Follow:

Koronawirus na Sycylii – 7 tygodni w zamknięciu

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

Koronawirus na Sycylii zwalnia każdego dnia. Jak wygląda sytuacja na Wyspie po siedmiu tygodniach izolacji? Co zapowiedział nam premier Conte? Jak będzie wyglądać nasza codzienność po 4 maja?

 

SIEDEM TYGODNI W IZOLACJI

Koronawirus na Sycylii więzi mnie już od 49 dni!!! W tym tygodniu minęło 7 TYGODNI, odkąd nie wychodzę z domu!!! Oprócz jednego spaceru po dachach, o którym wspominałam w poprzednim wpisie o sytuacji #koronawirusnasycylii.

Ale to się praktycznie nie liczy. To tak, jakbym chodziła po moim suficie 🙂 I gdyby nie pozytywne wiadomości, które zaczynają do nas docierać, pewnie zaczęłabym też chodzić po ścianach! Bo #koronawirus potrafi zdziałać istne cuda. Przekształca nas w kucharzy, piekarzy, cukierników, to czemu by nie w akrobatów!? Albo w biegaczy!

 

PERYPETIE WSCHODZĄCEJ GWIAZDY JOGGINGU

Miałam też ambitne plany biegania. W zeszłym tygodniu postanowiłam zostać aspirantką joggingu. Co prawda wcale tego nie lubię, i to już wiecie, ale desperacja chciała mnie pchnąć w wir samotnego truchtania po okolicy.  Od 7 dni można bowiem na Sycylii uprawiać sport, ale tylko w pobliżu miejsca zamieszkania.

Powszechnie mówi się tu o 200 metrach. Oznacza to, że mogłabym biegać dookoła parku, dookoła bloku lub w lini prostej w tą i z powrotem. Zawsze to lepiej niż nic. Ale do plaży nad Morzem Tyrreńskim już bym dobiec nie mogła, bo to jest 500 metrów. Do portu nad Morzem Śródziemnym też nie, bo to aż 400 metrów.  w czasach koronawirusa. Bo normalnie tylko… I jak tu wytrzymać? Jak oprzeć się pokusie mając w zasięgu ręki, lub raczej kilku kroków, dwa przepiękne, błękitne morza wiedząc, że nie można się do nich zbliżyć???!!!

Ale na szczęście pogoda w ostatnim tygodniu dodaje mi otuchy. Jako aspirantce na biegaczkę, mam na myśli. Na Sycylii nadszedł bowiem czas scirocco. Często ostro wieje, a niebo jest mleczne.

Przecież nie pójdę biegać, żeby mi głowę urwało między zakazanymi morzami!

A po scirocco oczywiście padał deszcz.

Lepiej nie będę rozpoczynać kariery joggingowca przemoczona do suchej nitki. Choć może to wcale nie taki zły pomysł… Zawsze bym mogła udać, że byłam popływać… Hmmm, choć chyba lepiej nie! Jeszcze w razie kontroli ktoś pomyśli sobie, że dobiegłam do plaży i wlepi mi mandat za przekroczenie magicznych 200 metrów…

I tak oto skupiam się na moich domowych trenigach… Chociaż widok na park sprawia, że czuję się prawie tak, jakbym w nim była 🙂 A na morza spoglądam nadal tylko z moich balkonów i marzę już o 4 maja…

 

KOLEJNE ŚWIĘTO NA BALKONIE

Wczoraj w całej Italii było święto. 25 kwietnia świętuje się tutaj DZIEŃ WYZWOLENIA. Kolejny powód do rozczarowania. Po Poniedziałku Wielkanocnym spędzonym w domu, doszedł do tego 25 kwietnia. Nici z plażowania, biwakowania, grillowania w lasach, czy na polankach. Nici z wypadu poza miasto. Wszyscy w domu! Hasło #restiamoacasa przyświeca nam również dziś! Z rozczarowaniem muszę stwierdzić, że niestety rocznica wyzwolenia Włoch z rąk faszystów nie stanie się równosześnie dniem wyzwolenia Italii od koronawirusa…

