Follow:

W LABIRYNCIE WŁOSKIEJ KAWY ☕

 

Włosi uwielbiają kawę! Ale kawę nie byle jaką… To musi być WŁOSKA KAWA! Musi mieć odpowiednią gęstość, temperaturę, ilość, smak… Kawa dla Włocha to coś specjalnego. Nie zadowoli się on naszą kawą, czyli inną niż włoską = czytaj przygotowaną na terenie Włoch!!!

 

WŁOSI I WŁOSKA KAWA

 

Każda inna kawa niż włoska kawa, to dla Włochów „brudna woda”. Czasem mam wrażenie, że przesadzają.

Podczas naszych licznych podróży zauważyłam, że Włoch nie zadowoli się żadną, nawet najpyszniejszą kawą poza granicami swojego kraju! (Wyjątkiem jest mój mąż, który ze smakiem popija naszą kawę rozpuszczalną w dużym kubku.)

Włoch będzie krytykował wszystko! Ta za zimna, ta za słaba, ta za gorzka, ta za dużo…. Tak jakby w ich głowach zapisane było kawa = włoska kawa = dom = Italia.

 

Tutaj musimy rozwiązać podstawowy problem: kiedy Włoch myśli o kawie, ma w głowie inny obraz od tego, który mamy my. Dla Włocha kawa (CAFFÈ) to tak zwane „ESPRESSO”, bardzo mocna włoska kawa podawana w maleńkiej filiżance, która starcza na zaledwie jeden łyk, no może dwa. 

Jak już wspomniałam w tekście Jak rozpoznać tubylca, Włosi piją kawę na stojąco przy barze – to tak zwana „kawa w locie” czyli caffè al volo. Jeśli Włoch powie do Was: prendiamo un caffè? (czyli nasze polskie idziemy na kawę?), nie ma na myśli długiego przesiadywania przy filiżance kawy, tylko 5-minutową pogawędkę na stojąco przy barze.

 

RODZAJE WŁOSKIEJ KAWY

 

Pomijając podstawową kawę espresso, Włoch ma jednak nieskończony wybór, jeśli chodzi o kawę. Spróbuję Wam wyjaśnić niektóre z nich.

 

CAFFÈ RISTRETTO

 

Zacznijmy od CAFFÈ RISTRETTO lub inaczej CAFFÈ CORTO. Ten napój, podawany w maleńkiej filiżance, to zaledwie kilka kropel espresso. Ta kawa jest bardzo mocna.

 

CAFFÈ LUNGO

 

Inną wersją espresso jest CAFFÈ LUNGO, czyli espresso z większą ilością wody. Również ta kawa podawana jest w maleńkiej filiżance.

 

CAFFÈ DOPPIO

 

Istnieje też CAFFÈ DOPPIO, czyli podwójne espresso.

 

CAFFÈ MACCHIATO

 

Kolejnym typem kawy jest CAFFÈ MACCHIATO. Ten napój podawany jest w maleńkiej filiżance i jest to espresso z odrobiną pianki z mleka na górze.

 

CAFFÈ LATTE

 

bardzo często mylone z latte macchiato, to po prostu kawa z mlekiem. Ten napój przyrządza się z mleka i espresso i podaje się go w normalnej lub wielkiej filiżance.

 

CAPPUCCINO

 

Przejdźmy teraz do znanego powszechnie CAPPUCCINO. Napój ten podawaje się w normalnej dla nas wielkości filiżance. Sporządza się go z ¾ spienionego mleka i ¼ espresso. Dlatego mimo zawartości mleka jest to napój dość mocny.

CAPPUCCINO podaje się często posypane kakao. Kawa ta jest też polem do popisu dla osoby, która ją sporządza, gdyż połączenie mocno spienionego mleka i espresso pozwala na tworzenie pięknych dzieł w filiżance.

 

CAPPUCCINO zamawia się w Italii do śniadania lub ewentualnie do drugiego śniadania, zawsze o poranku. 10 lat temu, kiedy turystów w Trapani było niewielu, po południu było raczej ciężko dostać cappuccino.

Pamiętam doskonale, jak pierwszy raz poszliśmy ze znajomymi na kawę. Było to po południu. Stojąc przy barze wszyscy zamówili CAFFÈ espresso, a ja, ku zdziwieniu wszystkich, cappuccino. Oczy wyskoczyć mi chciały z orbity, kiedy po dwóch minutach stwierdzili: idziemy? Oni już wszyscy wypili ich kawę, a ja dopiero zaczęłam! Popatrzyłam na nich, na kawę i jednym duszkiem wypiłam moje cappuccino, którym chciałam się po prostu delektować. Najbardziej chce mi się jednak śmiać, kiedy widzę miny Włochów, spoglądających na Niemców, którzy zamawiają cappuccino do obiadu lub do kolacji.

