Follow:

MUZYKA W TRAPANI – TRAPANI LIPCOWE MIASTO MUZYKI

 

Trapani jest znana przede wszystkim jako miasto między dwoma morzami, miasto wiatrów, soli i żagli. To jednak nie wszystko, z czego słynie to jakże pięknie położone miasto. Trapani, w sezonie letnim, od lat zachwyca swych miszkańców, i nie tylko, wspaniałą muzyką klasyczną. Co roku w lipcu miasto staje się świadkiem niezwykłych przedstawień teatralnych i koncertów – przekształca się w Śródziemnomorskie Miasto Muzyki. Jeśli ktoś z Was kocha muzykę klasyczną, powinien obowiązkowo załapać się na choćby jeden z punktów tegorocznego programu LUGLIO MUSICALE TRAPANESE.

 

HISTORIA LUGLIO MUSICALE TRAPANESE

 

LUGLIO MUSICALE TRAPANESE, po polsku Muzyczny Lipiec w Trapani, to stowarzyszenie, którego pomysłodawcą był maestro De Santis. Od 1948 roku zajmuje się ono organizacją koncertów muzyki klasycznej, oper, spotkań z autorami i muzykami z całego świata.  Na scenie w Trapani stanęło jak do tej pory mnóstwo muzyków sławy międzynarodowej.

 

 

Na początku imprezy artystyczne odbywały się jedynie w lipcu (stąd też nazwa stowarzyszenia). Bardzo szybko zyskały one jednak ogromny poklask wśród publiczności, w związku z czym organizatorzy postanowili poszerzyć program Luglio. Obecnie przedstawienia mają miejsce przez cały rok, a stowarzyszenie zyskało miano TEATRU TRADYCJI – TEATRO DI TRADIZIONE. 

 

LUGLIO MUSICALE DZISIAJ

 

Na miesiąc lipiec czekają jednak co roku wszyscy miłośnicy muzyki. Na ten okres LUGLIO MUSICALE TRAPANESE planuje bowiem zawsze specjalny program. Muzyka w Trapani staje się jednym z głównych tematów rozmów.

Lipcowe przedstawienia operowe odbywają się w niezwykłej scenerii teatru Giuseppe di Stefano. Już samo otoczenie sprawia, że warto wziąść w nich udział.

 

MUZYKA W TRAPANI - TRAPANI LIPCOWE MIASTO MUZYKI. Luglio musicale trapanese. Trapani. Sicilia. Sycylia. Sizilien.

 

Centralna część parku VILLA MARGHERITA przekształca się na tę okazję w teatr pod gołym niebem. Korony ogromnych fikusów nadają wszystkiemu magicznej atmosfery. W ich cieniu staje ogromna scena i ustawiane są wygodne fotele dla publiczności. Wszystko jak w prawdziwym teatrze. Z małą różnicą – tu nie ma dachu i niepotrzebna jest klimatyzacja. Przedstawienia oświetlają rozgwierzdżone niebo i księżyc. Czego chcieć więcej na romantyczny wieczór?

 

MUZYKA W TRAPANI W LIPCU 2017

 

W tym roku LUGLIO MUSICALE proponuje nam bardzo atrakcyjny i bogaty program. Oprócz tradycyjnych przedstawień operowych przygotowano jeszcze wiele innych atrakcji: przedstawienia taneczne, spotkania literackie, koncerty muzyki klasycznej, tango i muzyki pop. To wszystko tym razem od lipca do września.

Tak jak w poprzednich latach, mottem tegorocznego sezonu w Trapani jest “Trapani Città Mediterranea della Musica” – Trapani śródziemnomorskie miasto muzyki.

Jak mówią organisatorzy:

Śródziemnomorskie miasto muzyki nie ogranicza się do wymiaru materialnego. Ma ono być miejscem dla duszy i rozumu; Śródziemnomorskie miasto muzyki to miasto, które ma usatysfakcjonować mieszkańców i przyjezdnych gości; to miasto, w którym kobiety i mężczyźni z różnych kultur mogą znaleźć coś dla siebie i przeżyć swój wolny czas w towarzystwie muzyki, literatury, muzeów i gastronomii.

 

MUZYKA W TRAPANI - TRAPANI LIPCOWE MIASTO MUZYKI. Luglio musicale trapanese. Trapani. Sicilia. Sycylia. Sizilien.

 

69 sezon operowy zainauguruje opera Giuseppe Verdi „AIDA”. Pierwsze przedstawienie odbędzie się 11 lipca. Jeśli nie będziecie mogli obejrzeć premiery, 13 lipca odbędzie się powtórka spektaklu.

 

Kolejna opera to sztuka francuskiego autora Francisa Poulenca„LA VOIX HUMAINE”. Tym razem będziecie mieli tylko jedną szansę- 16 lipca – aby ją zobaczyć. Interesującym pomysłem wydaje się połaczenie spektaklu teatralnego z projekcją filmu Rosselliniego z 1948 roku o tym samym tytule, z Anną Magnani w roli głównej.

 

25 i 27 lipca na scenie zawita „CENERENTOLA” czyli „Kopciuszek” – chyba najczęściej wystawiana opera Gioachino Rossiniego. Tu zapowiada się wspaniałe przedstawienie!

 

MUZYKA W TRAPANI - TRAPANI LIPCOWE MIASTO MUZYKI. Luglio musicale trapanese. Trapani. Sicilia. Sycylia. Sizilien. Cenerentola. Kopciuszek.

 

Tegoroczny sezon lipcowy zostanie zamknięty wyjątkowo w sierpniu – 8 i 10 sierpnia – przedstawieniem „LA BOHÈMEGiaccomo Pucciniego.

