Często jednak fotografie zrobione naszymi oczami pozostają w naszych sercach na dłużej. Bez aparatu potrafimy lepiej zmagazynować wszystko, co nas otacza. Oglądamy świat taki, jakim jest naprawdę, a nie przez obiektyw.

Dlatego lubię podróżować po sycylijskich autostradach. Mogę się napatrzeć na wspaniałe widoki, które są tak różnorodne, że aż się w to nie chce wierzyć. W jeden dzień na trasie Trapani – Katania, mogę zobaczyć lazurowe zatoki morza w Castelammare del Golfo, zielone doliny, kolorowe Palermo, ośnieżone szczyty w górach na północy wyspy i ośnieżoną, często w zimie dymiącą Etnę…

 

 

SYCYLIA ZIMĄ: JESZCZE PYTASZ DLACZEGO?

 

Podałam Ci wystarczającą liczbę powodów, abyś uwierzył, że zima na Sycylii ma swój urok? Kupiłeś już bilet? Jeszcze nie? Nie zwlekaj!!! Nie odkładaj tego na później!!! Zima na Sycylii nie trwa wiecznie!!!

 

Tu czeka na Ciebie śródziemnomorska wyspa oblana słońcem, ociekająca mandarynkowym sokiem, z sycie zastawionym stołem, na którym stoją już sycylijskie cannoli ze świeżej ricotty, rogaliki nadziewane kremem pistacjowym, świeża spremuta d’arancia lub jeśli wolisz kieliszek doskonałego wina z sycylijskich winogron, bruschetta z pachnącą oliwą, najlepsze na świecie cytrynowe Limoncello i ONA – jej Wyskość Etna…

 

 

To co? Do zobaczenia na Sycylii!!!

 

Czekam na Ciebie w Trapani. Jeśli będziesz, daj znać – umówimy się na kawę!

Czekam też na Twoje komentarze pod wpisem. Są one dla mnie znakiem, że czytasz i doceniasz moje artykuły. Zostaw po sobie znak. Będzie mi miło.

Jeśli chcesz mi pokazać Twoje zdjęcia z Sycylii, podzielić się Twoją zimową przygodą na wyspie, zapraszam Cię do grupy Facebook i na fanpage.

 

 

Znasz już moje konto Instagram? Tam możesz obejrzeć fotki, których nie publikuję nigdzie indziej. Follow me!!!

 

Pozdrawiam serdecznie

Ewa

 

*Przypis

Zdjęcia zaczerpnięte ze stron Facebook Etna Sci (w prawym i lewym górnym rogu, w lewym dolnym rogu i środkowe) i Piano battaglia (Madonie) (środkowe na górze); zdjęcie Sycylii zrobione przez stację satelitarną Sentinel 2; pozostałe zdjęcia kolekcja prywatna

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Dowiedz się więcej

9 komentarzy

 • Odpowiedz Cecylia

  Zatem jadę zimą. Utwierdziłam się w przekonaniu, że zimowe ferie to dobry czas na zwiedzanie Sycylii. Zaczynam 10 lutego od Katanii, w planach mam jeszcze Syrakuzy, Taorminę, Etnę przy odrobinie szczęścia i pogody. Tu dowiedziałam sie o karnawale w Acireale, na który też spróbuję się „załapać”. Bardzo ciekawa strona. Dziękuję.

  25 stycznia 2019 at 17:17
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   To ja dziękuję!!! Pozdrawiam i życzę miłego pobytu na Wyspie Słońca ☀

   26 stycznia 2019 at 20:56
  • Odpowiedz Marti

   Jak było, my się wybieramy w styczniu 2020 na ferie 😱

   25 września 2019 at 23:20
 • Odpowiedz Krzysztof

  Dziękuję za artykuł, czegoś takiego szukałem – uwielbiam podróżować z rodziną po za sezonem!

  20 maja 2019 at 17:07
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   Super! Bardzo się cieszę, że informacje, którymi się z Wami dzielę, są przez Was doceniane 🙂 Pozdrawiam serdecznie, Ewa

   20 maja 2019 at 17:58
 • Odpowiedz Aśka

  W ferie zimowe jade z 11 letnim synem do Katanii. Obawiam sie jednak ze oprocz zwiedzania i pieknych widokow nie ma tam zadnych atrakcji dla dzieci,parkow rozrywki otwartych zima.

  9 września 2019 at 16:30
  • Odpowiedz Ewa Soczewka

   Hej Asiu, zimą z parkami rozrywki na Sycylii jest rzeczywiście trudno. Etnaland jest zamknięty. Warto zapoznać się z ofertą parków przygodowych jak np. PARCO AVVENTURA ETNA – poza sezonem jest on otwarty w weekendy i w święta, a w tygodniu tylko po rezerwacji. Jest też MONTE ROSI ADVENTURE PARK. Z tego, co piszą na stronie jest on otwarty zimą jedynie w niedziele, a w tygodniu po rezerwacji. Jest też LIOTRU ADVENTURE PARK. Niestety na Facebooku nie ma godzin otwarcia, a strona nie działa. Ale można spróbować skontaktować się z nimi przez messengera.
   Pozdrawiam
   Ewa

   18 września 2019 at 12:37
  • Odpowiedz Marti

   my tez się wybieramy w styczniu 2020 na ferie i wypożyczamy auto na tydzień 😱

   25 września 2019 at 23:22
 • Odpowiedz Ewa Soczewka

  Znam wiele osób, które były bardzo zadowolone z wakacji na Sycylii w zimowej porze. Wiadomo, że się nikt nie kąpie, ale na zwiedzanie jest idealnie. Jest mało ludzi, można zrobić fajne zdjęcia. A w porównaniu do Polski temperatury i tak są wysokie, więc są nawet osoby, które chodzą w krótkim rękawku. Czekam na Wasze wrażenia! Pozdrawiam z wciąż upalnego Trapani.
  Ewa

  26 września 2019 at 12:18
 • Odpowiedz