 

Cappucino. Włoska kawa. Trapani. Sycylia. Italienischer Kaffee. Italian coffee.

Cappuccino

 

LATTE MACCHIATO

 

Napojem podobnym do cappuccino jest LATTE MACCHIATO – mój zdecydowany faworyt, moja ulubiona włoska kawa. Mimo tego, że do ich przyrządzenia używa się tych samych składników ich smak znacznie się różni.

Latte macchiato podawane jest w szklance, często wyskokiej, wypełnionej najpierw spienionym mlekiem. Do mleka dodaje się powoli małą ilość espresso, co sprawia, że w szklane tworzą się różnokolorowe warstwy.

Również ten napój można posypać na życzenie kakao. Latte macchiato jest napojem o lekkim smaku, gdyż przeważa w nim mleko.

Napój ten zamawiany jest przez Włochów, podobnie jak cappuccino, o poranku, do śniadania, a przeze mnie cały dzień.

 

Latte macchiato.

Latte macchiato

 

MOCACCINO

 

Kolejnym rodzajem kawy jest MOCACCINO. Tej napój podawaje się, podobnie jak latte macchiato, w (wysokiej) szklance, aby widać było kolorowe warstwy, i składa się z espresso, gorącej czekolady i spienionego mleka. Na samym dnie znajduje się gorąca czekolada, na nim mleko z espresso, a na samym szczycie mocno spienione mleko posypane kakao.

 

MAROCCHINO

 

Mocaccino bardzo często mylone jest z MAROCCHINO. Ta wersja kawy to spienione mleko wymieszane z kakao, z dodatkiem espresso, podawane w szklance.

 

CAFFÈ CORRETTO

 

Jest podawane w maleńkiej filiżance i składa się z espresso z dodatkiem alkoholu. Do jego przyrządzenie używa się najczęściej grappy, brandy, sambucca lub rumu. Caffè corretto podaje się w maleńkiej filiżance.

 

IRISH COFFE

Tego rodzaju kawy nie należy mylić z IRISH COFFE. Ten napój podaje się w dużym kieliszku. W skład irish coffe wchodzi posłodzone espresso, alkohol i bita śmietana.

 

CAFFÈ al GINSENG

Napojem bardzo często zamawianym przez Włochów jest też CAFFÈ al GINSENG. W jego skład wchodzi spienione mleko (bardzo często pochodzenia roślinnego), kawa rozpuszczalna i żeń-szeń. Wyglądem przypomina do złudzenia caffè latte, ale podawane jest w maleńkich filiżankach. Mówi się, że napój ten ma bardzo pozytywne działanie.

 

CAFFÈ D’ORZO

 

We Włoszech istnieje również nasza kawa zbożowa. Włosi mówią na nią CAFFÈ D’ORZO.

 

CAFFÈ TURCO

 

CAFFÈ TURCO, czyli kawa po turecku, to napój, który można spotkać rzadziej. Przyrządza się go w specjalnym garnuszku: do wrzącej wody dodaje się drobno zmieloną kawę. Napój ten jest gęsty i mocny.

 

CAFFÈ AMERICANO

 

Jeśli we Włoszech mamy ochotę na kawę podobną do tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, możemy zamówić CAFFÈ AMERICANO. Podaje się ją w normalnej filiżance i sporządza z espresso z dużą ilością (jak dla Włochów) wody.

 

CAFFÈ DECAFFEINATO

 

Do wszystkich tych rodzajów kawy dołączyć należy CAFFÈ DECAFFEINATO (często nazywane od marki kawy CAFFÈ HAG), czyli po prostu kawę bezkofeinową.

 

CREMA DI CAFFÈ (CREMINO)

 

Moją ulubioną kawą na upalne dni jest CREMA DI CAFFÈ (CREMINO). Jest to rodzaj mrożonej kawy, który przyrządza się z espresso, cukru i bitej śmietany. Podaje się ją w małych szklaneczkach.

 

LATTE DI UNICORNO

 

Tej niebieskiej kawie poświęciłam cały artykuł. Zapraszam TU.

 


 

Do powyższych rodzajów kawy można by dołączyć jeszcze inne, ale są one już mniej znane lub składają się z tych samych kaw z dodatkiem cynamonu, pomarańczy, smakowych likierów, podawane w innych szklankach. Włoska fantazja dotycząca kawy nie ma końca!!! Jednak jak to się mówi, tylko dla prawdziwej CAFFÈ ESPRESSO Włoch da się zabić.

 

Życzę Wam pysznej kawy!

Pozdrawiam

Ewa

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

Brak Komentarzy

Odpowiedz

error: Content is protected !!