I tak oto po raz kolejny balkony i dachy stały się miejscem spotkań towarzyskich na odległość. Ja spędziłam wczorajszy dzień na balkonie przy muzyce sąsiadów. W przeciwieństwie do tego, co się utarło powszechnie, można powiedzieć, że #koronawirus jeszcze bardziej zbliża ludzi! Zbliża inaczej 😉 Na wczorajszym party na balkonie byłam ja z mężem, sąsiedzi z domu obok i sąsiedzi z naprzeciwka. Razem potańczyliśmy, wypiliśmy kieliszek wina – albo i kilka, razem pogadaliśmy – po raz pierwszy w życiu (bez wirusa prawdopodobnie nigdy byśmy tego nie zrobili), no i wspólnie zrobiliśmy aperitif. I o dziwo nikt w sąsiedztwie nie narzekał, że jest za głośno! Z czasem było nas nawet więcej. Ludzie na okolicznych balkonach podrygiwali z nami w takt muzyki i podśpiewywali pod nosem:

Affacciati alla finestra amore mio, affacciati alla finestra amore mio affacciati alla finestra amore mio per te da questa sera ci sono io…

Posłuchajcie naszej ulubionej piosenki z 25 kwietnia 2020

 

 

 

POZYTYWNE DANE Z TRAPANI

24 kwietnia br. pojawił się u nas artykuł pod tytułem: In provincia di Trapani il coronavirus non c’è più. Wynika z niego, iż według najnowszych danych tutejszych służb sanitarnych w Trapani nie ma już przypadków koronawirusa.

Bardzo ucieszyła nas ta wiadomość. Oznacza to, że nasze wysiłki mają pozytywne skutki. Chociaż jakiś dobry znak!

Dobre wieści zaczynają napływać z całej reszty wyspy. W związku z tymi pozytywnymi statystykami, Sycylia prawdopodobnie już 4 maja przejdzie do fazy 2.

Trzymamy kciuki!!!

 

SERIAL DEKRET – ODCINEK 20

W niedzielę 26 kwietnia wszyscy czekaliśmy ze zniecierpliwieniem na nowe orędzie szefa Włoskiego Rządu – premiera Conte. Muszę Wam powiedzieć, że naprawdę czekamy na niego, jak na ulubiony serial.

I co nam tym razem oświadczył przystojny bohater serialu Dekret? Otóż zgodnie z przewidywaniami ogłosił on, że 4 maja całe Włochy przechodzą do tzw. FAZY 2. Oznacza to kolejne poluzowanie szelek, tym razem trochę bardziej znaczące.

Niestety wiele regionów, szczególnie na południu jest trochę zawiedzionych, bo przy tak niskich liczbach zakażeń można było tam wprowadzić szybciej powrót do normalności. Niestety dumna północ nigdy nie dopuści do szybszego wystartowania południa. Bo jeszcze by ich mogli prześcignąć i co wtedy? Specjaliści są pewni, iż gdyby było odwrotnie, północ nigdy by nie czekała na południe. No coż…

 

NAJWAŻNIEJSZE POSTANOWIENIA NOWEGO DEKRETU

Ale wróćmy do postanowień nowego DEKRETU. Najważniejsze z nich to:

