Follow:

TRAPANI ŚRÓDZIEMNOMORSKIE MIASTO MUZYKI 2018

Luglio musicale trapanese, opera, opera w trapani, sezon 2018, sezon muzyczny w trapani, program opera w trapani 2018, muzyka w trapani, trapani muzyczne miasto śródziemnomorskie, trapani, citta' meditteranea della musica, opera pod gołym niebem, teatro de stefano trapani, teatr fikusowy, lato teatralne, teatralne lato w trapani, trapani teatralnie, co się dzieje w trapani, co gdzie jak w trapani, oferta muzyczna trapani, oferta kulturalna trapani, aida trapani, elissir d'amore trapani, traviata trapani

Jak co roku, już wkrótce rozpocznie się muzyczny sezon letni w Trapani. Jak zawsze, w tegorocznym programie króluje opera. Obfituje on jednak również w liczne przedstawienia teatralne, koncerty muzyki klasycznej, akustycznej, jazz… We wrześniu natomiast odbędzie się druga edycja festiwalu muzyki pop – Trapani Pop Festival. 

 

Luglio musicale trapanese, opera, opera w trapani, sezon 2018, sezon muzyczny w trapani, program opera w trapani 2018, muzyka w trapani, trapani muzyczne miasto śródziemnomorskie, trapani, citta' meditteranea della musica, opera pod gołym niebem, teatro de stefano trapani, teatr fikusowy, lato teatralne, teatralne lato w trapani, trapani teatralnie, co się dzieje w trapani, co gdzie jak w trapani, oferta muzyczna trapani, oferta kulturalna trapani, aida trapani, elissir d'amore trapani, traviata trapaniFot. LA BOHÈME, archiwum Luglio Musicale Trapanese

 

LUGLIO MUSICALE TRAPANESE, po polsku Muzyczny Lipiec w Trapani, to stowarzyszenie, którego pomysłodawcą był maestro Giovanni De Santis. Od 1948 roku zajmuje się ono organizacją koncertów muzyki klasycznej, oper, spotkań z autorami i muzykami z całego świata.  Na scenie w Trapani stanęło jak do tej pory mnóstwo muzyków sławy międzynarodowej.

Więcej informacji znajdziecie w moim zeszłorocznym artykule.

W tym roku LUGLIO MUSICALE TRAPANESE świętować będzie swoje 70 urodziny. Z tej okazji został przygotowany bardzo bogaty program artystyczny. Zaplanowano 45 spotkań z muzyką liryczną, symfoniczną, jazz i pop.

Muzyka rozprzestrzeniać się będzie w całym mieście – od teatru pod gołym niebem w Parku Margherita (opera), poprzez scenę na krużganku klasztornym w samym centrum miasta (koncerty, spotkania z autorem), aż po peryferie, gdzie odbędzie się drugi już festiwal muzyki pop.

Ale nie na tym koniec! W programie znajdzie się też coś dla amatorów tańca współczesnego i wiele innych atrakcji!!!

 

MUZYCZNY PROJEKT ŚRÓDZIEMNOMORSKI 2018

 

Sezon letni rozpocznie się w tym roku już w czerwcu. LUGLIO MUSICALE TRAPANESE uczestniczy bowiem w międzynarodowym projekcie  «Medithéâtres Grande musique dans les anciens théâtres de la Méditerranée», który łączy w sobie ofertę muzyczną z ofertą turystyczną.

W ramach projektu odbędą się koncerty muzyki lirycznej i symfonicznej po obu stronach Morza Śródziemnego – w Tunezji i na Sycylii we Włoszech. Opera stanie się pomostem między Afryką a Europą.

Jest to bardzo ambitny projekt, któremu patronują Włoskie Ministerstwo Kultury – Ministero dei Beni e delle Attività Culturali e del Turismo, region Sycylia – La Regione Siciliana (Assessorato Regionale del Turismo, dello Sport e dello Spettacolo), Urząd miasta Trapani, Agencja Upowszechniania Dziedzictwa oraz Promocji Kulturalnej AMVPPC w Tunezji, Ministerstwo Kultury w Tunezji, Włoski Instytut Kultury w Tunisie, Miasto Kultury w Tunisie oraz Międzynarodowe Festiwale w El-Dżamm i w Kartaginie.