 

Na uwagę zasługuje doskonała oprawa choreograficzna i sceniczna każdego z przedstawień. Widzowie mogą nacieszyć nie tylko uszy, ale i też oczy!!!

 

Wszystkie opery rozpoczynają się o godzinie 21.

 

Uwaga! Wszystkie drogi otaczające park Villa Margherita, zostają zamknięte dla ruchu samochodowego! Ma to zapewnić ciszę i pozwolić na lepsze skupienie w teatrze.

 

NOWOŚCI W OFERCIE LUGLIO MUSICALE

 

Pomiędzy niezwykłymi, tradycyjnymi spektaklami operowymi LUGLIO MUSICALE TRAPANESE przygotowało na ten rok 3 koncerty muzyki klasycznej oraz wieczór, który łączy w sobie balet BOUTIQUE FANTASQUE Gioachino Rossini i farsę Gaetano Donizetti w jednym akcie – CAMPANELLO, które odbędą się na dziedzińcu Chiostro San Domenico.

 

MUZYKA W TRAPANI - TRAPANI LIPCOWE MIASTO MUZYKI. Luglio musicale trapanese. Trapani. Sicilia. Sycylia. Sizilien. Chiostro San Domenico. Concerto a Trapani. Koncert w Trapani.

 

Na scenę powraca też przegląd literacki  “INCHIOSTRO D’AUTORE”. Między 21 lipca i 23 sierpnia na placu San Domenico i na dziedzińcu Chiostro San Domenico odbędą się spotkania z autorami z różnych stron świata. Wstęp jest tu bezpłatny.

 

Kompletną nowością jest tegoroczny FESTIWAL MUZYKI POP. Będzie on trwał od 4 do 9 września. 10 wybranych grup weźmie udział w największym szkoleniu muzycznym na Sycylii. Od rana będą one brały udział w zajęciach z wybitnymi muzykami, a wieczorami dawać koncerty na scenie Teatru Pardo. W ostatnim dniu zostanie wyłoniony zwycięzca pierwszej edycji festiwalu.

 

DODATKOWE INFORMACJE

 

Jeśli jesteście zainteresowani udziałem we wszystkich pozostałych przedstawieniach, polecam Wam zakup karnetu abonamentowego.

Nie wiem jak to będzie wyglądało w tym roku, ale w poprzednich latach organisatorzy LUGLIO MUSICALE TRAPANESE pomyśleli też o osobach, które kochają muzykę, ale nie mogą sobie pozwolić na dość drogie bilety wstępu. Miały one możliwość udziału w próbie generalnej po symbolicznej cenie.

Jako, iż Instytut Kultury i Języka Niemieckiego ICIT Trapani, z którym współpracuję od lat, jest współorganizatorem tego przedsiewzięcia, kilkakrotnie miałam okazję obejrzenia tych prób. Mogę Was zapewnić, że nie różnią się one prawie niczym od prawdziwych przedstawień. Jedyną różnicą może być fakt, iż niektórzy aktorzy śpiewają ciszej, gdyż oszczędzają głos na premierę.

 

Gorąco polecam Wam śledzenie strony Facebook LUGLIO MUSICALE TRAPANESE. Tam znajdziecie wszystkie aktualne informacje i akcje!

 

Jeśli będziecie w tym czasie w Trapani, gorąco zachęcam Was do wzięcia udziału w choć jednym z wyżej wymienionych spektakli. Fakt, iż odbywają się one w tak wyjątkowych miejscach sprawi, że na długo pozostaną one w Waszej pamięci!

Muszę Wam zdradzić, że ja już się nie mogę doczekać, kiedy rozpoczną się próby i z mojego balkonu naprzeciwko parku będę mogła z kieliszkiem chłodnego wina przysłuchiwać się doskonałej muzyce, która wypełni gorące lipcowe wieczory… Moje ukochane wieczory, na które czekam cały rok…

 

PODZIĘKOWANIA

 

Specjalne podziękowania składam na ręce dyrektorora LUGLIO MUSICALE TRAPANESE Giovanni de Santis za udostępnienie wszelkich informacji i zdjęć do artykułu.

 

Jeśli macie pytania dotyczące MUZYCZNEGO LIPCA W TRAPANI lub Waszej podróży do Trapani,  zapraszam do pozostawienia komentarza lub na moją stronę facebook Niemiecki na Sycylii.

 

Wszystkim, którzy zdecydują się na skorzystanie z programu Luglio życzę miłego słuchania!

Pozdrawiam serdecznie,

Ewa

 

DOKŁADNY PROGRAM NA SEZON 2017

 

MUZYKA W TRAPANI - TRAPANI LIPCOWE MIASTO MUZYKI. Luglio musicale trapanese. Trapani. Sicilia. Sycylia. Sizilien. Programma luglio 2017.

 

MUZYKA W TRAPANI - TRAPANI LIPCOWE MIASTO MUZYKI. Luglio musicale trapanese. Trapani. Sicilia. Sycylia. Sizilien. Przegląd literacki. Trapani. Sycylia. Inchiostro d'autore.

PROGRAM NA LATO 2018 ZNAJDZIECIE TU.

P.S. Jeśli chcesz być poinformowany na bieżąco co, gdzie, kiedy dzieje się na Sycylii dołącz do nas na Facebooku!!!

 

[efb_likebox fanpage_url=”NiemieckiNaSycylii” box_width=”270″ box_height=”” locale=”pl_PL” responsive=”0″ show_faces=”1″ show_stream=”0″ hide_cover=”0″ small_header=”0″ hide_cta=”0″ animate_effect=”fadeIn” ]

 

Zapraszam też do naszej grupy Facebook: Trapani po polsku – Niemiecki na Sycylii i na nasz Instagram.

 

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

Brak Komentarzy

Odpowiedz

error: Content is protected !!