 • wreszcie będzie się można przemieszczać z miasta do miasta w obrębie własnego regionu. Dla nas oznacza to, że my będziemy mogli jeździć po całej Sycylii (do 18 maja nadal z autocertfikacją). Choć zobaczymy, co na to władze regionalne…
 • przemieszczanie się z regionu do regionu będzie dozwolone tylko w wyjątkowych przypadkach, jak powrót do miejsca zamieszkania, stan zdrowotny, praca
 • szkoły będą otwarte dopiero we wrześniu
 • będzie mógł ruszyć sektor budowlany i hurtownie z nim związane (TU znajdziecie dokładną listę z kodami ATECO, które będą mogły ruszyć 4 maja)
 • wreszcie będzie można odwiedzić swoje rodziny, zachowując dystans i używając maseczek
 • zakazane jest nadal organizowanie prywatnych imprez w domu, świętowanie urodzin z gośćmi, itp.
 • dozwolone jest organizowanie pogrzebów, w których może uczestniczyć max. 15 osób z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności
 • osoby, które mają gorączkę powyżej 37,5ºC, są przeziębione, mają kłopoty z górnymi drogami oddychowymi muszą nadal pozostać w domu i powiadomić o tym swojego lekarza
 • otwarcie parków, ogrodów miejskich (jeśli nie można w nich uniknąć większych zgromadzeń, mogą o tym zadecydować bezpośrednio burmistrzowie miast)
 • od 4 maja będzie można wreszcie uprawiać sport na świeżym powietrzu bez ograniczenia do 200 metrów od miejsca zamieszkania. Osoby spacerujące muszą zachować między sobą odległość jednego metra, biegacze natomiast 4 metrów. Profesjonalni sportowcy będą mogli rozpocząć indywidualne treningi, a treningi grupowe dozwolone będą od 18 maja.
 • restauracje i bary będą mogły być otwarte, ale tylko na wnos lub dostawę do domu
 • ustalono jedną wspólną cenę za maseczki (wreszcie, bo bardzo na tym spekulowano), koszt zwykłej maseczki chirurgicznej – €0,50.
 • pomoc w wysokości €600 będzie można odnowić jednym kliknięciem, bez ponownego składania wniosku
 • obowiązywać będzie nadal zakaz odprawiania mszy

 

ZAPOWIEDŹ KOLEJNEJ FAZY OD 18 MAJA

Premier zapowiedział też, że od 18 maja dojdą do powyższej listy kolejne pozwolenia:

 • Bedą mogły wtedy otworzyć sklepy detaliczne
 • Dozwolone będą treningi grupowe
 • Otwarte muzea, wystawy i biblioteki

 

ZAPOWIEDŹ FAZY OD 1 CZERWCA

Conte oznajmił też, że od 1 czerwca będą mogły być otwarte spa, salony fryzjerskie i inne działalności związane z pielęgnacją ciała.

Od 1 czerwca będą też mogły działać bary i restauracje – jak to będzie wyglądać dowiemy się później.

 

CO OZNACZAJĄ DLA MNIE POSTANOWIENIA DEKRETU?

Wreszcie będę mogła wyjść legalnie z domu bez miary! Nie będę się musiała przejmować odległościami. Może wtedy zacznę biegać? Będzie mi w końcu można dobiec do morza!!! No i przy lepszej pogodzie będę się mogła wykąpać!

Będziemy znów mogli organizować z mężem nasze wypady poza miasto. Już się nie mogę doczekać!!!

Po dwóch miesiącach będziemy mogli zobaczyć w końcu nasz małe siostrzenice, choć sama nie wiem, jak to będzie. Weź wytłumacz dziecku, że go nie możesz przytulić!

Wreszcie ruszy remont naszego mieszkania 🙂

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 20 KWIETNIA 2020 ROKU

Na dzień 20 kwietnia 2020 roku, sytuacja zachorowań na koronawirusa na Sycylii miała się następująco (dane i zdjęcia przytaczane w całym wpisie pochodzą z oficjalnej strony Facebook Regionu Sycylii):

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 51.373, z czego 2.759 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 2.210
 • 565 hospitalizowanych pacjentów, z czego 39 na intensywnej terapii
 • 1.645 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 346 osób wyzdrowiało
 • 203 osoby zmarły

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUSA NA DZIEŃ 21 KWIETNIA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 55.093, z czego 2.835 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 2.259
 • 551 hospitalizowanych pacjentów, z czego 37 na intensywnej terapii
 • 1.708 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 370 osób wyzdrowiało
 • 206 osób zmarło