 

LUGLIO MUSICALE TRAPANESE W TUNEZJI

 

Obchody jubileuszu rozpoczną się 30 czerwca w Amfiteatrze Al-Dżamm we wschodniej Tunezji. Amfiteatr ten jest jednym z największych amfiteatrów na świecie (trzeci po Koloseum w Rzymie). Już w 1979 roku został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

Opera AIDA Giuseppe Verdiego, która jest produkcją Luglio Musicale Trapanese, stanie się częścią Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Synfonicznej w El-Dżamm.

AIDA zostanie zaprezentowana w Tunezji po raz drugi już 5 lipca – tym razem w antycznym Amfiteatrze w Kartaginie.

2 lipca odbędzie się natomiast koncert sycylijsko-tunezyjskiej orkiestry w Muzeum Archeologicznym w mieście Susa (Sousse, Tunezja). Zagra ona REQUIEM Giuseppe Verdiego, napisane na rocznicę śmierci włoskiego pisarza z epoki romantycyzmu – Alessandro Manzoniego.

 

70 LAT LUGLIO MUSICALE TRAPANESE

 

Obchody 70 urodzin Luglio Musicale Trapanese w Trapani rozpocznie koncert fortepianowy z okazji 5o rocznicy śmierci kompozytora Mario Castelnuovo Tedesco. 14 lipca na krużganku klasztoru San Domenico na starówce będziemy mogli posłuchać muzyki Mario Castelnuovo Tedesco w wykonaniu Lorenzo Orladni i Chiary Pulsoni.

20 lipca, również w Chiostro San Domenico, wystąpi orkiestra i chór Luglio Musicale Trapanese z programem PETITE MESSE SOLENNELLE Gioachino Rossiniego.

W tym samym miejscu, w niedzielę 22 lipca Orkiestra Symfoniczna Luglio Musicale Trapanese zagra utwory Bacha i Mozarta.

W niedzielę 29 lipca i w środę 1 sierpnia odbędzie się koncert L’IMPORTANZA DI ESSER FRANCO Mario Castelnuovo Tedesco z okazji 50 rocznicy śmierci kompozytora (Chiostro San Domenico).

Z tej samej okazji zagra Orkiestra Luglio Musicale Trapanese w czwartek 2 sierpnia, z programem: Respighi, Britten, Puccini, Coco, Barber, Bartok, Castelnuovo Tedesco (Chiostro San Domenico).

 

Luglio musicale trapanese, opera, opera w trapani, sezon 2018, sezon muzyczny w trapani, program opera w trapani 2018, muzyka w trapani, trapani muzyczne miasto śródziemnomorskie, trapani, citta' meditteranea della musica, opera pod gołym niebem, teatro de stefano trapani, teatr fikusowy, lato teatralne, teatralne lato w trapani, trapani teatralnie, co się dzieje w trapani, co gdzie jak w trapani, oferta muzyczna trapani, oferta kulturalna trapani, aida trapani, elissir d'amore trapani, traviata trapaniFot. Koncert Orkiestry Symfonicznej Luglio Musicale Trapanese (31.07.2015), archiwum Luglio Musicale Trapanese

 

3 sierpnia na krużgankach San Domenico zagra dla nas ENSEMBLE D’ARCHI DEL LUGLIO MUSICALE TRAPANESE.

5 sierpnia przy dźwiękach gitary posłuchamy programu Platero I JO w wykonaniu Chóru Luglio Musicale Trapanese.

GLI OTTONI DEL LUGLIO MUSICALE TRAPANESE zagrają 8 sierpnia na krużgankach San Domenico.

Kolejnego koncertu Orchiestry Symfonicznej Luglio Musicale Trapanese będzie można posłuchać w poniedziałek 13 sierpnia. Tym razem w programie muzyka Brahmsa, Mussorgky i Borodina (Chiostro San Domenico).

Coś dla miłośników tańca zaproponuje nam Luglio Musicale w dniu 28 sierpnia. Balet NIGHT GARDEN jest produkcją Evolution Dance Theater Anthonyego Heini.

W poniedziałek 29 sierpnia wystąpi w Trapani BLUE NOTE ORCHESTRA JAZZ  z Sardynii (Chiostro San Domenico).

10 września obejrzymy spektakl tańca współczesnego w choreografii Betty Lo Sciuto ABENDROT. Spektakl połączony jest z muzyką Straussa i poezją.

