Kuchnia włoska, a przede wszystkim kuchnia śródziemnomorska, uważana jest za najlepszą kuchnię świata. Mieszkając w dzieciństwie w małym miasteczku w zachodniej Polsce nie miałam zbyt wielu możliwości poznania włoskich smakołyków. Wtedy istniały dla mnie w sumie tylko dwa włoskie dania: makaron spaghetti alla bolognese i pizza…
MOJE WYOBRAŻENIA O WŁOSKIEJ KUCHNI
Po kilku latach przeprowadziłam się do Bochum w zachodnich Niemczech i tam poznałam kolejne dania z Bella Italia. Często zajadałam się włoskimi, jak mi się wtedy wydawało, makaronami. Odkryłam makaron Spaghetti alla carbonara, penne all’arrabbiata, tortellini w sosie śmietanowym i popularne w Niemczech zapiekanki makaronowe. Dania te uwielbiałam! Kiedy nadszedł czas przeprowadzki do Trapani, cieszyłam się, że będę się mogła nimi częściej zajadać. Cieszyłam się też na wspaniałe sałatki, które zawsze kojarzyły mi się z kuchnią śródziemnomorską.
WŁOSKA KUCHNIA W RZECZYWISTOŚCI
Po przyjeździe na Sycylię otwarły mi się oczy! Odkryłam, iż o ile penne all’arrabbiata przygotowuje się tutaj w ten sam sposób, choć w Trapani bardzo rzadko, pozostałe dania nie są tutaj znane w wersji rozpowszechnionej w Niemczech.
Spaghetti alla carbonara nie ma nic wspólnego ze śmietaną, której używają do tego dania Niemcy, tortellini jada się tu głównie z brodo, czyli w rosole, a sałatki w restauracyjnych jadłospisach policzyć można na palcach jednej dłoni!!!
SYCYLIJSKIE SAŁATKI
Najbardziej popularne sałatki w Trapani ograniczają się do kilku składników. Wszędzie zamówić można insalata verde, czyli zwykłą zieloną sałątę i insalata mista, czyli różne typy sałat z dodatkiem pomidora i czasem kukurydzy. Ku mojemu zdziwieniu nie używa się tu też tak bardzo rozpowszechnionych w Polsce i w Niemczech sosów do sałatek.
Włoska sałatka
Tutaj sałatki podawane są bez niczego. Każdy może sam zdecydować, jak ją doprawi. Do wyboru mamy sól, pieprz, oliwę z oliwek, ocet winny i cytrynę. Muszę przyznać, że na początku nie za bardzo mi to smakowało. Dziś jest dokładnie na odwrót: uwielbiam smak doskonałej, aromatycznej oliwy z oliwek, która delikatnie pali w język, z dodatkiem soku z soczystej, dojrzałej w sycylijskim słońcu cytryny i szczyptą soli morskiej pozyskanej w solankach u wybrzeży Trapani, która nadaje potrawom wyjątkowy smak.
Podczas wizyt w północnej Europie tłuste, śmietanowe i skomplikowane sosy, jeśli się tylko da, przeważnie odstawiam na bok, gdyż pokrywają one cały smak sałaty i mnie po prostu mdlą.
Niemiecka sałatka
KUCHNIA NATURALNA
W Trapani odkryłam kuchnię bez ulepszaczy, przygotowaną ze świeżych składników, których smak podkreślają jedynie zioła i wspomniane wcześniej oliwa z oliwek, cytryna sól i pieprz.
Dziś już nie dziwi mnie widok Sycylijczyków, którzy zajadają się grillowanym mięsem polanym świeżą pachnącą oliwą z oliwek i skropionym sokiem z cytryny. Składników tych nie może zabraknąć na sycylijskim stole!!! Ale nic w tym chyba dziwnego: w końcu wyspa obfituje w pyszne oliwki i żółciutkie, rosnące tu przez cały rok cytryny. 🍋
DZIWNE POŁĄCZENIA KULINARNE W TRAPANI
Kolejnym zaskoczeniem było dla mnie połączenie makaronu czy pizzy z… frytkami!!! Nigdy bym na to nie wpadła!!! Specjałem w Trapani jest jak się okazuje makaron z pesto alla trapanese podawany właśnie z frytkami!!! Kiedy zobaczyłam to po raz pierwszy, nie mogłam zrozumieć, jak to może smakować. Ale już po pierwszym kęsie zakochałam się w tym oryginalnym połączeniu (TU przepis na ten specjał).
Podobnie było z pizzą. Okazuje się, że również pizza z frytkami może być dobra. To połączenie było dla mnie dokładnie tak samo zdumiewające, jak dla większości Włochów nasza pizza z szynką i ananasem. Im coś takiego nie mieści się po prostu w głowie!
A jeśli już mowa o pizzy…!!! Kiedy odwiedzicie Trapani, musicie koniecznie spróbować pizzy z… nutellą!!! To doskonały deser, często jedyny dostępny w tutejszych pizzeriach. Obiecuję, że nie pożałujecie!!!
Pozdrawiam serdecznie
Ewa
Brak Komentarzy