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUSA NA DZIEŃ 22 KWIETNIA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 58.732, z czego 2.883 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 2.287
 • 535 hospitalizowanych pacjentów, z czego 35 na intensywnej terapii
 • 1.752 osoby są objęte kwarantanną w domu
 • 388 osób wyzdrowiało
 • 208 osób zmarło

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 


Jeśli chcecie poczytać o tym, jak wyglądała wcześniej sytuacja #koronawirusNaSycylii zajrzyjcie tu:

 

 

 

 

 

 

 

 

Koronawirus na Sycylii – pierwsze światełko w tunelu

 

 


 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUSA NA DZIEŃ 23 KWIETNIA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 62.150, z czego 2.926 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 2.301
 • 510 hospitalizowanych pacjentów, z czego 34 na intensywnej terapii
 • 1.791 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 412 osób wyzdrowiało
 • 213 osób zmarło

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUSA NA DZIEŃ 24 KWIETNIA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 63.626, z czego 2.981 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 2.320
 • 493 hospitalizowanych pacjentów, z czego 32 na intensywnej terapii
 • 1.827 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 443 osoby wyzdrowiały
 • 218 osób zmarło

 

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

koronawirus sycylia, koronawirus na sycylii, koronawirus palermo, koronawirus katania, sytuacja koronawirus na sycylii, koronawirusem na sycylii, wirus covid-19 na sycylii, wirus covid-19 sycylia, zarażenia koronawirusem na sycylii, sytuacja koronawirus na sycylii, życie na sycylii, niedziela w muzeum na sycylii, niedziela w museum sycylia, mapa koronawirus włochy, mapa koronawirus we włoszech, mapa koronawirus na sycylii, mapa koronawirus sycylia

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 25 KWIETNIA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 68.251, z czego 3.020 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 2.272
 • 485 hospitalizowanych pacjentów, z czego 33 na intensywnej terapii
 • 1.787 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 524 osoby wyzdrowiały
 • 224 osoby zmarły

 

 

SYTUACJA ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 26 KWIETNIA 2020 ROKU

 • liczba przeprowadzonych testów (Policlinico di Palermo i Policlinico di Catania) 70.104, z czego 3.055 pozytywnych
 • osoby zarażone obecnie: 2.107
 • 478 hospitalizowanych pacjentów, z czego 33 na intensywnej terapii
 • 1.629 osób jest objętych kwarantanną w domu
 • 720 osób wyzdrowiało
 • 228 osób zmarło

 

 

STATYSTYKI ZACHOROWAŃ NA KORONAWIRUS NA SYCYLII NA DZIEŃ 25 KWIETNIA 2020 ROKU

 

W dniu dzisiejszym udostępniono również kolejne PODSUMOWANIE SYTUACJI #KORONAWIRUSNASYCYLII W POSTACI STATYSTYK. Myślę, że warto jest się im przyjrzeć z bliska. Kompletny zestaw statystyk znajdziecie TU.

 

 

Jak sami widzicie, sytuacja związana z koronawirusem na Sycylii zmienia się praktycznie z dnia na dzień. Podobnie jak w innych częściach świata. Jeśli chcecie być na bieżąco, zaglądajcie za tydzień po świeże wieści! W poniedziałek, 4 maja, już tradycyjnie o godzinie 18.00, podzielę się z Wami kolejnymi wpisami z mojego dziennika. Mam nadzieję, że w tym dniu będę już po pierwszym spacerze w nowej rzeczywistości!!! Śledźcie też mój profil Instagram i moje Instastory! Znajdziecie tam mnóstwo aktualnych info, ciekawych fotek itp!!!

 

Przesyłam wirtualne buziaki i życzę zdrowia!

 

 

 

 

NIEMIECKI NA SYCYLII W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH

 

Bądź na bieżąco!!! Zapraszam Cię również do grupy Facebook i na mój fanpage.

 

Znasz już moje konto Instagram? Zajrzyj!!! Follow me!!!

 

Udostępnij
Poprzedni wpis Następny wpis

Przeczytaj również

Brak Komentarzy

Odpowiedz

error: Content is protected !!