 

OPERA W TRAPANI

 

Tegoroczny program muzyki lirycznej jest muzyczną podróżą po krajach z Regionu Morza Śródziemnego. Na niepowtarzalnej scenie pod gołym niebem w teatrze Giuseppe di Stefano, który znajduje się w miejskim parku Villa Margherita, pojawią się:

  • TOSCA – opera, która przeniesie nas do Rzymu
  • AIDA – spektakl, który zaprowadzi nas do Egiptu
  • TRAVIATA, w której poczujemy atmosferę Francji
  • L’ELISIR D’AMORE – opera komiczna, której akcja toczy się w Kraju Basków

 

Luglio musicale trapanese, opera, opera w trapani, sezon 2018, sezon muzyczny w trapani, program opera w trapani 2018, muzyka w trapani, trapani muzyczne miasto śródziemnomorskie, trapani, citta' meditteranea della musica, opera pod gołym niebem, teatro de stefano trapani, teatr fikusowy, lato teatralne, teatralne lato w trapani, trapani teatralnie, co się dzieje w trapani, co gdzie jak w trapani, oferta muzyczna trapani, oferta kulturalna trapani, aida trapani, elissir d'amore trapani, traviata trapaniFot. Luglio Musicale Trapanese

 

TOSCA Giacomo Pucciniego rozpocznie tegoroczny sezon operowy w Trapani. Możemy ją obejrzeć 17 i 19 lipca.

Kolejna sztuka to L’ELISIR D’AMORE Gaetano Donizettiego. Zawita ona na scenie 30 i 31 lipca.

Operę LA TRAVIATA Giuseppe Verdiego będziemy mogli obejrzeć 12 i 14 sierpnia.

Jak to się mówi: ostatni będą pierwszymi. Opera AIDA, która jak juz wiecie rozpocznie 70 sezon Luglio Musicale Trapanese w Tunisi, zamknie też liryczną część tegorocznych odchodów jubileuszowych. Przedstawienie odbędzie się w Trapani w dniu 19 sierpnia.

 

Luglio musicale trapanese, opera, opera w trapani, sezon 2018, sezon muzyczny w trapani, program opera w trapani 2018, muzyka w trapani, trapani muzyczne miasto śródziemnomorskie, trapani, citta' meditteranea della musica, opera pod gołym niebem, teatro de stefano trapani, teatr fikusowy, lato teatralne, teatralne lato w trapani, trapani teatralnie, co się dzieje w trapani, co gdzie jak w trapani, oferta muzyczna trapani, oferta kulturalna trapani, aida trapani, elissir d'amore trapani, traviata trapaniFot. Opera AIDA 2017, archiwum Luglio Musicale Trapanese

 

BILETY

 

Jeśli jesteście zainteresowani udziałem we wszystkich wyżej wymienionych przedstawieniach, polecam Wam zakup karnetu abonamentowego. Można go zakupić już od 2 czerwca aż do dnia pierwszego przedstawienia (17 lipca) w kasie biletowej LUGLIO MUSICALE TRAPANESE w Parku Margherita. Więcej informacji na temat abonamentów, ich rodzaje i ceny znajdziecie TU.

 

Luglio musicale trapanese, opera, opera w trapani, sezon 2018, sezon muzyczny w trapani, program opera w trapani 2018, muzyka w trapani, trapani muzyczne miasto śródziemnomorskie, trapani, citta' meditteranea della musica, opera pod gołym niebem, teatro de stefano trapani, teatr fikusowy, lato teatralne, teatralne lato w trapani, trapani teatralnie, co się dzieje w trapani, co gdzie jak w trapani, oferta muzyczna trapani, oferta kulturalna trapani, aida trapani, elissir d'amore trapani, traviata trapaniFot. LA BOHÈME, archiwum Luglio Musicale Trapanese

 

Bilety na pojedyńcze przedstawienia można zakupić również w kasie teatru w Parku Margherita. Najlepiej zrobić to wcześniej, gdyż bilety rozchodzą się jak ciepłe bułeczki!!!

Nie wiem jak to będzie wyglądało w tym roku, ale w poprzednich latach organizatorzy LUGLIO MUSICALE TRAPANESE pomyśleli też o osobach, które kochają muzykę, ale nie mogą sobie pozwolić na dość drogie bilety wstępu. Miały one możliwość udziału w próbie generalnej po symbolicznej cenie.

Jako, iż Instytut Kultury i Języka Niemieckiego ICIT Trapani, z którym współpracuję od lat, jest współorganizatorem tego przedsięwzięcia, regularnie mam okazję uczestniczyć w próbach. Mogę Was zapewnić, że nie różnią się one prawie niczym od prawdziwych przedstawień. Jedyną różnicą może być fakt, iż niektórzy aktorzy śpiewają ciszej, gdyż oszczędzają głos na premierę.

Ilość miejsc na próby generalne jest ściśle ograniczona i o sprzedaży biletów można się dowiedzieć wyłącznie na stronie Facebook Teatru Tradycji Luglio Musicale Trapanese.

Gorąco polecam Wam dlatego śledzenie stron Facebook LUGLIO MUSICALE TRAPANESE NIEMIECKI NA SYCYLII. Tam znajdziecie wszystkie aktualne informacje i akcje!

 

PROGRAM OPERA 2018

 

Luglio musicale trapanese, opera, opera w trapani, sezon 2018, sezon muzyczny w trapani, program opera w trapani 2018, muzyka w trapani, trapani muzyczne miasto śródziemnomorskie, trapani, citta' meditteranea della musica, opera pod gołym niebem, teatro de stefano trapani, teatr fikusowy, lato teatralne, teatralne lato w trapani, trapani teatralnie, co się dzieje w trapani, co gdzie jak w trapani, oferta muzyczna trapani, oferta kulturalna trapani, aida trapani, elissir d'amore trapani, traviata trapaniFot. Luglio Musicale Trapanese

 

SPECJALNE ATRAKCJE

 

Luglio Musicale Trapanese zadbało też w tym roku o kilka specjalnych atrakcji.

2 sierpnia w Amfiteatrze w Segesta Orkiestra i Chór Luglio Musicale Trapanese wystąpią z programem MESSA DA REQUIEM Giuseppe Verdiego.

We wtorek 30 sierpnia BLUE NOTE ORCHESTRA JAZZ z Sardynii zagra w Parku Archeologicznym w Marsali.

Nie zabraknie też koncertu na Wyspie Mozia. Orkiestra Symfoniczna Luglio Musicale Trapanese zagra tam symfonie Beethovena.

 

SPOTKANIA Z AUTOREM

 

Jak co roku, również tego lata Luglio Musicale Trapanese zaprosiło do Trapani kilku znanych autorów. Opowiedzą nam oni o swoich utworach na spotkaniach zatytułowanych INCHIOSTRO D’AUTORE, które odbywają się na krużgankach klasztoru San Domenico.

I tak, w piątek 3 sierpnia odbędzie się wieczór autorski Letizii Pezzali. Opowie ona o książce Lealtà (wyd. Einaudi).

W sobotę 11 sierpnia czeka na nas spotkanie z Alberto Mattioli przy książce Meno grigi, più Verdi: Come un genio ha spiegato l’Italia agli italiani (wyd. Garzanti).

W piątek 17 sierpnia w Trapani zagości Massimo Coco ze swoim dziełem Ricordare stanca: L’assassinio di mio padre e le altre ferite mai chiuse (wyd. Sperling & Kupfer).

Na zakończenie cyklu Inchiostro d’Autore , w sobotę 1 wrześniaGiuseppe Palumbo opowie nam o swojej książce Escobar, El Patron (wyd. Mondadori).

 

PODZIĘKOWANIA

 

Specjalne podziękowania składam na ręce dyrektorora LUGLIO MUSICALE TRAPANESE Giovanni de Santis za udostępnienie wszelkich informacji i zdjęć do artykułu.

 

Osobiście zaprasza on wszystkich czytelników bloga na niepowtarzalną dawkę muzycznych emocji między Tunisi a Trapani.

 

Mam nadzieję, że spotkamy się na niejednym z letnich przedstawień muzycznych w Trapani. Dawajcie znać, jak tylko będziecie!!!

Pozdrawiam serdecznie

Ewa

 

 

P.S. Jeśli chcesz być poinformowany na bieżąco co, gdzie, kiedy dzieje się na Sycylii dołącz do nas na Facebooku!!!

 

[efb_likebox fanpage_url=”NiemieckiNaSycylii” box_width=”270″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”0″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]

 

Zapraszam też do naszej grupy Facebook: Trapani po polsku – Niemiecki na Sycylii i na nasz Instagram.

 

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

Brak Komentarzy

Odpowiedz

error: Content is protected !!